Wnętrza
WNĘTRZA

Biblioteka w stylu skandynawskim. Helsinki

 • Komentarze

Arkada w elewacji nowej biblioteki uniwersyteckiej w Helsinkach

Biblioteka uniwersytecka w Helsinkach, wnętrze w stylu skandynawskim

Fot: NSG Group, materiały prasowe Pilkington
 • Arkada w elewacji nowej biblioteki uniwersyteckiej w Helsinkach
 • Galerie we wnętrzu biblioteki głównej Uniwersytetu w Helsinkach
 • Elewacja biblioteki w Helsinkach

Oszczędna architektura wnętrz, mnóstwo światła i wygoda użytkowania. Taka miała być Biblioteka Uniwersytetu w Helsinkach

Współczesna architektura w Helsinkach

Nazwę pracowni, która zaprojektowała nową bryłę Biblioteki Głównej Uniwersytetu w Helsinkach trudno zapamiętać, za to sam budynek jest bardzo charakterystyczny. Architekci z biura Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy dali Helsinkom kawał dobrej architektury. Uniwersytecki budynek powstał na działce w starej, centralnej dzielnicy Helsinek. Nowa bryła musiała dobrze wpisać się w zabytkowe otoczenie. Z drugiej strony, władze uniwersytetu i miasta oczekiwały współczesnych rozwiązań. Architektom udało się połączyć przeciwieństwa. Z jednej strony nawiązali do otoczenia wyborem materiału, wysokością budynku, rytmem okien. Biblioteka zajęła całą szerokość działki, uzupełniając pierzeję ulicy. Z drugiej strony, projekt elewacji jest grą z otoczeniem. Motywy z sąsiednich domów zostały przetworzone. Regularna siatka okien po bokach tworzy obramienie, podkreślające powierzchnię centralnego przeszklenia. Fasada budynku ma piękne, czyste linie. Z gęstej kratownicy okien wyłania się łuk, jak znak graficzny.  Całość przypomina nieco wielką, częściowo podniesioną kurtynę. Arkada nad wejściem pozwala zajrzeć do wnętrza budynku i eksponuje efektowną architekturę wnętrz.

Więcej światła


Troska o optymalne doświetlenie wnętrz to charakterystyczna cecha współczesnej architektury skandynawskiej. Nowe konstrukcje okien i ulepszone rodzaje szkła sprawiają, że duże przeszklenia nie oznaczają już strat energii. To ważne w surowym klimacie Finlandii. Nowe technologie umożliwiły stworzenie jasnego, pełnego naturalnego światła wnętrza. Specjalne, superprzezroczyste szkło wypełnia ścianę na wysokość kilku kondygnacji. Od środka można dzięki temu oglądać panoramę miasta, z zewnątrz widać centralny hol, czytelnie i przestrzenie do pracy. Żeby zapewnić odpowiednie warunki do nauki, projektanci zastosowali tzw. laminowane szkło dźwiękochłonne (Pilkington Optiphon™), z warstwą folii akustycznej między połączonymi szybami. Cała taka „kanapka” ma grubość przeszło centymetra i jest skuteczną barierą chroniącą przed hałasem.

Architektura wnętrz

Kolejne poziomy biblioteki otaczają wysoki centralny hol ze świetlikiem w dachu. Trzy łukowato wygięte galerie są otwarte od strony elewacji frontowej, by jak najlepiej wykorzystać światło. Z tego samego powodu we wnętrzu dominują jasne kolory. Ściany i sufity są białe, podłogi pokrywa złociste drewno i wykładzina koloru stali. Wewnętrzne ścianki wykonano również ze szkła. Dzięki temu można było utworzyć pokoje cichej pracy bez wprowadzania wizualnych podziałów wnętrza. Poza nielicznymi kolorowymi meblami i okładkami książek wnętrze jest niemal monochromatyczne.
Warto zajrzeć podczas zwiedzania miasta.

Nazwa inwestycji: nowa biblioteka uniwersytecka w Helsinkach
Lokalizacja: Kaisa House, Fabianinkatu 30, Helsinki, Finlandia
Autorzy: Anttinen Oiva arkkitehdit Oy – aoa
Współpraca: Teemu Halme, Karoliina Hartiala, Tero Hirvonen, Matti Huhtamies, Jussi Kalliopuska, Mikko Rossi
Inwestor: Uniwersytet w Helsinkach
Powierzchnia działki: 3170 m kw
Powierzchnia użytkowa: 16 000 mkw
Projekt: 2002
Realizacja: 2012
Certyfikacja: LEED na poziomie złotym
Koszt inwestycji: ok. 53 mln euro

 • 1
 • 2
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.