Wnętrza
WNĘTRZA

Architektura wnętrz dla troglodytów: hotel Sextantio Le Grotte della Civita

  • Komentarze

Skalny hotel we Włoszech. Architektura wnętrz wkracza do jaskiń?

Sextantio Le Grotte della Civita

Fot: materiały prasowe Sextantio Le Grotte della Civita

Architektura wnętrz w jaskiniach? Tak, we Włoszech działa niewielki, ale bardzo efektowny hotel, którego wnętrza urządzone zostały w grotach, używanych dawniej przez mieszkańców jako magazyny, mieszkania czy kościoły 


Co zobaczyć we Włoszech? Matera

Matera, miasto w południowych Włoszech, wyróżnia się w Italii szczególną architekturą. Od zewnętrz wszystko wygląda mniej więcej jak zwykle, o ile zwykłym można nazwać którekolwiek ze starych włoskich miast. Budynki wypełniające miasto nie są jednak zwykłymi bryłami, wybudowanymi od fundamentów po dach. W Materze ludzie zrobili fasady i sklepienia, ale właściwe pomieszczenia są na ogół wydrążone w miękkiej, wapiennej skale. Góra, na której powstało Sassi, czyli stara część miasta, jest podziurawiona jak szwajcarski ser. Ulice wyższego poziomu często poprowadzone są po „dachach” domów znajdujących się niżej. Materę oficjalnie założyli Rzymianie w III, jednak przynajmniej część jaskiń była używana już wieki wcześniej. System naturalnych i sztucznych jaskiń jest naprawdę stary – uważa się, że obszar obecnego miasta był zamieszkiwany od paleolitu. Od XVIII wieku miasto rzechodziło jednak pogłębiający się kryzys. Liczba ludności rosła, ale nie przybywało pól uprawnych ani miejsca pod zabudowę. Wiele starych cystern, przez wieki gromadzących deszczówkę zamieniono na domy. W rezultacie problemem stał się dostęp do wody. Przeludnione jaskinie, zamieszkiwane przez zwierzęta i ludzi stały się tak niesprzyjającym miejscem do życia, że śmiertelność wśród niemowląt jeszcze na początku XX wieku szacowano na przeszło 40%. W latach 50. XX przeprowadzono wielką akcję przymusowych przesiedleń, zmuszając mieszkańców do porzucenia jaskiń.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.