archirama.pl

Architektura wnętrz. Biura coraz rzadziej przypominają miejsce pracy. Zobacz pięć przykładów nietypowych rozwiązań w przestrzeniach biurowych

Architektura wnętrz. Biura składające się z indywidualnych boksów, w których pracownicy siedzą przy równo wydzielonych stanowiskach pracy, odchodzą w przeszłość. Teraz przestrzeń biurowa bardziej przypomina przestrzenie mieszkalne.

biura-wnetrza-biurowe-polskie-biura-architektura-wnetrz/biura-wnetrza-biurowe-polskie-biura-architektura-wnetrz (5)

Biuro Infosys w łódzkim Infosys Green Horizon

Fot: materiały prasowe

W architekturze wnętrz przestrzeni biurowych chodzi przede wszystkim o to, by firma poprzez swoje biuro potrafiła odzwierciedlić specyfikę i filozofię swojej działalności. W tym celu firmy wykorzystują oryginalne rozwiązania, które mają wypłynąć na poczucie komfortu wszystkich, którzy korzystają z ich biur. Na czym polega specyfika nowych przestrzeni biurowych pojawiających się w Polsce?

Po pierwsze - odpowiednia atmosfera

Pracodawcy mówiąc o korzystnej atmosferze mają na myśli przede wszystkim jej wymiar klimatyczny. Na pierwszym miejscu stawiają zdrowe środowisko, w tym odpowiednie systemy klimatyzacji i nawilżania powietrza. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie dla samopoczucia pracowników i komfortu ich pracy.

Po drugie - powierzchnie wspólne

W wielu miejscach pracy wolne przestrzenie zaaranżowanona ogrody na dachu, zielone patia czy tarasy. Wszystko po to, by stworzyć miejsce, w którym pracownicy będa mogli chwilę odetchnąć. Coraz częściej przestrzenie biurowe wzbogacone są pomieszczeniami wyposażonymi w huśtawki czy miękkie pufy. Patrząc na siedziby światowych gigantów, takich jak Infosys w Bangalore, którego pracownicy mają do dyspozycji kręgielnię, czy siedzibę Facebooka z pokojem gier w kalifornijskim Palo Alto, widzimy ile brakuje jeszcze Polsce. Pewne trendy powoli jednak zakorzeniają się w naszej części Europy. Przykładem może być tutaj siedziba biura Infosysu w łódzkim Green Horizon, gdzie pracownikom oddano do dyspozycji pokój relaksu wyposażony w kolorowe hamaki.

Po trzecie - biznesowe spotkania przy kawie

Coraz częściej zebrania w salach konferencyjnych zastępowane są rozmowami w bardziej nieformalnych warunkach. Spotkania na kanapie, przy kawowym stoliku sprzyjają integracji zespołu i budowaniu więzi z klientem.

Po czwarte - gorące biurka

Pracownicy, którzy większość czasu pracy spędzają na spotkaniach lub w podróżach służbowych coraz częściej nie mają przypisanego własnego miejsca pracy. Zazwyczaj zajmują jedno z wolnych biurek. Zaoszczędzoną w ten sposób powierzchnię biurową przeznacza się na dodatkowe pomieszczenia.

Po piąte - placemaking, czyli biura z klimatem

Przestrzenie biurowe łączące elementy życia prywatnego i firmowego korzystnie oddziałują na pracowników i efekty ich pracy. Pracodawcy coraz częściej myślą o zaaranżowaniu zakątka z wyjątkowym klimatem. Miejsca, gdzie można na chwilę usiąść i odpocząć, a także zacieśnić relacje ze współpracownikami.  W Polsce tworzenie miejsc pracy "z klimatem" jest aktualnie w fazie początkowej. Projektowanie przestrzeni biurowych z myślą o ich użytkownikach może jednak przynieść wymierne efekty.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 10.10.2013 10:00

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.