archirama.pl

Architektura wnętrz polskiego konsulatu w Pradze

Warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL zajęła się architekturą wnętrz Wydziału Konsularnego w czeskiej Pradze

Polski konsulat w Pradze. Pokój z meblami dla dzieci

Polski konsulat w Pradze - architektura wnetrz. Pokój z meblami dla dzieci. Fotel z niewielkim blatem ma służyć do wypełniania dokumentów

Fot: 81.waw.pl

Architektura wnetrz konsulatu

Polska placówka dyplomatyczna w Pradze mieści się przy ulicy Vužlabine 14. Konsulat zajmuje budynek o dość neutralnej, nie zwracającej uwagi formie. Prostej bryle nie do końca odpowiadają wnętrza.  Nieregularne ściany i korytarze nie ułatwiają pracy architektom wnętrz. Nową aranżację przygotowali projektanci z pracowni architektonicznej 81.WAW.PL. Zgodnie z założeniami architektura wnętrz zaprojektowana została tak, by promować polskie wzornictwo; do wyposażenia wykorzystano meble i dodatki rodzimej produkcji.

Podstawą realizacji było wstawienie w istniejące już wnętrze betonowej kostki będącej jednocześnie pomieszczeniem, w którym znajdują się stanowiska obsługi interesantów – mówią o projekcie architekci z 81.WAW.PL.

Wnętrz pomieszczenia zyskało wyraz dzięki wykorzystaniu fasetowanych płytek ściennych z betonu. Białe i czerwone płytki dostarczone zostały przez warszawską Klinikę Betonu. Według projektantów, płaszczyzny płytek nawiązują do trójkąta w narodowej fladze Czech. Wnętrze jest raczej surowe. Ożywiają je plakaty zaprojektowane przez Ryszarda Kaję. Grafiki nawiązujące do tradycji różnych części Polski („Krosno”, „Mazowsze”, „Świnoujście” i inne) wprowadzone zostały do wszystkich nowych pomieszczeń ambasady.

Nowe meble

W ambasadzie pojawiły się krzesła Diago z aluminiowymi, łamanymi oparciami. Nogi zrobione ze sklejki pasują do blatów stołów i do pozostałych sprzętów. Obok betonu to właśnie sklejka jest podstawowym materiałem wykorzystanym w architekturze wnętrz konsulatu. Kontrast między chłodnym betonem a ciepłą w wyrazie sklejką widoczny jest np. w obramieniu okienek dla interesantów.

Sala dla dzieci

Na szczęście instytucje publiczne coraz częściej dostrzegają potrzeby rodzin z dziećmi. Dla rodziców, którzy muszą wypełnić dokumenty w konsulacie przygotowano miejsce, w którym można zostawić dziecko na dłuższą chwilę wśród zabawek. Pokój dziecięcy również został wyposażony w meble ze sklejki. Bryły mebelków marki Kutikai sąsiadują z gąbkowymi panelami ściennymi Fluffo. Wzór nieco przypomina układ betonowych modułów z pomieszczenia obsługi interesantów, ale okładzina jest miękka. Wzór z kwadratowych płyt został powtórzony na podłodze. W tym samym pomieszczeniu stanęły fotele z ruchomymi, okrągłymi blatami. Blaty ułatwiają wypełnianie dokumentów.

Na wybory i do ślubu

W ramach modernizacji w konsulacie zmieniono także wyposażenie sali wielofunkcyjnej. Wnętrze w zależności od potrzeb musi pełnić funkcję sali ślubów albo lokalu wyborczego. W takim uniwersalnym pomieszczeniu aranżacja wnętrz musi być łatwa do zmiany. Architekci jako podstawę umeblowania wybrali sześć niewielkich stołów, które można ustawiać w różnych konfiguracjach w zależności od potrzeb. Umeblowanie uzupełniają krzesła Pagedu A-dub.

Autor: KZ
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 18.05.2015 13:28

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.