archirama.pl

Architektura wnętrz. Zobaczcie jakie efekty dekoracyjne na ścianach potrafią zdziałać farby!

Architektura wnętrz. Dziś farba to nie tylko kolor. Nowoczesne technologie pozwalają wytwarzać produkty, które z powodzeniem mogą imitować tablice czy stalowe oraz betonowe okładziny. Zobaczcie jakie możliwości dają nowoczesne farby do wnętrz.

Architektura wnętrz. Zobaczcie jakie efekty dekoracyjne na ścianach potrafią zdziałać farby!

Architektura wnętrz. Dziś farba to nie tylko kolor. Nowoczesne technologie pozwalają wytwarzać produkty, które z powodzeniem mogą imitować tablice czy stalowe oraz betonowe okładziny. Zobaczcie jakie możliwości dają nowoczesne farby do wnętrz.

Fot: www.tikkurila.pl

Wybierając farbę klienci dużą wagę przywiązują do niskiej szkodliwości produktu zarówno dla zdrowia jak i środowiska. Tym samym użytkownicy sprawdzają przede wszystkim współczynnik Lotnych Związków Organicznych – LZO. Im LZO jest bliższy zeru tym lepiej. Producenci widząc jak cecha ta silnie determinuje decyzje o wyborze wprowadzili na rynek farby: Benjamin Moore Naturę No-VOC, Caparol Sensitive, a Tikkurila Optimę. Są to farby, charakteryzujące się minimalną emisję LZO a jednocześnie szeroką paletę kolorów.

Architektura wnętrz: farby do pomieszczeń wilgotnych

Coraz większą popularnością w architekturze wnętrz cieszą się także farby, wytwarzane z całkowicie naturalnych materiałów. Z takiego rozwiązania korzysta niemiecka firma Kreidezeit. Producent ma w ofercie różnorodne, naturalnie białe farby wapienne, z możliwością dodawania pigmentów. Farby wapienne zalecane są do pomieszczeń wilgotnych. Nie mają negatywnego wpływu na właściwości dyfuzyjne a dzięki znacznej alkaliczności działają przeciwgrzybicznie.

Farby kazeinowe w architekturze wnętrz

Z kolei inna farba - Kreidezeit Vega - wykorzystuje kazeinę, białko pochodzące z nasion roślin tj. groch, kukurydza, łubin, fasola. Włoskie wapno marmurowe nadaje zaś farbie biały kolor, który jest całkowicie wolny od bieli tytanowej i optycznych rozjaśniaczy. Farba z kazeiną to dobry wybór przy wykańczaniu architektury wnętrz suchych pomieszczeń. Ponadto jest prosta w użyciu. Można nią malować zarówno tynki, kamienie, beton jak i tapety papierowe, płyty kartonowo-gipsowe i płyty gipsowo-włókienne.

Architektura wnętrz: matowy wygląd ścian

Na rynku dostępne są także farby gliniane, o charakterystycznych kolorach i właściwościach regulujących wilgotność pomieszczenia. Tworzą matową strukturę a przede wszystkim są jednymi z bardziej przyjaznych środowisku. Firma Tierrafino I-paint ma w swojej ofercie gamę siedmiu odcieni kolorystycznych. Farby cechują się dobrą przyczepnością i mogą  być rozcieńczane z wodą. Podobne właściwości posiada także farba na bazie gliny Vega Kreidezeit o doskonałych właściwościach kryjących. W składzie posiada białko roślinne i białą glinę. Kombinacja tych dwóch składników sprawia, że farba zachowuje wysoką wytrzymałość powłoki i matowy wygląd.

Ściany-tablice w dekoracjach wnętrz

Popularnym produktem w architekturze wnętrz stały się ściany-tablice. Istnieje coraz więcej farb, które umożliwiają stworzenie ze ściany tablicy. Firma Flügger stworzyła Interior Whiteboard Finish, dwuskładnikową farbę epoksydową z połyskiem, za pomocą której można stworzyć białą tablicę suchościeralną, praktycznie na dowolnej powierzchni mebli, ścianie, czy drzwiach. Powierzchnia ma takie właściwości jak gotowe białe tablice i przeznaczona jest do pisania flamastrami. To idealne rozwiązanie do pokoju dziecięcego czy biura. Podobne farby oferuje firma Smart Wall Paint oraz Muraspec (Idea Paint). Ta ostatnia ma także inne farby tablicowe: przezroczystą (do stosowania na każdy kolor podkładowy) oraz czarną (do pisania kredą). Jeśli chcemy stworzyć tego typu powierzchnie ale w dowolnym odcieniu, idealnym rozwiązaniem okaże się Benjamin Moore® Chalkboard Paint .

Farby metaliczne o różnych odcieniach

Na polskim rynku istnieje duży wybór farb o metalicznych odcieniach, które w ciekawy sposób mogą zastąpić metalowe okładziny ścienne. Wśród farb metalicznych wyróżnia się aluminiowa Flügger High Tech o srebrnoszarym kolorze, perłowa Tikkurila TAIKA PEARL PAINT, srebrna czy złota Tikkurila BE SPECIAL DECOR oraz o złotej poświacie COLORE & ORO PUURkleur. Firma Caparol zaś produkuje trzy różne metaliczne farby Capadecor Metallocryl oraz Capadecor Capagold o złotej lub srebrnej optyce i satynowym połysku.

Brokat zatopiony w ścianach

Jeśli komuś zależy na farbie z dodatkiem brokatu, dobrym rozwiązaniem może okazać się farba Micanto, firmy Ecorson. Zawiera w sobie drobinki brokatu, a po nałożeniu na farbę Murimal 200 pozwala uzyskać wyjątkowo oryginalny kolor, zmieniający się wraz z kątem padania światła, dając metaliczną poświatę.

Oryginalne efekty na ścianach

 Inne efekty uzyskuje się m.in. dzięki  farbie betonowej FOX. Farba zabarwiona jest naturalnymi pigmentami, a jej powierzchnia nawiązuje wyglądem do betonu. Celowo widać na niej charakterystyczne przebarwienia, z miejscami widocznym piaskiem i ubytkami. Podobnie działa Ecorson Oxidekor. Imituje efekt utlenienia metalu tworząc rdzawe powierzchnie. Farba nadaje się do stosowania na wszystkie podłoża, zarówno ściany jak i drewno czy metal. Popularnym rozwiązaniem w architekturze wnętrza jest dziś także spękana faktura ścian. Taki efekt tworzy dwubarwna farba Ecorson CRACLE. Nanoszone na wcześniej pomalowaną Ecoson Cracle powierzchnię farby kurczą się tworząc efekt siatki mikropęknięć.

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: www.tikkurila.pl, www.caparol.pl, www.smartwallpaint.pl, www.puurkleur.com, www.ecorson.pl, www.tierrafino.pl, www.FOX.pl, www.muraspec.pl, www.flugger.pl, www.benjaminmoore.pl
Data publikacji: 24.07.2013 13:57

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.