archirama.pl

Współczesna architektura i wojenny romans

Historia życia prekursora współczesnej architektury, ekspresjonisty Ericha Mendelsohna to materiał na dobry film – i ten film już powstał

Ekspresjonistyczna bryła Wieży Einsteina w Poczdamie

Bryła wieży Einsteina, Park Nauki im. Alberta Einsteina w Poczdamie, projekt Erich Mendelsohn, 1917, realizacja 1920-21

Fot: Cbloess, Wikimedia Commons

W niemal każdym podręczniku historii sztuki i architektury XX wieku znaleźć można ilustrację przedstawiającą Wieżę Einsteina. Opływowa bryła, zaprojektowana przez Ericha Mendelsohna, to jeden z najważniejszych obiektów architektury ekspresjonizmu. Urodzony w Olsztynie architekt żydowskiego pochodzenia uczył się w Berlinie i Monachium. W Berlinie zetknął się z członkami grup ekspresjonistycznych Der Blaue Reiter i Die Brücke. Karierę młodego architekta przerwała wojna.

W okopach szkicował budynki, a rysunki wysyłał do pięknej, ciemnowłosej wiolonczelistki, Luise Maas. Film izraelskiego reżysera Dukiego Drora opowiada tyleż o współczesnej architekturze, co o związku między Erichem a Luise. Ona pomogła mu zostać jednym z najpopularniejszych architektów międzywojennych Niemiec, on wybudował dla niej dom marzeń. Później razem uciekali przed nazistami, pozostawiając za sobą bliskich i dorobek życia. Kolejne podróże, projekty, wędrówka między kontynentami i zmienne losy bohaterów dały reżyserowi okazję do przygotowania fascynującego dokumentu. Ważnym źródłem informacji stała się dla autora obfita, licząca 1200 listów, korespondencja między Mendelsohnem a jego przyszłą żoną, prowadzona w czasie wojny.


Mendelsohn’s Incessant Visions
71 minut
reżyseria Duki Dror

Autor: KZ
Zdjęcia: Cbloess, Wikimedia Commons
Data publikacji: 11.05.2015 16:15

Dział Wideo i Foto został stworzony z myślą o wszystkich, którzy preferują patrzeć na świat przez „szkiełko i oko”. W tym dziale uda Ci się odszukać niezwykłe fotografie nietuzinkowych budynków, które zwracają uwagę zarówno przechodniów, jak i fachowców. Możesz obejrzeć również filmy na temat godnych uwagi budowli, które są ozdobą i chlubą swego miasta. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem specjalistów. W dziale Wideo i Foto uda Ci się odnaleźć również futurystyczne projekty, które poddawane są nie tylko próbie czasu, jak choćby dom odporny na tornado. Nasz dział to także liczne projekty modernizacji obiektów, które wpisały się w klimat danego miejsca. Jeśli interesują Cię archiwalne fotografie prezentujące przeszłość danego miejsca lub budynku, nie mogłeś lepiej trafić. Koniecznie zobacz filmy i fotografie w naszym dziale, bowiem mogą okazać się one wyjątkową inspiracją.