Wnętrza
WNĘTRZA
Wnętrza kawalerka

12 metrowa kawalerka dla studenta. We Wrocławiu budują mikro kawalerki

 • Komentarze

Mieszkanie dla młodych

Niewielki metraż sprawia, że nie jest to oferta dla domatorów. Proteza kuchni i wspólna pralnia to rozwiązania, które mogą się jednak podobać młodym ludziom, żyjącym szybko, takim, którym mieszkanie służy bardziej jako sypialnia.

Fot: starter.net.pl
 • Architektura wnętrz
 • Starter - mieszkania dla młodych
 • Starter
 • Małe wnętrza
 • Starter - mieszkania dla młodych

We Wrocławiu będą budować mikro kawalerki. Wnętrza 12 metrowej kawalerki pomieszczą wszystko, co niezbędne do zamieszkania studentowi.

Mieszkanie na 12 metrach kwadratowych? Tak, to możliwe. Jak donosi Gazeta Wyborcza Wrocław Dolnośląskie Inwestycje chcą we Wrocławiu wybudować blisko 170 mikro kawalerek. To eksperymentalny pomysł na pierwsze mieszkanie dla studentów. Bo kawalerki mają nie tylko małe wnętrze, ale i małą cenę.

Zobacz jak zaaranżować małe kawalerki

 Jeśli wierzyć wizualizacjom, projektanci stanęli na głowie, żeby do maksimum wykorzystać przestrzeń 12 metrowego pomieszczenia. We wnętrzu malutkiej kawalerki uda się pomieścić kącik kuchenny, spanie i niewielką łazienkę. W zasadzie wszystko, czego student potrzebuje do życia. Brakuje jedynie miejsca na pralkę. Ale to nie problem, bo właściciele kawalerek będą mieli do dyspozycji wspólną pralnię. Projekt zakłada też budowę nieco większych wnętrz np. 20 metrowych. 

>>Wiesz, jak wygląda kawalerka dla hedonisty? Sprawdź tutaj

 Pierwsze mikroskopijne kawalerki mają powstać na wrocławskim Wybrzeżu Pasteura. Docelowym klientem 12 metrowych kawalerek mają być przede wszystkim studenci. Bo ideą mikrokawalerek są nie tylko rozwiązania architektoniczne pozwalające do maksimum wykorzystać wnętrze małego mieszkania i jego przestrzeń, ale cena. Kawalerki Dolnośląskich Inwestycji mają kosztować nie więcej niż 100 tys. złotych.

 Inspiracją do zaprojektowania minimalistycznych wnętrz był Student’s Castel>>, pomysł sprawdzony w brytyjskim Manchesterze. Anglicy wymyślili model niedużych studenckich mieszkań. Teraz Dolnośląskie Inwestycje chcą tę ideę przeszczepić na polski grunt. Pierwsze mikro kawalerki mają powstać w nieczynnym dziś Hotelu Asystenta.

 Jak pisze Gazeta Wyborcza kawalerki mają powstać w ramach programu „Starter”. To nie tylko idea architektoniczna, ale również pomysł na pierwsze mieszkanie dla młodych ludzi.  Bo raty kredytu za mikro kawalerki mają być konkurencyjne w stosunku do cen wynajmu.

>>Dowiedz się, jak przerobić M-3 na apartament

 Podobno zainteresowanie projektem już jest spore. Niezależnie od powodzenia projektu, to ciekawa koncepcja pokazująca, jak można w praktyczny sposób zagospodarować każdy centymetr kwadratowy przestrzeni.

 A ty kupiłbyś 12 metrową kawalerkę?

przeczytaj rowniez
 • Apartament w stylu soft loft
  Apartament w stylu soft loft

  W latach sześćdziesiątych opuszczone fabryki stanowiły centrum życia bohemy artystycznej. Z racji, że ich mieszkańcy nie mieli zazwyczaj środków na urządzenie tak ogromnych przestrzeni, często pozostawiali postindustrialne budynki w nienaruszonym stanie. Tak właśnie narodziła się moda na lofty, która inspiruje wielu architektów do kreowania oryginalnych wnętrz. Apartament w Nowych Bielicach, zaaranżowany przez Sandrę Białkowską z pracowni Dobry Układ, jest tego doskonałym przykładem. więcej

 • Mieszkanie wykończone pod klucz
  Mieszkanie wykończone pod klucz

  Kupno mieszkania to zwykle stresujący, ale pełen pozytywnych emocji proces, który zapowiada nierzadko nowy etap w życiu i ekscytujące zmiany. A gdyby poszukiwanie doświadczonych i zaufanych specjalistów do wykończenia wnętrz oraz koordynacja prac nie musiały zaprzątać Ci głowy? Dzięki kompleksowej usłudze Decoroom i obniżce pakietu premium z 1050 złotych na 990 złotych, jeszcze w tym roku możesz wprowadzić się do perfekcyjnie wykończonych czterech kątów i zaoszczędzić nie tylko czas. więcej

 • Podróż dookoła świata w Twoim domu
  Podróż dookoła świata w Twoim domu

  Wspomnienia rozgrzanych słońcem plaż i portów, zapierających dech w piersiach lasów równikowych pełnych dzikich stworzeń i roślin, czy tłocznych targów z przyprawami lub klimatycznymi starociami możemy zachować na dłużej we własnych progach. Wykorzystanie elementów nawiązujących do pamiątek z wakacyjnych wojaży już od kilku sezonów rządzi na liście najgorętszych trendów. Różnorodność zdobień, deseni, feeria barw i struktur sprawiają, że dość łatwo przemycić ten styl i połączyć go z innymi - oczywiście - z umiarem. Już dziś udaj się w stylową podróż z 9design! więcej

 • Śródmiejski apartament poza schematem
  Śródmiejski apartament poza schematem

  Lokalizacja w sercu Warszawy, cisza, spokój i kreatywnie zaaranżowana przestrzeń. Ostatnia realizacja architektów z pracowni Decoroom jest spełnieniem wizji inwestorki, której zależało, by w centrum miasta stworzyć azyl, jednocześnie uciekając od utartych rozwiązań projektowych. To dowód na to, że nowoczesne wnętrza z mocną, industrialną nutą jednocześnie mogą być przytulne i pełne ciepła. więcej

Autor: tow
Zdjęcia: starter.net.pl
Data publikacji: 1.09.2012 15:13
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.