Wnętrza
WNĘTRZA

Architektura wnętrz polskiego konsulatu w Pradze

 • Komentarze

Polski konsulat w Pradze. Pokój z meblami dla dzieci

Polski konsulat w Pradze - architektura wnetrz. Pokój z meblami dla dzieci. Fotel z niewielkim blatem ma służyć do wypełniania dokumentów

Fot: 81.waw.pl
 • Polski konsulat w Pradze. Pokój z meblami dla dzieci
 • Architektura wnętrz konsulatu w czeskiej Pradze
 • Minimalizm w aranżacji wnętrza konsulatu; beton architektoniczny i szare materiały wykończeniowe
 • Sklejka i jasne płytki z betonu architektonicznego, konsulat RP w Pradze
 • Bryły współczesnych mebli, konsulat RP w czeskiej Pradze
 • Współczesne meble we wnętrzach konsulatu. Architektura wnętrz - 81.WAW.PL

Warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL zajęła się architekturą wnętrz Wydziału Konsularnego w czeskiej Pradze

Architektura wnetrz konsulatu

Polska placówka dyplomatyczna w Pradze mieści się przy ulicy Vužlabine 14. Konsulat zajmuje budynek o dość neutralnej, nie zwracającej uwagi formie. Prostej bryle nie do końca odpowiadają wnętrza.  Nieregularne ściany i korytarze nie ułatwiają pracy architektom wnętrz. Nową aranżację przygotowali projektanci z pracowni architektonicznej 81.WAW.PL. Zgodnie z założeniami architektura wnętrz zaprojektowana została tak, by promować polskie wzornictwo; do wyposażenia wykorzystano meble i dodatki rodzimej produkcji.

Podstawą realizacji było wstawienie w istniejące już wnętrze betonowej kostki będącej jednocześnie pomieszczeniem, w którym znajdują się stanowiska obsługi interesantów – mówią o projekcie architekci z 81.WAW.PL.

Wnętrz pomieszczenia zyskało wyraz dzięki wykorzystaniu fasetowanych płytek ściennych z betonu. Białe i czerwone płytki dostarczone zostały przez warszawską Klinikę Betonu. Według projektantów, płaszczyzny płytek nawiązują do trójkąta w narodowej fladze Czech. Wnętrze jest raczej surowe. Ożywiają je plakaty zaprojektowane przez Ryszarda Kaję. Grafiki nawiązujące do tradycji różnych części Polski („Krosno”, „Mazowsze”, „Świnoujście” i inne) wprowadzone zostały do wszystkich nowych pomieszczeń ambasady.

Nowe meble

W ambasadzie pojawiły się krzesła Diago z aluminiowymi, łamanymi oparciami. Nogi zrobione ze sklejki pasują do blatów stołów i do pozostałych sprzętów. Obok betonu to właśnie sklejka jest podstawowym materiałem wykorzystanym w architekturze wnętrz konsulatu. Kontrast między chłodnym betonem a ciepłą w wyrazie sklejką widoczny jest np. w obramieniu okienek dla interesantów.

Sala dla dzieci

Na szczęście instytucje publiczne coraz częściej dostrzegają potrzeby rodzin z dziećmi. Dla rodziców, którzy muszą wypełnić dokumenty w konsulacie przygotowano miejsce, w którym można zostawić dziecko na dłuższą chwilę wśród zabawek. Pokój dziecięcy również został wyposażony w meble ze sklejki. Bryły mebelków marki Kutikai sąsiadują z gąbkowymi panelami ściennymi Fluffo. Wzór nieco przypomina układ betonowych modułów z pomieszczenia obsługi interesantów, ale okładzina jest miękka. Wzór z kwadratowych płyt został powtórzony na podłodze. W tym samym pomieszczeniu stanęły fotele z ruchomymi, okrągłymi blatami. Blaty ułatwiają wypełnianie dokumentów.

Na wybory i do ślubu

W ramach modernizacji w konsulacie zmieniono także wyposażenie sali wielofunkcyjnej. Wnętrze w zależności od potrzeb musi pełnić funkcję sali ślubów albo lokalu wyborczego. W takim uniwersalnym pomieszczeniu aranżacja wnętrz musi być łatwa do zmiany. Architekci jako podstawę umeblowania wybrali sześć niewielkich stołów, które można ustawiać w różnych konfiguracjach w zależności od potrzeb. Umeblowanie uzupełniają krzesła Pagedu A-dub.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.