archirama.pl

Warto zobaczyć w Gdyni okiem fotografa

Gdyński modernizm oglądany z nietypowej perspektywy, z wrażliwością na światło i kadr – fotografie z tegorocznej edycji konkursu fotograficznego, który towarzyszy Weekendowi Modernizmu w Gdyni

Gdyński Modernizm w fotografii

Konkursy fotograficzne od kilku lat są częścią programu Weekendu Architektury w Gdyni

Fot: Kinga Sołtysik

Szósta edycja konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie towarzyszyła tegorocznemu Weekendowi Architektury.  Jego podstawowym zadaniem jest promocja historii Gdyni, a zwłaszcza unikatowej modernistycznej architektury Białego Miasta. W 2016 roku prace można było zgłaszać w siedmiu kategoriach. Dobór tematów wskazuje, że organizatorzy chcą uniknąć „katalogowych” zdjęć, pokazujących wypreparowane z otoczenia bryły budynków. Najszersze pole dla pokazania kontekstu – życia mieszkańców, turystów, miejskiej zieleni – daje kategoria Życie Miasta. W uchwyceniu ulotnego momentu pomaga aparat, który większość osób ma niemal zawsze przy sobie, w telefonie komórkowym. Takie fotografie można było zgłaszać w kategorii Modernizm Mobilny. Pozostałe tematy skłaniały do przyjrzenia się detalowi, grze świateł i cieni, czy szukania modernistycznych budynków poza Gdynią.

Prace oceniali Maurycy Śmierzchalski oraz Marzena Śmierzchalska (fotografowie, edukatorzy), Przemysław Kozłowski (fotoarchiwista gdyńskiego modernizmu), Jacek Debis (dyrektor Agencji Rozwoju Gdyni).  Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników organizatorzy podkreślili wysoki poziom zgłaszanych na konkurs fotograficzny prac i ich rosnącą w  kolejnych edycjach liczbę. W 2016 roku jurorzy oceniali ok. 400 zdjęć, przyznając kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Nagrodzone prace można było oglądać w siedzibie Gdyńskiego Centrum Filmowego.  


Więcej informacji na stronie Agencji Rozwoju Gdyni, arg.gdynia.plAutor: KZ
Zdjęcia: Monika Michałek, Michał Witkowski, Iwona Krzyżaniak-Jasiewicz, Krzysztof Winciorek, Kinga Sołtysik
Data publikacji: 6.09.2016 14:48

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.