Choć budynek projektu PL.architekci ukończony został w 2008 roku to zasługuje na przypomnienie jako dobry przykład realizacji, w której bryła wraz z architekturą wnętrz tworzą spójna całość.
Bryła zlokalizowana jest pod dużym miastem w Wielkopolsce. Koncepcja architektoniczna zrodziła się w trakcie poszukiwań sposobu na zabudowę zwyczajnej podmiejskiej działki otoczonej typowymi, gotowymi domami. Architekci z PL.architekci chcieli, aby architektura bryły projektowanego obiektu nawiązywała do archetypu domu jednorodzinnego charakterystycznego dla tego regionu Polski - obiektu z dwuspadowym dachem, bez okapów, o oszczędnym detalu w elewacji. Architekci z drugiej strony chcieli, aby jego bryła była pastiszem zabudowy wiejskiej.
Architektura – bryła domu ma formę nowoczesnej stodoły
Bryła budynku projektu PL.architekci ma kształt nowoczesnej stodoły. Ze względów funkcjonalnych architekci podzielili ją na dwie odrębne części: strefę mieszkalną i część garażowo gospodarczą. Obie bryły scalono szklanym łącznikiem. Tam znajduje się wejście do budynku. Od frontu dom nowoczesna stodoła nie posiada ogrodzenia. Od strony południowej zaś architektura wnętrza została maksymalnie otwarta na ogród. Wzdłuż szklanej ściany architekci zaprojektowali podstawowe funkcje architektury wnętrza: salon, jadalnię i kuchnię. Od północy zlokalizowano gabinet, sypialnię gościnną oraz kino domowe.
Architektura wnętrza spójna z bryłą domu
Minimalistyczna konwencja bryły domu i elewacji została przeniesiona także do architektury wnętrz. Wszystkie pomieszczenia wykończono tymi samymi materiałami. W nowoczesnym wnętrzu znalazły się deski dębowe, płytki betonowe oraz białe i fornirowane orzechem meble. Projekt ogrodu utrzymany jest w podobnej stylistyce. Podzielono do betonowymi liniami oświetlono 30 lampami w kształcie kul.
Energooszczędna architektura wnętrza
Zarówno kształt bryły jak i podział funkcjonalny architektury wnętrza, a także zastosowane technologie oraz instalacje (gruntowy wymiennik ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, inteligentna instalacja elektryczna EIB) w dużym stopniu pozwalają ograniczyć straty ciepła, ograniczyć zużycie energii elektrycznej i gazu. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że koszty utrzymania architektury wnętrza domu o powierzchni 300 mkw są niższe niż w przypadku tradycyjnych domów o tej samej powierzchni.
