archirama.pl

Weekend Architektury 2015: filmy o architekturze

W programie tegorocznego Weekendu Architektury w Gdyni nie mogło zabraknąć filmów o architekturze i urbanistyce – w końcu właśnie oddane zostało do użytku Gdyńskie Centrum Filmowe. Obrazy to między innymi Świątynie kultury 3d i starcie między koncepcją miasta dla samochodów i rosnącym w siłę ruchem rowerowym

Weekend Architektury w Gdyni 2015. Wspóczesna architektura i modernizm

Weekend Architektury w Gdyni 2015

Fot: www.weekendarchitektury.pl

Podczas długiego architektonicznego weekendu w Gdyni zobaczyć będzie można kilka nowych filmów dokumentalnych. Autorzy programu zdecydowali się na pokazanie filmów nowych, które premiery miały w 2014 roku.  Wstęp na projekcje jest bezpłatny; filmy wyświetlane będą w nowym gmachu Gdyńskiego Centrum Filmowego (sala Kina Goplana, Plac Grunwaldzki 2) oraz  w pawilonie Gdynia InfoBox przy ulicy Świętojańskiej 3.  

Pixadores
reż. Amir Escandari /zdjęcia Peter Flinckenberg /Finlandia/Dania/Szwecja/rok produkcji 2014
24 września godz. 19:00, Gdynia InfoBox
Sztuka ulicy w ekstremalnych warunkach. Tłem jest fawela Sabão na obrzeżach São Paulo, miejsce zatłoczone, pełne przemocy i biedy. Bohaterami czterej malarze graffiti. Zależnie od perspektywy – anarchiści, chuliani, artyści, albo napędzani adrenaliną fani ekstremalnych sportów.

Świątynie kultury 3d / Cathedral of culture 3d
Niemcy, Dania, Norwegia, Austria, Francja / 2014  / 6x26 min - projekcja w dwóch blokach po 3 odcinki
26 września, start godz. 19:00, Gdyńskie Centrum Filmowe
Sześć portretów budynków, sześciu reżysertów: Fillharmonia Berlińska/ Reż. Wim Wenders; Rosyjska Biblioteka Narodowa /Reż. Michael Glawogger; Więzienie Halden/Reż. Michael Madsen; Instytut Salka/Reż. Robert Redford; Opera w Oslo/Reż.  Margreth Olin; Centrum Georgesa Pompidou/reż. Karim Aïnouz

Rowery kontra samochody
reż. Frederik Gertten /kraj Szwecja, 2014 r. /90 min.
25 września godz. 19:30, Gdyńskie Centrum Filmowe
Jak żyje się rowerzystom w różnych miastach?

Autor: KZ
Zdjęcia: www.weekendarchitektury.pl
Data publikacji: 22.09.2015 16:38

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.