archirama.pl

Architektura wnętrz nowoczesnej biblioteki - przestrzeń publiczna i dużo koloru

Księgarnia Saraiva powstała w wyniku połączenia architektury wnętrz biblioteki publicznej oraz elementów zaczerpniętych z przestrzeni miejskiej. Miejsce miało inspirować młodzież do czytania i pożytecznego spędzania czasu. Sklep podzielony został na 4 piętra i zaaranżowany w centrum handlowym w Rio de Janeiro

Nowoczesna biblioteka z przestrzenią publiczną w centrum handlowym w Rio de Janeiro  autor: STUDIO ARTHUR CASAS

Nowoczesna biblioteka z przestrzenią publiczną w centrum handlowym w Rio de Janeiro

autor: STUDIO ARTHUR CASAS

Kolorowy świat książek – biblioteka i przestrzeń publiczna w jednym

Projektanci z pracowni architektonicznej STUDIO ARTHUR CASAS postanowili połączyć dwie, bliskie sobie funkcje – bibliotekę z przestrzenią publiczną. Architekci chcieli uniknąć monotonii, która mogła być odpychająca, biorąc pod uwagę wielkość biblioteki -2000 mkw. Postanowili za to stworzyć nowoczesną architekturę wnętrz stymulującą do spędzania czasu w przytulnej atmosferze. Powstała hybryda, w której można zarówno poczytać w skupieniu i koncentracji, jak również wypocząć nieco bardziej aktywnie.

Główną funkcję stanowi tu jednak biblioteka publiczna. Na unoszących się ogromnych półkach z książkami zauważyć można pewną estetyczną prawidłowość. Otóż wszystkie pozycje poukładane są kolorystycznie. Niektóre półki z brazylijskiego orzecha zawieszone są na szynach – są wiec mobilne i w zależności od potrzeb można je „układać” w różne konfiguracje. Podłogę pokrywają duże ceramiczne płyty, które subtelnie odbijają światło. Na niektórych ścianach pojawia się również chłody beton architektoniczny natomiast na sufitach szare lampy w stylu industrialnym. Te elementy komponują się z jasnymi krzesłami i ottomanami, które wypełniają całą przestrzeń biblioteki.

Zgodnie z trendami w nowoczesnej bibliotece prócz książek znajdziemy też ekrany multimedialne i inny nowoczesny sprzęt. W piwnicy biblioteki znajdziemy również kawiarnię, audytorium i kącik dziecięcy. Zaprojektowano w nim kolorową rampę do siedzenia nawiązującą do przestrzeni półek z barwnymi książkami. Trapezoidalne wnęki na książki podkreślają, że jest to przestrzeń dla najmłodszych.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 13.10.2014 13:33

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.