Pierwsze wrażenie często bywa decydujące, przekonuje Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz portalu Homebook.pl. Zanim goście wejdą do reprezentacyjnej części domu, przechodzą przez przedpokój czy korytarz – te przestrzenie także warto zaaranżować starannie.
Architektura wnętrz w małym mieszkaniu
Efektowny, dobrze oświetlony przedpokój łatwiej można zobaczyć w pismach wnętrzarskich, niż w rzeczywistości. W typowym polskim mieszkaniu korytarz jest często dość ciemny, wąski i nieco ciasny. Standardowo takie pomieszczenia powiększa się, malując ściany na jasne kolory i dobierając odpowiednie oświetlenie. Anna Poprawska poleca także zawieszenie dużego lustra. W zależności od wybranego stylu aranżacji, może być ono oprawione w tradycyjną, ozdobną ramę, ale także zajmować swoją powierzchnią nawet całą ścianę, nawiązując do modernistycznej architektury.
W korytarzu powinno się na pewno znaleźć miejsce na odzież i obuwie. Wrażenie chaosu w przedpokoju często wynika ze zbyt dużej liczby mebli i drobiazgów. Buty i ubrania dobrze jest przechowywać w szafach, wygodne są też wychylane szafki na buty i zabudowane wnęki.
W przedpokoju znajduje się często siedzisko, ułatwiające wkładanie butów. Praktycznym rozwiązaniem jest skrzynia, na której można usiąść, a wewnątrz przechowywać rzadziej używane obuwie. Najlepiej, gdy bryła skrzyni czy szafki nie jest zbyt skomplikowana. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzają się meble o prostych kształtach.
W przedpokoju można także ustawić biblioteczkę czy urządzić miniaturową galerię, pamiętając o zachowaniu umiaru.
