archirama.pl

Warsaw Spire już nie urośnie

Nowy wieżowiec w Warszawie, Warsaw Spire osiągnął docelową wysokość. Montaż czterdziestometrowych iglic wymagał użycia helikoptera. FILM

Montaż iglicy w wieżowcu Warsaw Spire

Nowe wieżowce w Warszawie: iglice Warsaw Spire

Fot: GHELAMCO

Warsaw Spire ma zostać oddany do użytkowania w maju 2016 roku. W wieżowcu toczą się jeszcze intensywne prace, ale kompleks osiągnął już maksymalną wysokość 220 metrów. W lutym 2016 zakończył się montaż iglic wieńczących budynki. Każda z nich mierzy po 40 metrów wysokości, waży 25 ton, a u podstawy ma średnicę ok. 180 cm. Ze względu na rozmiary i wagę te potężne elementy podzielone zostały na mniejsze części. Dwanaście segmentów  można już było unieść i umieścić na docelowym miejscu za pomocą śmigłowca. Precyzyjnie osadzone na miejscu metalowe rury łączono od środka - wewnątrz "komina" musiała się zmieścić ekipa skręcająca szybko kolejne moduły. Cała operacja została przeprowadzona w dwóch etapach, w styczniu i lutym.


W kompleksie Warsaw Spire oprócz głównego wieżowca są też dwa mniejsze budynki, oznaczane przez inwestora jako obiekty B i C. Pomiędzy nimi znajduje się dziedziniec, czyli plac Europejski. Kompleks będzie miał głównie funkcje biurowe, we wszystkich budynkach powstaje łącznie ok. 100 000 m kw powierzchni biurowej. Inwestor promuje nowe założenie jako przestrzeń wielofunkcyjną, a więc rzeczywiście miejską, w odróżnieniu od pustoszejących wieczorami typowych dzielnic biurowych. Receptą na przekształcenie placu w przestrzeń quasi-publiczną mają być liczne kawiarnie, restauracje i sklepy w przyziemiu, aranżacja przestrzeni i wprowadzenie na plac współczesnej miejskiej sztuki. O tym, jak wygląda ukończona inwestycja, przekonać się będzie można zgodnie z zapowiedziami już w maju 2016. Na połowę miesiąca zaplanowane jest uroczyste otwarcie.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: GHELAMCO
Data publikacji: 16.02.2016 16:04

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.