Wnętrza
WNĘTRZA

Architektura wnętrz: kominek na stole

  • Komentarze

Architektura wnętrz z kominkiem w roli głównej

Architektura wnętrz kawiarni Cafeina, mode:lina architekci

Fot: Mode:lina - materiały prasowe
  • Architektura wnętrz z kominkiem w roli głównej
  • Wnętrze kawiarni Cafeina
  • Serce kawiarni - solidny drewniany stół z biokominkiem
  • Kawiarnia Cafeina. Indywidualne stoliki

Projektanci z pracowni mode:lina architekci pokazali kolejna realizację. W kawiarni Cafeina wszystko toczy się w kręgu (domowego?) ogniska

To atawizm, ale nie ma powodu do wstydu. Przyjemność z siedzenia przy ognisku czerpią niemal wszyscy. Namiastką ogniska jest kominek, często zastępowany z kolei biokominkami – ersatzem żywego ognia. Przeciętny mieszkaniec miasta na trzaskające polana może sobie popatrzeć co najwyżej na wakacjach.  Projektanci z pracowni mode:lina spróbowali kawiarnię Cafeina w domowe wnętrze.

Zadanie dość trudne, kawiarnia znajduje się w galerii handlowej Mallwowa, nie w cichej kamienniczce. Architekci zbudowali więc wirtualny dom pozbawiony ścian. W centrum domu umieścili stół, a na jego środku biokominek. Całość umieścili pod płaszczyzną dwuspadowego „dachu”, odpowiednio uformowanego sufitu podwieszanego. Sielsko-domowe skojarzenia projektanci przełamali oszczędną formą, bez niepotrzebnych gadżetów w rodzaju makatek i garnków.

Moda na wspólny stół w kawiarni czy restauracji zaczęła się w Polsce kilka lat temu. Można ją łączyć z rosnącym zainteresowaniem ruchami miejskimi i próba przełamania miejskiej anonimowości. W niektórych miejscach pomysł się sprawdził, w innych nie – wspólne śniadanie ze przypadkowo poznanymi, sympatycznymi ludźmi brzmi dobrze, ale już randka w większym gronie niekoniecznie. Projektanci z pracowni mode:lina umieścili więc w kawiarni także kilka mniejszych, nieco odizolowanych stolików. Stoją pod ścianami, poza dywanem ułożonym z kafelków.  

Fotografie: Marcin Ratajczak (pfmarcinratajczak.fott.pl)

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.