Wnętrza
WNĘTRZA

Architektura wnętrz w muzeum. Wystawa prac Aleksandra Gierymskiego

 • Komentarze

Architektura wnętrz w Muzeum Narodowym w Warszawie

Architektura wnętrz w Muzeum Narodowym w Warszawie, monograficzna wystawa prac Aleksandra Gierymskiego. Projekt Ultra Architects

Fot: Ultra Architects
 • Ultra Architects, architektura wnętrz sali wystawowej - rzut
 • Ultra Architects. Architektura wnetrz wystawy w warszawskim Muzeum Narodowym
 • Ultra architects: podział wnętrza i czarne bryły mebli
 • Architektura wnętrz: przestrzeń wystawy ma wciągać widza w głąb ekspozycji
 • Architektura wnętrz w Muzeum Narodowym w Warszawie

Czarne bryły mebli, minimalistyczna architektura wnętrz, inspiracje fakturą obrazu - projekt pracowni architektonicznej Ultra Architects to świetna oprawa nowej wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie


Aleksander Gierymski to jeden z najważniejszych polskich malarzy XIX wieku, jeśli nie całej historii sztuki w Polsce. Mistrz efektów świetlnych, postać barwna i tajemnicza, artysta równie pracowity, co niezadowolony ze swojej pracy. W warszawskim Muzeum Narodowym trwa właśnie wystawa jego prac. Znalazła się na niej niemal cała spuścizna twórcy. Zbiór liczy 120 obrazów i szkiców, około 70 rysunków, przeszło 100 drzeworytów a także fotografie modeli, którzy pozowali do obrazów Gierymskiego.

Architektura wnętrz i wystawa

Projekt ekspozycji przygotowała pracownia architektoniczna Ultra Architects.
Aranżacja wystawy powinna stanowić neutralne tło dla prezentowanych na niej dzieł sztuki i stwarzać widzom komfortowe warunki ich odbioru – podkreślają projektanci.
Liczba prac, które udało się zgromadzić kuratorom jest pokaźna, projektanci musieli więc powiększyć powierzchnię ekspozycyjną. Taką dodatkową ścianą, na której prezentowane są prace, jest wijąca się przez sale długa, wstęga falującej ściany. Dzieli ona powierzchnię wystawy na 15 ośmiokątnych pomieszczeń. Architektura wnętrz z założenia jest surowa, jej celem jest przede wszystkim skupienie uwagi widza na prezentowanych pracach i wydzielenie przestrzeni dla najważniejszych obrazów. Architekci ograniczyli więc paletę kolorów. Sufit i podłoga są czarne, zaś wewnętrzna ściana biała w części malarskiej i jasnoszara, tam gdzie eksponowane są  grafiki i szkice.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.