Wnętrza
WNĘTRZA

Beton architektoniczny zamiast tapety w kwiatki

  • Komentarze

Płyty z betonu architektonicznego zamiast tapety

Nierówna powierzchnia, chropowata faktura - seme zalety, jeśli chodzi o mieszkanie w stylu industrialnym

Fot: DekoConcrete

Beton architektoniczny z loftów wędruje pod strzechy... Korzystając z mody na beton, producenci wprowadzają na rynek nowe materiały wykończeniowe

Na przełomie XX i XXI wieku beton architektoniczny jako materiał wykończeniowy był w polskich domach rzadkością. Później karierę zaczęły robić lofty i loft lofty. Wreszcie przyszedł czas na wprowadzenie betonu do apartamentów. Beton przestał być postrzegany jako materiał surowy, awangardowy – to już prawie powszechnie akceptowana alternatywa wykończenia ścian dla farb i tapet i nie trzeba szczególnej odwagi, by wprowadzić go do architektury wnętrz.
Jak po loftach przyszły soft lofty, tak i beton architektoniczny doczekał się całej masy „wersji soft”, przede wszystkim tynków i mas dekoracyjnych.
Alternatywnym rozwiązaniem są cienkie płyty betonowe z odlewanego betonu. Dostępne są w wielu rodzajach. W produkcji takich kafli i płyt wyspecjalizowała się między innymi marka DekoConcrete. Elementy mają różne rozmiary, od płytek 20 x 20 cm do pokaźnych tafli 100 x 60 cm i grubości 8 milimetrów. Oferta DekoConcrete obejmuje cztery kolekcje płyt różniących się kolorystyką i fakturą.

Od stylu industrialnego do wzorów hippie

LOFT beton z masą „wad”, dających mu nieregularną fakturę. Przebarwienia, wżery, bąbelki powietrza układają się w inny wzór na każdej płycie. To propozycja dla zwolenników stylu industrialnego.

 ARISTO jest zdecydowanie mniej radykalny, przeznaczony został do spokojniejszych w wyrazie wnętrz. Producenci połączyli białe cementy i pyły marmurowe, płyty przypominają wyglądem naturalny kamień.

CLASSIC – klasyka, czyli efekt, który wyobrażamy sobie myśląc o betonie architektonicznym. Gładka powierzchnia naśladuje dobrze zatarty szlachetny beton. Płyty mogą być gładkie lub z elementami mocującymi.

Płyty betonowe BRONX to propozycja dla tych, którzy uważają, że beton jest generalnie OK., ale zbyt szary i monotonny.  Producenci zdecydowali się nawiązać do stylistyki hippi. Konkretnie – do hipisowskich batików, charakterystycznej techniki zdobienia unikatowych tkanin. W przypadku betonu architektonicznego chodzi o wymieszanie masy z barwnikami. W rezultacie powstają nieregularne wzory na szarym tle, z plamami o mniejszym lub większym kontraście. Dla purystów – zgroza, dla tych, którzy lubią bardziej dekoracyjne efekty – interesująca propozycja.

przeczytaj rowniez
  • Tapety inspirowane krajobrazem Nowej Anglii
    Tapety inspirowane krajobrazem Nowej Anglii

    Design bliski naturze i przyjazna środowisku produkcja to nie tylko modny trend. Odpowiedzialni producenci, tacy jak amerykańska marka Len-Tex bardzo poważnie podchodzą do tej idei. Najnowsza kolekcja winylowych tapet obiektowych Arboreal – dostępna już w ofercie Newmor Polska – zachwyca artystycznym wzornictwem, przekonuje jakością i czystym powietrzem we wnętrzach. więcej

  • Sielski loft daleko od miasta
    Sielski loft daleko od miasta

    Kilkanaście lat temu, po wybudowaniu niewielkiego domu nieopodal Wadowic właściciele sami aranżowali jego wystrój. Wnętrza, nawiązujące do stylistyki wiejskiego dworku, po pewnym czasie spowszedniały i wymagały zmiany. Domownicy podjęli decyzję o generalnym remoncie i kompleksowej zmianie wystroju. Od dawna marzył im się dom w stylu loftowym. Przeprowadzenie gruntownej metamorfozy 106 m2 powierzyli profesjonalistom: pracowni architektonicznej MIKOŁAJSKAstudio z Krakowa. więcej

  • Znani brytyjscy designerzy dla Newmor
    Znani brytyjscy designerzy dla Newmor

    Wywodząca się z Wielkiej Brytanii marka Newmor powstała w 1967 roku, a jej produkty wykończeniowe szybko zaczęły cieszyć się dużym powodzeniem w Europie i na całym świecie. Do współpracy przy Newmor Designer, nowej kolekcji tapet o podwyższonych parametrach, zaproszono uznanych brytyjskich projektantów. W efekcie powstały artystyczne i bardzo eklektyczne wzory, łączące niepowtarzalne printy z charakterystycznym dla Newmor kunsztem wykonania. więcej

  • Loftcube

    więcej

Autor: KZ
Zdjęcia: DekoConcrete
Data publikacji: 28.04.2015 12:14
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.