Wideo i foto
WIDEO I FOTO

Współczesna architektura od KAAN Architecten

  • Komentarze

Centrum Edukacyjne Erasmus MC, Rotterdam, Holandia

Bryła wielkiej szafy bibliotecznej zajmuje całą ścianę i dominuje w architekturze wnętrz centrum edukacyjnego Erasmus MC w Rotterdamie. Białe wnętrze jest pełne naturalnego światła dzięki oknom w ścianach i dachu

Fot: Fotografie Bart Gosselin, materiały prasowe KAAN Architecten

Learn'd to krótki film o świetle, przestrzeni i współczesnej architekturze. Tłem dla akcji jest budynek centrum edukacyjnego w Rotterdamie Kaan Architecten

Film wyreżyserowany przez reżyserii Wiktora Wroegindeweij trwa zaledwie dwie i pół minuty, ale dobrze pokazuje Centrum Edukacji Erasmus MC w Rotterdamie. Pełna światła przestrzeń zaprojektowana została przez projektantów z pracowni architektonicznej Kaan Architecten.  Archotekci przekształcili z powodzeniem zaniedbany dziedziniec w przyjazną, pełną życia przestrzeń.

Centrum Edukacyjne jest częścią szpitala akademickiego Rotterdam Erasmus MC. Gmach został zaprojektowany w 1965 roku przez Arie Hagoort we współpracy z Jeanem Prouvé. Projektanci z Kaan Architecten dodali do niego wspólną przestrzeń, miejsce spotkań i nauki. Znalazł w nim miejsce księgozbiór Biblioteki Medycznej. Tysiące tomów zgromadzono w gigantycznej szafie bibliotecznej. Dostępna dzięki dwóm spiralnym ciągom schodów „regał” ma 35 m długości i 11 m wysokości. Ściany zostały przeprute otworami, przez które do wnętrza dociera naturalne światło słoneczne.
Całe wnętrze jest zresztą znakomicie oświetlone, a efekt ten wzmacniają jeszcze jednolicie białe ściany.

Krótki film został zrealizowany z okazji nominacji wyboru do Nagrody Unii Europejskiej dla Architektury Współczesnej - Mies van der Rohe Award 2015.
 


Tytuł filmu: Learn'd
obiekt: Centrum Edukacyjne Erasmus MC
lokalizacja: Rotterdam, Holandia
reżyseria: Wiktor Vroegindeweij
zdjęcia: Mick van Dantzig

The Learn'd from KAAN Architecten on Vimeo.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Fotografie Bart Gosselin, materiały prasowe KAAN Architecten
Data publikacji: 20.05.2015 12:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.