Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Współczesna architektura, fotografia i kara

  • Komentarze

Współczesna architektura Warszawy: zakaz fotografowania

Bez prawa panoramy

Fot: KZ

W czerwcu 2015 burzliwą dyskusję wzbudziła wiadomość o karach za fotografowanie znanych obiektów architektury bez zgody właściciela praw autorskich. Czy fotografowanie słynnych brył może być ukarane słoną grzywną?

Stoję przed budynkiem zaprojektowanym przez stararchitekta. Odruchowo wyciągam komórkę, robię zdjęcie i przesyłam je znajomym. Chwilę później dostrzegam zbliżającego się ze złośliwym uśmiechem strażnika, który już sięga po bloczek mandatów...

To oczywiście fantazja, ale przez chwilę wydawała się prawdopodobna. Podczas czerwcowych obrad jednej z komisji Parlamentu Europejskiego zgłoszona została poprawka do raportu dotyczącego wdrażania dyrektywy InfoSoc z 2001 roku. Debaty z dziedziny prawa autorskiego zazwyczaj nie odbijają się echem w mediach. Tym, razem było inaczej. Poprawka Jeana-Marie Cavady sugerowała, że każdorazowe komercyjne wykorzystanie wizerunku dzieła sztuki czy obiektu architektury powinno odbywać się za zgodą właściciela odpowiednich praw. Krótko mówiąc – jeśli fotografujemy nową dzielnicę, musimy skontaktować się z każdym biurem architektonicznym, które zbudowało jeden z ujętych w kadrze budynków. Koszmar, nawet jeśli żaden z architektów nie zażąda opłaty. A jeśli ktoś zostanie pominięty i po wakacjach przyjdzie nie tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale i plik pozwów? Prawa autorskie do wizerunku obowiązują nawet do 70 lat po śmierci twórcy. W praktyce cała współczesna architektura może więc być na cenzurowanym. Jeśli wziąć pod uwagę, że dziełem jest też rekonstrukcja, modernizacja czy system iluminacji, z wielu miejskich pejzaży zostanie na zdjęciach głównie niebo.

Na szczęście nie jest tak źle. Obecnie swobodę fotografowania obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej zapewnia tzw. prawo panoramy, obowiązujące w większości krajów Europy. W poszczególnych państwach ma ono nieco odmienną postać, np. pozwalając lub zabraniając komercyjnego wykorzystania fotografii. Dyskusyjna poprawka, nawet gdyby została przyjęta, nie ma mocy prawnej, mogłaby się pojawić tylko w niewiążącym raporcie. Dokument ten sugeruje kierunek, w którym powinno się rozwijać prawo UE, ale sam prawem nie jest. Wygląda na to, że z punktu widzenia przeciętnego fotografa-amatora cała sprawa była burzą w szklance wody.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.