Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Współczesna architektura i wojenny romans

  • Komentarze

Ekspresjonistyczna bryła Wieży Einsteina w Poczdamie

Bryła wieży Einsteina, Park Nauki im. Alberta Einsteina w Poczdamie, projekt Erich Mendelsohn, 1917, realizacja 1920-21

Fot: Cbloess, Wikimedia Commons

Historia życia prekursora współczesnej architektury, ekspresjonisty Ericha Mendelsohna to materiał na dobry film – i ten film już powstał

W niemal każdym podręczniku historii sztuki i architektury XX wieku znaleźć można ilustrację przedstawiającą Wieżę Einsteina. Opływowa bryła, zaprojektowana przez Ericha Mendelsohna, to jeden z najważniejszych obiektów architektury ekspresjonizmu. Urodzony w Olsztynie architekt żydowskiego pochodzenia uczył się w Berlinie i Monachium. W Berlinie zetknął się z członkami grup ekspresjonistycznych Der Blaue Reiter i Die Brücke. Karierę młodego architekta przerwała wojna.

W okopach szkicował budynki, a rysunki wysyłał do pięknej, ciemnowłosej wiolonczelistki, Luise Maas. Film izraelskiego reżysera Dukiego Drora opowiada tyleż o współczesnej architekturze, co o związku między Erichem a Luise. Ona pomogła mu zostać jednym z najpopularniejszych architektów międzywojennych Niemiec, on wybudował dla niej dom marzeń. Później razem uciekali przed nazistami, pozostawiając za sobą bliskich i dorobek życia. Kolejne podróże, projekty, wędrówka między kontynentami i zmienne losy bohaterów dały reżyserowi okazję do przygotowania fascynującego dokumentu. Ważnym źródłem informacji stała się dla autora obfita, licząca 1200 listów, korespondencja między Mendelsohnem a jego przyszłą żoną, prowadzona w czasie wojny.


Mendelsohn’s Incessant Visions
71 minut
reżyseria Duki Dror

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Cbloess, Wikimedia Commons
Data publikacji: 11.05.2015 16:15
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.