archirama.pl

Biel, drewno, kolory i styl industrialny. Multifunkcjonalna architektura wnętrz w Tel Awiwie

Architekci z Roy David Studio znaleźli nietypowe rozwiązanie dla białych wnętrz jednej z industrialnych dzielnic Tel Awiwu. Projekt powstał dla dwóch firm – Jelly Button Games i Hamutzim Studio. Ponieważ ludzie tam pracujący tworzą rzeczy kolorowe i kreatywne – architektura wnętrz też musiała taka być.

Multifunkcjonalny open space prosto z Tel Awiwu. Wnętrza w stylu industrialnym projektu pracowni Roy David Studio

Multifunkcjonalny open space prosto z Tel Awiwu. Wnętrza w stylu industrialnym projektu pracowni Roy David Studio

Fot: Roy David Studio

Kolory w stylu industrialnym – inspirująca kooperacja

Lokalizacja nowej siedziby firm Jelly Button Games i Hamutzim Studio to stare, opuszczone lofty na Shoken Stret w Izraelu, w dzielnicy znanej z industrialnego stylu. Główną ideą projektu było stworzenie energetycznego miejsca, które pozwoli – z jednej strony – na swobodę i indywidualność każdej z firm, z drugiej zaś – na zjednoczenie i poczucie współpracy.

Ten projekt był dużym wyzwaniem dla architekta Roya Davida, założyciela studia projektowania architektury i wnętrz Roy David Studio z Tel Awiwu. Musiał on stworzyć miejsce przede wszystkim inspirujące – w przyszłości mieli tu  pracować młodzi i pełni energii twórcy kolorowych gier i aplikacji.

Projektanci stworzyli 700 mkw nowej przestrzeni loftowej. Pomieszczenia mają 3,5 metra wysokości. Poprzedni właściciel miał tu swój dom i pracownię artystyczną. Charakter miejsca został zachowany, a dodatkowym urozmaiceniem stały się kolorowe rysunki i nietypowe dekoracje.

Od strony funkcjonalnej, projekt miał być odzwierciedleniem potrzeb firm. Miał się składać z 3 sektorów: publicznego, pół-publicznego i prywatnego. Tak też się stało. Powstał duży open space, a w nim część biurowa, sale konferencyjne, sale rozrywki, cześć jadalna i sale kooperacyjne do wspólnego rozwiązywania problemów.

Cała przestrzeń podzielona jest na dwie części (każda dla jednej firmy). Dzieli są charakterystyczna zmiana poziomu podłogi. Na poziom wyższy prowadzą 3 schody z desek pomalowanych na biało. Schody służą również jako siedziska. Ich kontynuacją jest biała, drewniana podłoga. Ta powierzchnia to siedziba jednej firmy. Kilkadziesiąt centymetrów niżej natomiast znajduje się kontrastująca z białą i drewnianą podłogą – ciemna, betonowa posadzka. Po tej stronie pracuje firma druga. Dzięki temu mocnemu akcentowi, który w sposób symboliczny dzieli przestrzeń, problem polegający na „podzieleniu i zjednoczeniu” został rozwiązany.

Ozdobą tej architektury wnętrz, i elementem, który nadaje jej wyjątkowego charakteru są kolorowe rysunki na ścianach i słupach, oraz meble wykonane na zamówienie. Uwagę przyciągają drewniane elementy przypominające żaluzje, ułożone naprzemiennie w dwa wzory: w jodełkę i w pasy poziome. Te elementy dzielą przestrzenie na mniejsze, bardziej kameralne. Motyw pojawia się także we frontach szafek. Krzesła, hokery czy lampy utrzymane są w stylu industrialnym, ale w jaskrawej i pastelowej kolorystyce nawiązującej do rysunków. Uroku dodają zabawki, pluszaki i inne nietypowe elementy wystroju (np. stare konsole do gier) porozstawiane po szafkach. A wszystko to, żeby pobudzić wyobraźnię i kreatywność pracowników.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: Roy David Studio
Data publikacji: 12.05.2015 16:49

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.