Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Warto zobaczyć w Gdyni okiem fotografa

 • Komentarze

Gdyński Modernizm w fotografii

Konkursy fotograficzne od kilku lat są częścią programu Weekendu Architektury w Gdyni

Fot: Kinga Sołtysik
 • Gdyński Modernizm w fotografii
 • I nagroda w konkursie Gdyński Modernizm w Obiektywie
 • Plener fotograficzny na dachu kamienicy w Gdyni, konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie 2016
 • Gdyński Modernizm w Obiektywie, konkurs fotograficzny 2016
 • Modernizm i życie w Gdyni

Gdyński modernizm oglądany z nietypowej perspektywy, z wrażliwością na światło i kadr – fotografie z tegorocznej edycji konkursu fotograficznego, który towarzyszy Weekendowi Modernizmu w Gdyni

Szósta edycja konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie towarzyszyła tegorocznemu Weekendowi Architektury.  Jego podstawowym zadaniem jest promocja historii Gdyni, a zwłaszcza unikatowej modernistycznej architektury Białego Miasta. W 2016 roku prace można było zgłaszać w siedmiu kategoriach. Dobór tematów wskazuje, że organizatorzy chcą uniknąć „katalogowych” zdjęć, pokazujących wypreparowane z otoczenia bryły budynków. Najszersze pole dla pokazania kontekstu – życia mieszkańców, turystów, miejskiej zieleni – daje kategoria Życie Miasta. W uchwyceniu ulotnego momentu pomaga aparat, który większość osób ma niemal zawsze przy sobie, w telefonie komórkowym. Takie fotografie można było zgłaszać w kategorii Modernizm Mobilny. Pozostałe tematy skłaniały do przyjrzenia się detalowi, grze świateł i cieni, czy szukania modernistycznych budynków poza Gdynią.

Prace oceniali Maurycy Śmierzchalski oraz Marzena Śmierzchalska (fotografowie, edukatorzy), Przemysław Kozłowski (fotoarchiwista gdyńskiego modernizmu), Jacek Debis (dyrektor Agencji Rozwoju Gdyni).  Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników organizatorzy podkreślili wysoki poziom zgłaszanych na konkurs fotograficzny prac i ich rosnącą w  kolejnych edycjach liczbę. W 2016 roku jurorzy oceniali ok. 400 zdjęć, przyznając kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Nagrodzone prace można było oglądać w siedzibie Gdyńskiego Centrum Filmowego.  


Więcej informacji na stronie Agencji Rozwoju Gdyni, arg.gdynia.plprzeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Monika Michałek, Michał Witkowski, Iwona Krzyżaniak-Jasiewicz, Krzysztof Winciorek, Kinga Sołtysik
Data publikacji: 6.09.2016 14:48
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.