archirama.pl

Architektura wnętrz 2014: drewniane podłogi i naturalne tkaniny

Panele podłogowe łudząco przypominają drewno, ale podłogi drewniane z litych desek cieszą się coraz większą popularnością

Architektura wnętrz z drewnem w roli głównej: Chenin Blanc

Podłogi drewniane z serii Selection du Sommelier: Chenin Blanc

Fot: Baltic Wood - materiały prasowe

Czy architektura wnętrz powinna pędzić za modą?  XX wiek był czasem przemijających trendów. Producenci przekonywali wręcz, że meble czy elementy aranżacji wnętrz nie powinny być zbyt trwałe – lepiej zrobić je z tańszych materiałów, a gdy się znudzą lub staną niemodne, wystarczy wymienić je na nowe. Współcześnie ta sama zasada decyduje o materiałach, z których wykonywana jest większość mebli, przynajmniej tych, które najczęściej można znaleźć w polskich mieszkaniach.

Zrównoważony rozwój, ekologia – te słowa klucze nieco zmieniły sytuację. Współczesny design (przynajmniej ten z wystaw i publikacji) to coraz częściej przedmioty wykonane z myślą o wpływie na środowisko. Wiele z tych brył powstaje z materiałów z recyklingu. Recykling, czy ponowne wykorzystanie to rzeczywiście najlepszy sposób na ograniczenie wpływu na środowisko. Inna droga to wybór materiałów solidnych, które będą użytkowane przez wiele lat bez konieczności wymiany. W ten trend wpisuje się powrót do podłóg z litego drewna. Oczywiście, większości osób, które decydują się na takie rozwiązanie, nie chodzi o ekologię, a raczej o prestiż czy efektowny wygląd mieszkania. Ale montaż trwałej drewnianej podłogi (a jeszcze lepiej naprawa i odświeżenie starej) może być  uznany za korzystny dla środowiska.

Niedawno pisaliśmy o podłogach z postarzanego dębu; inną propozycją są podłogi dębowe Sélection du Sommelier (dość pomopatyczny pomysł, kolejne modele nazywane na wzór rodzajów wina) dostępne w dziesięciu kolorach. Interesującym, choć pasującym raczej do minimalistycznych apartamentów pomysłem są też podłogi korkowe.

Zdjęcia: Baltic Wood - materiały prasowe
Data publikacji: 30.09.2014 09:49

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.