archirama.pl

Architektura wnętrz w Glasgow. Kościół zmieniony w Centrum Wspinaczkowe

Architektura wnętrza tego wiktoriańskiego kościoła w Glasgow nie ma już nic wspólnego z modlitwą. Mało kto by pomyślał, że istniejący kilkanaście metrów obok popularnego stadionu Rangersówdalej zabytkowy kościół to dziś  jedno z największych centrów wspinaczkowych w Szkocji.

Dawny kościół to jedno z największych centrów wspinaczkowych w Szkocji

Dawny kościół to jedno z największych centrów wspinaczkowych w Szkocji

Fot: www.list.co.uk

Centrum Wspinaczkowe w Ibrox w Glasgow mieści się w starym kościele, który niegdyś spełniał tu rolę głównej dzielnicowej świątyni. Wtedy nikomu się nie śniło, że w 1994 roku architektura wnętrza wiktoriańskiego kościoła zmieni się w jedno z trzech głównych centrów wspinaczkowych w Szkocji. 

Kościoły na sprzedaż

Powstawanie, popularnie zwanych na Wyspach Brytyjskich ex-kościołów, to efekt sekularyzacji. Malejąca rola religii wśród społeczeństwa doprowadziła do momentu, kiedy utrzymywanie takiej ilości kościołów stało się nieuzasadnione. Postanowiono więc wyprzedać część majątku kościelnego na rzecz funkcji komercyjnych, takich jak restauracje, kluby, czy jak w tym przypadku centra wspinaczkowe.

Kościoły na sprzedaż: restauracje, hotele, domy

Kiedyś nawa, dzisiaj ścianka

Podczas adaptacji kościoła usunięto wszystkie elementy architektury wnętrz związane z modlitwą i kultem. Strefa wejściowa do kościoła, zwana kruchtą, to dzisiaj odpowiednio zaopatrzone szatnie, kasy biletowe i wypożyczalnia sprzętu wspinaczkowego, a także niewielki sklepik.

Najważniejszą część ówczesnego kościoła, nawę główną, dzisiaj wypełniają materace i kilkanaście tras wspinaczkowych. O dawnej funkcji miejsca przypominają jedynie strzeliste kształty budynku i drewniana, bogato zdobiona konstrukcja, najbardziej widoczna w dachu kościoła.

Dawna zakrystia to dzisiaj mini centrum wspinaczkowe, przeznaczone dla najmłodszych i dla początkujących. Małe pomieszczenie zostało również obłożone grubymi, niebieskimi materacami i trasami wspinaczkowymi o najniższym poziomie trudności. Niespodzianka czeka nas także w katakumbach dawnego kościoła. Tu również możemy doskonalić nasze umiejętności wspinaczkowe, jednak bez asekuracji i na małej wysokości. Zamontowano tu tak zwane ściany boulderowe oraz trawersy. Wszystko idealnie dostosowane do wymogów bezpieczeństwa.

 

Barek zamiast chóru 

Jak na Centrum Wspinaczkowe przystało, trzeba było zaprojektować mały barek. Ten postanowiono stworzyć w miejscu dawnego chóru, pod ogromnym, kolorowym i bogato zdobionym witrażem. Ustawione na wysokiej antresoli stoliki pozwalają na obserwowanie tego co dzieję się w nawie głównej centrum. Wszystkie kondygnacje kościoła zostały połączone wąskimi, kręconymi schodkami, które pozostawiono jeszcze z czasów kiedy kościół pełnił swoją odgórnie przydzieloną funkcję.

Tak diametralna zmiana funkcji dawnych kościołów spotyka się z zarówno z krytyką i aprobatą. Pewne jest to,że gdyby nie odkupienie dawnych kościołów przez prywatnych właścicieli, budynki popadłyby w ruinę i zapomnienie. Dzisiaj te miejsca tętnią życiem, a dzięki rewitalizacją i remontom stają się rozpoznawalnymi punktami w mieście.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: www.list.co.uk
Data publikacji: 3.12.2012 10:46

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.