Wnętrza
WNĘTRZA

Architektura wnętrz sklepu AsGoodAsNew autorstwa biura architektonicznego i29 – butik czy instalacja artystyczna?

  • Komentarze

Architektura wnętrz butiku Pop-up shop in SPRMRKT na jednej z ulic Amsterdamu

Architektura wnętrz butiku Pop-up shop in SPRMRKT na jednej z ulic Amsterdamu

Fot: i29 interior architects

Projektanci z biura architektonicznego i29 zaprojektowali elegancką i stylową architekturę wnętrz butiku w Amsterdamie. Grafitowa kompozycja to jednocześnie instalacja artystyczna, która przyświeca ideologii 3R: Reduce, Reuse, Recycle

Architektura wnętrz z recyklingu dla stylowego butiku Pop-up shop in SPRMRKT

Kilka lat temu biuro architektoniczne i29 z Amsterdamu zostało poproszone o projekt architektury wnętrz dla nowej siedziby firmy Gummo zajmującej się reklamą. Meble, które znalazły się we wnętrzach miały być „z odzysku”. Architekci postanowili kreować przestrzeń w myśl zasady 3R: Reduce, Reuse, Recycle. Polska wersja to 3U: Unikaj zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj.

W nowym biurze funkcjonowały tylko dwa kolory - biały i grafitowy. Meble, których użyto do aranżacji przestrzeni architekci zdobyli w sklepie internetowym, na aukcjach lub od właściciela, który już ich nie potrzebował. Gdy zebrano odpowiednią ilość umeblowania pomalowano całą „kolekcję” na jeden kolor. Elementy te zostały pokryte ciśnieniowo powłoką polimocznikową w kolorze grafitu. Jest to wodoszczelna i odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne substancja używana w budownictwie do m. in. hydroizolacji  uszkodzonych powierzchni dachowych czy uszczelniania basenów.

Pomysł na taką architekturę wnętrz zaowocował sukcesem medialnym i wyróżnieniami. Architekci pokusili się więc o powtórne zastosowanie tej koncepcji – tym razem w butiku Pop-up shop in SPRMRKT na jednej z ulic Amsterdamu.

W tym przypadku architekci z i29 zaprezentowali instalację artystyczną złożoną z wielu dziwnych elementów takich jak stara sofa i krzesła, lampy, maszyna do szycia, telewizor, globus, buty, lalki, figurki i wiele innych. Zastygła w grafitowej powłoce instalacja artystyczna spełnia tu funkcję zamiennika zwykłego pokoju dziennego.


Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.