Wnętrza
WNĘTRZA

Architektura wnętrz: kafle Mewa

 • Komentarze

Dekoracyjny efekt jak z architektury Bliskiego Wschodu. Betonowe płytki Mewa

Płytki betonowe Mewa w kolorach kobaltowym, niebieskim i szarym zestawione z pojedynczymi pomarańczowymi modułami. Jasne tło.

Fot: Warssawa, materiały prasowe
 • Dekoracyjny efekt jak z architektury Bliskiego Wschodu. Betonowe płytki Mewa
 • Salon kąpielowy z kaflami Mewa na ścianie
 • Architektura wnętrz hotelu; kafle Mewa
 • Kompozycja z modułów Mewa
 • Betonowe kafle Mewa w pastelowych kolorach
 • Pojedyncze moduły Mewa
 • Obraz z betonowych płytek

Origami z betonu architektonicznego – takie wrażenie robią kafle Mewa projektu pracowni Warssawa

Bryły i kolory układanek

Geometryczne płaszczyzny, ostro zaznaczone krawędzie i sposób załamywania światła upodabniają kafle Mewa do origami i znanych staroświeckich papierowych zabawek piekło-niebo. Płytki można układać w jednej z trzech konfiguracji, trójkątnej oraz przypominających kształtem serce i motyla (Prism, Lynx, Butterfly). Te trzy podstawowe kształty dają zaskakująco duże możliwości, gdy wykorzysta się szeroką paletę barw.

Kolorowy beton w architekturze wnętrz

Płytki Mewa produkowane są z masy na bazie białego cementu portlandzkiego. Podstawowy kolor jest więc zbliżony do barwy papieru. Dodatek pigmentów w postaci drobno zmielonego proszku tlenków żelaza, chromu, kobaltu oraz tytan daje możliwość uzyskiwania wielu kolorów. Dominują pastelowe odcienie: żółty, łososiowy, różne szarości. Projektanci proponują także płytki w kolorach błękitnym, granatowym, czarnym i pomarańczowym. Z tych różnobarwnych modułów można układać monochromatyczne powierzchnie, w których efekt dekoracyjny osiągany jest przez grę świateł i cieni.

Dywan na ścianie

Bardziej wyrazisty, przyciągający uwagę efekt można uzyskać zestawiając różnokolorowe płytki. Powstają w ten sposób „dywany”, „obrazy” i wielobarwne wzory kojarzące się z architekturą Bliskiego Wschodu.
Płytki produkowane są przez niewielką, prywatną wytwórnię Warssawa. Adam Ankiewicz, jej założyciel jest architektem. Żeby zająć się produkcją nietypowych płytek betonowych musiał własciwie zdobyć nowy zawód - praca wymagała szkoleń, prób, długiego przygotowania i stopniowego dopracowywania produktu. Żeby zmienić pierwszy pomysł w komercyjny produkt, trzeba było ustalić tysiące szczegółów, począwszy od składu masy, przez bryłę, aż po urządzania używane do produkcji. Jednoosobowa manufaktura rozwija się, w planach są kolejne formy i prezentacja płytek na międzynarodowych festiwalach designu.  

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.