Wnętrza
WNĘTRZA

Beton architektoniczny zamiast tapety w kwiatki

 • Komentarze

Płyty z betonu architektonicznego zamiast tapety

Nierówna powierzchnia, chropowata faktura - seme zalety, jeśli chodzi o mieszkanie w stylu industrialnym

Fot: DekoConcrete

Beton architektoniczny z loftów wędruje pod strzechy... Korzystając z mody na beton, producenci wprowadzają na rynek nowe materiały wykończeniowe

Na przełomie XX i XXI wieku beton architektoniczny jako materiał wykończeniowy był w polskich domach rzadkością. Później karierę zaczęły robić lofty i loft lofty. Wreszcie przyszedł czas na wprowadzenie betonu do apartamentów. Beton przestał być postrzegany jako materiał surowy, awangardowy – to już prawie powszechnie akceptowana alternatywa wykończenia ścian dla farb i tapet i nie trzeba szczególnej odwagi, by wprowadzić go do architektury wnętrz.
Jak po loftach przyszły soft lofty, tak i beton architektoniczny doczekał się całej masy „wersji soft”, przede wszystkim tynków i mas dekoracyjnych.
Alternatywnym rozwiązaniem są cienkie płyty betonowe z odlewanego betonu. Dostępne są w wielu rodzajach. W produkcji takich kafli i płyt wyspecjalizowała się między innymi marka DekoConcrete. Elementy mają różne rozmiary, od płytek 20 x 20 cm do pokaźnych tafli 100 x 60 cm i grubości 8 milimetrów. Oferta DekoConcrete obejmuje cztery kolekcje płyt różniących się kolorystyką i fakturą.

Od stylu industrialnego do wzorów hippie

LOFT beton z masą „wad”, dających mu nieregularną fakturę. Przebarwienia, wżery, bąbelki powietrza układają się w inny wzór na każdej płycie. To propozycja dla zwolenników stylu industrialnego.

 ARISTO jest zdecydowanie mniej radykalny, przeznaczony został do spokojniejszych w wyrazie wnętrz. Producenci połączyli białe cementy i pyły marmurowe, płyty przypominają wyglądem naturalny kamień.

CLASSIC – klasyka, czyli efekt, który wyobrażamy sobie myśląc o betonie architektonicznym. Gładka powierzchnia naśladuje dobrze zatarty szlachetny beton. Płyty mogą być gładkie lub z elementami mocującymi.

Płyty betonowe BRONX to propozycja dla tych, którzy uważają, że beton jest generalnie OK., ale zbyt szary i monotonny.  Producenci zdecydowali się nawiązać do stylistyki hippi. Konkretnie – do hipisowskich batików, charakterystycznej techniki zdobienia unikatowych tkanin. W przypadku betonu architektonicznego chodzi o wymieszanie masy z barwnikami. W rezultacie powstają nieregularne wzory na szarym tle, z plamami o mniejszym lub większym kontraście. Dla purystów – zgroza, dla tych, którzy lubią bardziej dekoracyjne efekty – interesująca propozycja.

przeczytaj rowniez
 • Znani brytyjscy designerzy dla Newmor
  Znani brytyjscy designerzy dla Newmor

  Wywodząca się z Wielkiej Brytanii marka Newmor powstała w 1967 roku, a jej produkty wykończeniowe szybko zaczęły cieszyć się dużym powodzeniem w Europie i na całym świecie. Do współpracy przy Newmor Designer, nowej kolekcji tapet o podwyższonych parametrach, zaproszono uznanych brytyjskich projektantów. W efekcie powstały artystyczne i bardzo eklektyczne wzory, łączące niepowtarzalne printy z charakterystycznym dla Newmor kunsztem wykonania. więcej

 • Loftcube

  więcej

 • Włóknowo-cementowe płytki

  więcej

 • Architektura wnętrz: kafle Mewa
  Architektura wnętrz: kafle Mewa

  Origami z betonu architektonicznego – takie wrażenie robią kafle Mewa projektu pracowni Warssawa więcej

Autor: KZ
Zdjęcia: DekoConcrete
Data publikacji: 28.04.2015 12:14
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.