Wnętrza
WNĘTRZA

Apartament na Mokotowie. Architektura wnętrz

 • Komentarze

Architektura wnętrz mieszkania na Mokotowie, projekt Anna Koszela

Apartament na Mokotowie: tapicerowane ściany, drewo, polerowany mosiądz. Architektura wnętrz między "warszawska kamienicą" a "madryckim stylem"

Fot: Anna Koszela, materiały prasowe Home Sweet Home PR
 • Architektura wnętrz mieszkania na Mokotowie, projekt Anna Koszela
 • Apartament dla dwojga na Mokotowie w Warszawie. Architektura wnętrz
 • Jak urządzić wąską kuchnie? Apartament na Mokotowie
 • Apartament na Mokotowie. Żółte dodatki
 • Architektura wnętrz: sypialnia z wełnianą ścianą
 • Aranżacja wnętrza łazienki w czerni i bieli
 • Grafika na przesuwnych drzwiach łazienki w warszawskim apartamencie. Architektura wnętrz

Architektura wnętrz w madryckim stylu – tak miał wyglądać apartament na warszawskim Mokotowie. Projekt wnętrza przygotowała Anna Koszela

Górny Mokotów to jedna z tych warszawskich dzielnic, w których zachowała  się zabudowa z tradycyjnymi kamienicami. Mieszkanie kupione przez Rafała miało kojarzyć się z tradycyjnymi warszawskimi wnętrzami, ale też z architekturą hiszpańską. Właściciel apartamentu ma sentyment do Madrytu,  często odwiedza Hiszpanię i chciał iberyjski klimat przenieść nad Wisłę. Projekt aranżacji wnętrz, wraz z wyposażeniem, doborem obrazów i roślin powierzył projektantce z Warszawy Annie Koszeli oraz współpracującej z nią Marii Widelak.

Architektura wnętrz

Zgodnie z życzeniem inwestora apartament ma otwarty układ. Mieszczą się w nim duży, wydłużony salon połączony z otwartą kuchnią, sypialnia, dwa gabinety i dwie łazienki. Podział funkcjonalny przeprowadzony został przede wszystkim za pomocą układu lekkich ścianek działowych i mebli, znajduje też odbicie we wzorze parkietu. Drewniana podłoga to ozdoba wnętrza. Przez pokoje biegną pasy, deski ułożono we francuską jodełkę. W korytarzu i kuchni ten podstawowy wzór jest urozmaicony pasami parkietu ułożonymi równolegle do ścian. Całość przypomina efektowne kompozycje z okresu międzywojennego, wciąż zachowane w niektórych warszawskich kamienicach. Do modernistycznych wzorów nawiązuje też projekt łazienki. Graficzny motyw na podłodze mógłby się spodobać architektom z dwudziestolecia. Łazienkowe płytki zaprojektowane przez Macieja Zienia noszą nazwę Barcelona – nomen omen, jest więc hiszpański akcent.

Aranżacja wnętrz łazienki
Łazienka urządzona jest konsekwentnie w czerni i bieli. Kontrast między barwami łagodzą szare dodatki. Jasnoszara jest też ściana. Od tego neutralnego tła odcinają się ciemne formy armatury łazienkowej, klosze lamp, blat z umywalką. Jedynym kolorowym akcentem jest grafika współautorki projektu wnętrza, Marii Widelak, umieszczona na przesuwnych drzwiach. Czerwona linia zarysowuje kształt ludzkiego ciała, szkielet i tajemnicze liczby; rysunek wygląda jak powiększona ilustracja z podręcznika medycyny.

Mała czarna. Kuchnia

Sprzęty kuchenne umieszczono w czarnej wnęce. Mocny akcent to czerwona armatura. Poza nią toczy się gra faktur, z zestawieniami gładkich, chropowatych, różniących się połyskiem i teksturą płaszczyzn. Rzadko spotykanym rozwiązaniem jest parkiet zamiast typowych dla kuchni płytek.

Ściana z wełny

Anna Koszela chętnie wprowadza graficzne, geometryczne wzory, nadające indywidualny wyraz ascetycznie urządzonym wnętrzom. Ornament pokrywa ściany niewielkiej sypialni. Najbardziej charakterystycznym elementem wystroju jest tapicerowana ścianka, wydzielająca część z łóżkiem. Szara, miękka powierzchnia tłumi hałasy i wyznacza strefę prywatną. Po obu stronach ściany są prześwity, przez które wpływa do pomieszczenia rozproszone światło dzienne.

Miedź we wnętrzu

O charakterze wnętrza decydują dodatki. Lampy z miedzi (Utzon Cooper Jørna Utzona), klosze filcowe (Felt Shede Toma Dixona) i szklane zostały starannie dobrane do wnętrza. Kolor wprowadzają cytrynowożółte krzesła i ścienny panel w podobnym kolorze. Najbardziej barwne, a przez to wyeksponowane sa natomiast abstrakcyjne obrazy, również dobrane przez projektantkę.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.