Wnętrza
WNĘTRZA

Architektura wnętrz: ważny korytarz

  • Komentarze

Architektura wnetrz w bieli - jasne kolory dobrze sprawdzają się w korytarzach

Białe ściany, płaszczyzna surowej cegły - trochę w stylu industrialnego loftu - do tego trochę kolorowych detali. Jasny przedpokój

Fot: Natus Design /homebook.pl
  • Biblioteczka na korytarzu - dobry pomysł na aranżację wnętrza?
  • Lustro optycznie powiększa przestrzeń małego mieszkania
  • Fototapeta na ścianie korytarza; pod obrzem ukryte są zabudowane wnęki
  • Architektura wnetrz w bieli - jasne kolory dobrze sprawdzają się w korytarzach

Korytarz w małym mieszkaniu i w apartamencie jest równie ważny; to on odpowiada za pierwsze wrażenie. O architekturze wnętrz i aranżacji strefy wejściowej mówi Anna Poprawska

Pierwsze wrażenie często bywa decydujące, przekonuje Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz portalu Homebook.pl. Zanim goście wejdą do reprezentacyjnej części domu, przechodzą przez przedpokój czy korytarz – te przestrzenie także warto zaaranżować starannie.

Architektura wnętrz w małym mieszkaniu

Efektowny, dobrze oświetlony przedpokój łatwiej można zobaczyć w pismach wnętrzarskich, niż w rzeczywistości. W typowym polskim mieszkaniu korytarz jest często dość ciemny, wąski i nieco ciasny. Standardowo takie pomieszczenia powiększa się, malując ściany na jasne kolory i dobierając odpowiednie oświetlenie. Anna Poprawska poleca także zawieszenie dużego lustra. W zależności od wybranego stylu aranżacji, może być ono oprawione w tradycyjną, ozdobną ramę, ale także zajmować swoją powierzchnią nawet całą ścianę, nawiązując do modernistycznej architektury.

W korytarzu  powinno się na pewno znaleźć miejsce na odzież i obuwie. Wrażenie chaosu w przedpokoju często wynika ze zbyt dużej liczby mebli i drobiazgów. Buty i ubrania dobrze jest przechowywać w szafach, wygodne są też wychylane szafki na buty i zabudowane wnęki.
 
W przedpokoju znajduje się często siedzisko, ułatwiające wkładanie butów. Praktycznym rozwiązaniem jest skrzynia, na której można usiąść, a wewnątrz przechowywać rzadziej używane obuwie. Najlepiej, gdy bryła skrzyni czy szafki nie jest zbyt skomplikowana. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzają się meble o prostych kształtach.
W przedpokoju można także ustawić biblioteczkę czy urządzić miniaturową galerię, pamiętając o zachowaniu umiaru.

Autor: KZ
Zdjęcia: Natus Design /homebook.pl, Soma Architekci/ Homebook.pl, HOLA Design \ Homebook.pl, Pracownia_Projektowa Dragon Art Anna Maria Sokołowska / homebook.pl
Data publikacji: 10.02.2015 15:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.