Na przełomie XX i XXI wieku beton architektoniczny jako materiał wykończeniowy był w polskich domach rzadkością. Później karierę zaczęły robić lofty i loft lofty. Wreszcie przyszedł czas na wprowadzenie betonu do apartamentów. Beton przestał być postrzegany jako materiał surowy, awangardowy – to już prawie powszechnie akceptowana alternatywa wykończenia ścian dla farb i tapet i nie trzeba szczególnej odwagi, by wprowadzić go do architektury wnętrz.
Jak po loftach przyszły soft lofty, tak i beton architektoniczny doczekał się całej masy „wersji soft”, przede wszystkim tynków i mas dekoracyjnych.
Alternatywnym rozwiązaniem są cienkie płyty betonowe z odlewanego betonu. Dostępne są w wielu rodzajach. W produkcji takich kafli i płyt wyspecjalizowała się między innymi marka DekoConcrete. Elementy mają różne rozmiary, od płytek 20 x 20 cm do pokaźnych tafli 100 x 60 cm i grubości 8 milimetrów. Oferta DekoConcrete obejmuje cztery kolekcje płyt różniących się kolorystyką i fakturą.
Od stylu industrialnego do wzorów hippie
LOFT beton z masą „wad”, dających mu nieregularną fakturę. Przebarwienia, wżery, bąbelki powietrza układają się w inny wzór na każdej płycie. To propozycja dla zwolenników stylu industrialnego.
ARISTO jest zdecydowanie mniej radykalny, przeznaczony został do spokojniejszych w wyrazie wnętrz. Producenci połączyli białe cementy i pyły marmurowe, płyty przypominają wyglądem naturalny kamień.
CLASSIC – klasyka, czyli efekt, który wyobrażamy sobie myśląc o betonie architektonicznym. Gładka powierzchnia naśladuje dobrze zatarty szlachetny beton. Płyty mogą być gładkie lub z elementami mocującymi.
Płyty betonowe BRONX to propozycja dla tych, którzy uważają, że beton jest generalnie OK., ale zbyt szary i monotonny. Producenci zdecydowali się nawiązać do stylistyki hippi. Konkretnie – do hipisowskich batików, charakterystycznej techniki zdobienia unikatowych tkanin. W przypadku betonu architektonicznego chodzi o wymieszanie masy z barwnikami. W rezultacie powstają nieregularne wzory na szarym tle, z plamami o mniejszym lub większym kontraście. Dla purystów – zgroza, dla tych, którzy lubią bardziej dekoracyjne efekty – interesująca propozycja.

-
Design bliski naturze i przyjazna środowisku produkcja to nie tylko modny trend. Odpowiedzialni producenci, tacy jak amerykańska marka Len-Tex bardzo poważnie podchodzą do tej idei. Najnowsza kolekcja winylowych tapet obiektowych Arboreal – dostępna już w ofercie Newmor Polska – zachwyca artystycznym wzornictwem, przekonuje jakością i czystym powietrzem we wnętrzach. więcej
-
Kilkanaście lat temu, po wybudowaniu niewielkiego domu nieopodal Wadowic właściciele sami aranżowali jego wystrój. Wnętrza, nawiązujące do stylistyki wiejskiego dworku, po pewnym czasie spowszedniały i wymagały zmiany. Domownicy podjęli decyzję o generalnym remoncie i kompleksowej zmianie wystroju. Od dawna marzył im się dom w stylu loftowym. Przeprowadzenie gruntownej metamorfozy 106 m2 powierzyli profesjonalistom: pracowni architektonicznej MIKOŁAJSKAstudio z Krakowa. więcej
-
Wywodząca się z Wielkiej Brytanii marka Newmor powstała w 1967 roku, a jej produkty wykończeniowe szybko zaczęły cieszyć się dużym powodzeniem w Europie i na całym świecie. Do współpracy przy Newmor Designer, nowej kolekcji tapet o podwyższonych parametrach, zaproszono uznanych brytyjskich projektantów. W efekcie powstały artystyczne i bardzo eklektyczne wzory, łączące niepowtarzalne printy z charakterystycznym dla Newmor kunsztem wykonania. więcej
- Loftcube
