Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Wolf Bracka, luksusowy dom handlowy w Warszawie. Projekt Stefan Kuryłowicz

  • Komentarze

Film: Marta Żylska

Najdroższy, najbardziej luksusowy – taki jest dom handlowy Wolf Bracka w Warszawie. Czarną bryłę z granitu zaprojektował Stefan Kuryłowicz. To nie tylko świetna nowoczesna architektura, ale luksusowe marki odzieżowe, takie jak Gucci, Yves Saint Laurent, Giorgio Armani. Dom towarowy ma szansę stać się polskim Harrods`em

Wolf Bracka w Warszawie, to kolejna luksusowa inwestycja rodziny Likusów. Dom towarowy otworzył swoje podwoje 18 listopada. Tłumów jednak nie ma, choć to enklawa butików i marek odzieżowych jakich w Polsce nie było. Swoje butiki mają tu Gucci, Yves Saint Laurent, Giorgio Armani, John Galliano, Chloé, Céline, D&G, Jil Sander, Alexander McQueen.

Budynek zaprojektowała pracownia Kuryłowicz & Associates, to jedno z ostatnich dzieł założyciela pracowni – Stefana Kuryłowicza, który w czerwcu 2011 roku zginął w wypadku lotniczym.

dom handlowy Wolf Bracka

Architektura budynku projektu Kuryłowicza wzbudziła wiele kontrowersji. Obiekt powstał w miejscu dawnego pawilonu Chemii, modernistycznej budowli projektu Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego, o której wspominają światowe książki historii architektury. Kuryłowicz całkowicie zrezygnował z osi widokowej ulicy Brackiej. Budynek jest też ustawiony tylko 12,5 m od bloku mieszkalnego obok (przepisy budowlane zezwalają na 20 m). Inwestor, spółka Wolf Immobilien Polen należąca do rodziny Likusów, walczył w sądach administracyjnych o taką możliwość prawie pięć lat.

Jednak budynek, mimo dużej kubatury, zgrabnie wypełnił przestrzeń. Jego wielkomiejska architektura wyznacza nowe standardy w dziedzinie domów towarowych.

modernistyczny dom towarowy

Stylistycznie forma Wolf Bracka nawiązuje do stojącego naprzeciwko Smyka, projektu Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego. Ciemna, monolityczna bryła odwołuje się do najlepszych przykładów architektury modernistycznej. Owalne naroża, wraz z zaokrąglonymi pasami okien wpisują się w wielkomiejski charakter Alej Jerozolimskich. Dodają też budynkowi lekkości, przywołują w pamięci takie perełki architektoniczne jak dom towarowy Rudolf Petersdorff we Wrocławiu autorstwa Erica Mendelsohna.

Ponadto budowla pokazuje zmiany w myśleniu o architekturze obiektów o funkcji handlowej, okien jest tu zdecydowanie mniej, przeszklenia są mniejsze niż we wspomnianym domu towarowym słynnego modernisty. Szczególnie ciekawie budynek prezentuje się od strony ulicy Brackiej i Nowogrodzkiej. Tu bryła nabiera zdecydowanej dynamiki a czarny monolit zostaje rozbity na podłużone wstęgi szyb i ciemnego kamienia.

Zapraszamy na krótki film pokazujący budynek Wolf Bracka, zwany oficjalnie vitkAc.

 

Oglądaj też: Zobacz biurowiec Wolf Marszałkowska! Projekt Stefan Kuryłowicz

do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.