archirama.pl

Architektura wnętrz CK Zamek w Poznaniu. Zobaczcie piękne wnętrza projektu architektów z Toya Design. Galeria zdjęć

Przebudowa architektury wnętrz Centrum Kultury Zamek projektu architektów z Toya Design dotyczyła całego skrzydła zabytkowego gmachu. Mimo, że historyczna tkanka została zachowana, architekci nie zrezygnowali z nowoczesnych rozwiązań wykończenia.

Architektura wnętrz CK Zamek w Poznaniu. Zobaczcie piękne wnętrza projektu Toya Design. Galeria zdjęć
Fot: materiały prasowe

Konkurs na projekt architektury wnętrz Centrum Kultury Zamek przy ulicy św. Marcin w Poznaniu został ogłoszony w 2007 roku. Przystępujący do konkursu architekci musieli poradzić sobie z labiryntem pomieszczeń i ogromem ciemnych sal neoromańskiej architektury zamku zaprojektowanej przez Franza Schwechtena. Bryła powstała dla niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Od początku lat 60. ubiegłego wieku jej wnętrza wykorzystywane są na cele kulturalne.

Architektura wnętrz – konkurs wygrała pracownia Toya Design

Okazało się, że najlepszą propozycję przedstawiła poznańska pracownia Toya Design. Choć pierwotnie zakładano jedynie przebudowę architektury wnętrza Sali Wielkiej, a także projekt Sali Kameralnej, inwestor zdecydował się na zaproponowaną przez architektów koncepcję zmiany całej przestrzeni.

Architektura wnętrz – atrium centralnym punktem założenia

Główną osią koncepcji architektury wnętrza stała się rozbudowa holu pierwszego piętra przed Salą Wielką. Architekci stworzyli z niego centralne atrium, z którego rozchodzą się drogi  do innych części gmachu. Architekci uzyskali zamierzony efekt otwierając hol poprzez likwidację nad nim stropu i wprowadzenie przeszklonego dachu, wyburzenie klatki schodowej i dawnych pomieszczeń baru. 

Architekci przywrócili pierwotny układ architektoniczny dziedzińca sali tronowej 

Architektura wnętrza centralnego atrium powstała w części spełniającej niegdyś funkcję dziedzińca sali tronowej. Dzięki zabiegom architektów to wnętrze odzyskało swój pierwotny układ architektoniczny. Otwarta na wysokość trzech kondygnacji sala stała się nowym centralnym punktem architektury wnętrz. W atrium znalazła się kawiarnia i księgarnia, a także przejścia do sal wystawienniczej, prób, kinowej i Sali Wielkiej, która jest miejsca najważniejszych wydarzeń CK Zamku.

Architektura wnętrz – nad przeszklonym atrium zawisła antresola

Pod przeszkloną kopułą dachu przykrywającego atrium architekci „zawiesili” elipsoidalną antresolę, która tworzy ramy architektury wnętrza tej części CK Zamek. Antresola rozciąga się na wysokości pierwszego piętra i podtrzymywana jest jedynie przez dwa wsporniki poprowadzone przez środek jej dłuższego boku. Pierwotnie architekci zaprojektowali konstrukcję z żelbetu. Okazało się jednak, że historyczne mury mogą nie wytrzymać takiego obciążenia. W rezultacie powstała kładka o szerokości 120 cm ze szklana posadzka i transparentną balustradą. Powstała w ten sposób przestrzeń wykorzystywana jest jako część kawiarni. Ścianę, na której kończy się przeszklony trakt ozdobiono okrągłymi fryzami z motywami roślinnymi. Te same wzory można znaleźć we foyer Sali Wielkiej. Do atrium prowadzą schody z holu głównego, którego architektura wnętrza zdominowana jest przez czerwoną tubę z umieszczonym we wnętrzu centrum informacji. Całość architektury wnętrza autorstwa poznańskich architektów wieńczy umieszczona pod dachem – Scena Nowa, powstała na strychu Sali Wielkiej. 

Stonowana kolorystyka architektury wnętrz

Architektura wnętrza kompleksu Sali Wielkiej z surowego betonu i grafitowo-szarej kolorystyce ścian oraz elementów stalowych konstrukcji są doskonałym tłem dla wszelkich działań Zamku. Neutralna posadzka z wielkich, bazaltowych płyt dopełnia aranżację przestrzeni. Jedynymi kolorystycznymi akcentami są czerwone okładziny ścian tuby kawiarni oraz naturalne, palisandrowe płyciny drzwi wewnętrznych.

 

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 17.04.2013 17:22

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.