Wnętrza
WNĘTRZA

Biophilic vademecum - jak stworzyć zdrową przestrzeń pracy

  • Komentarze

Biophilic vademecum

Mat. Workplace

  • Biophilic vademecum
  • Biophilic vademecum
  • Biophilic vademecum
  • Biophilic vademecum
  • Biophilic vademecum
  • Biophilic vademecum

Natura jest dla nas niezbędnym elementem w przestrzeni domu, miasta czy pracy. W jej towarzystwie odpoczywamy, integrujemy zmysły, czujemy się naturalnie i komfortowo. Przestrzeń pracy także powinna mieć cechy naturalnego środowiska. Projektując zieleń w biurach dla Nordea, czy Skanska doszliśmy do konkretnych wniosków, które pokazują jak pozytywnie oddziałuje ona na każdą osobę. To motywuje nas by szerzyć ideę projektowania w zgodzie z naturą. Chcemy się podzielić naszą wiedzą, pokazując, dlaczego, gdzie i w jaki sposób można użyć roślin do stworzenia zdrowej przestrzeni pracy.

Prawie 60% powierzchni biurowych na świecie nie jest wyposażona w elementy naturalnej zieleni. Aby zmienić negatywny paradygmat biur, kojarzący się z pustymi, bezosobowymi rzędami biurek czasem wystarczy niewielka ingerencja. Marzy nam się, aby architekci i projektanci myśleli o zieleni od samego początku, uwzględniając ją jako integralną część całej koncepcji wystroju. Wiemy jednak, że można to zrobić prościej.

 

Dlaczego?

Aspekt psychologiczny. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Exeter pokazują, że osoby, które pracują wśród zieleni są o 15% bardziej wydajne i zmotywowane niż te pracujące w bardziej “sterylnych” warunkach. W raporcie The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace badacze notują 15% wzrost kreatywności u osób, które mają styczność w swojej przestrzeni pracy z naturalnymi roślinami.

 

Aspekt zdrowotny. Przebywając w budynkach oczekujemy, że powietrze będzie w nich czystsze i pozbawione otaczającego nas zewsząd smogu. Szacuje się, że w pokoju wyposażonym w odpowiednią ilość roślinności liczba kolonii bakteryjnych jest mniejsza o 60%. Notuje się także redukcję bólów głowy o 24% i zmniejszoną ilość podrażnień oczu o 52%. Dzięki transpiracji rośliny doniczkowe podnoszą wilgotność powietrza, która w budynkach z ogrzewaniem centralnym i podłogowym, często spada poniżej krytycznego poziomu.

 

Aspekt wizualny. Człowiek jest przyzwyczajony do naturalnych elementów. Przy intensywnej pracy przy ekranach ciekłokrystalicznych przeważnie zaleca się, aby regularnie odrywać wzrok i spoglądać na zieleń w oddali. Rośliny wzbogacają wizualnie przestrzeń, podnoszą krzywą wrażeń przy poruszaniu się po biurze, zmieniają percepcję Twojej przestrzeni pracy na tą nacechowaną pozytywnymi emocjami.

 

Jak?

Wystarczą już 3 rośliny doniczkowe, by znacznie poprawić Twoje samopoczucie i jakość powietrza wokół Ciebie. Studium NASA, które wyszczególnia gatunki pochłaniające szkodliwe związki lotne jest świetnym elementarzem roślin odpowiednich do Twojej przestrzeni pracy. My jednak współpracując z Florabo opracowaliśmy na bazie wspólnych badań i wniosków nasze vademecum. Okazuje się, że różnice w oczyszczaniu powietrza przez poszczególne gatunki są nieznaczne. By przestrzeń była zdrowsza, można użyć każdego rodzaju roślin. Ważne, aby wybrane gatunki wytrzymały trudne warunki biurowe. Najlepsze do takiego środowiska są 3 typy: Palma Areca, Sansewieria oraz różnego rodzaju Filodendrony

 

Gdzie?

Są trzy poziomy ingerencji aranżacji zieleni w środowisku pracy:

Skumulowanie zieleni we wspólnej strefie pracy żeby poprawić klimat wewnętrzny i atrakcyjność wizualną tej przestrzeni. Zacznij od własnego biurka, tak, by Twój wzrok mógł odpocząć patrząc na zieleń. Wystarczy już parę roślin, aby zmienić oddziaływanie danej strefy na pracownika.

Strefy socjalne i networkingowe są miejscem, gdzie kumulowanie roślin powinno być przeprowadzone bardziej kompleksowo. Zielone ściany jak i podwieszane pod sufitem donice z filodendronami czy bluszczem są dobrym rozwiązaniem by stworzyć “biurową dżunglę”. W takiej zielonej oazie pracownik może odpocząć i zrelaksować się, co naturalnie zwiększa zaangażowanie i przywiązanie do tej przestrzeni.

Systemowe wdrożenie zieleni w całym biurze to proces, który daje wymierny, pozytywny efekt zarówno dla człowieka, jak i biznesu. Warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie gatunków, mobilność roślin na potrzeby szybkiej rearanżacji i przede wszystkim utrzymanie zieleni. Oparcie architektury wnętrza o roślinność jest wyzwaniem, warto jednak zdecydować się na ten ruch - naturalność takiej przestrzeni przyciąga, pobudza i motywuje.

 

Biophilic challenge

Pragniemy, aby roślinność odgrywała większą rolę w środowisku pracy. W ubiegłym roku zaprojektowaliśmy prawdopodobnie najbardziej zielone biuro na świecie, ale jesteśmy ciekawi czy Twoja przestrzeń pracy też jest zdrowa? Podejmij wyzwanie i podziel się zdjęciem roślin w Twoim biurze używając hasztagu #biophilicchallenge. Razem stwórzmy mapę najbardziej “zielonych” polskich biur. Niech zieleń rozprzestrzenia się po przestrzeniach pracy w Polsce i na całym świecie, aby trend biophilic trwał!

 

Więcej na: http://workplace.pl/pl/#

przeczytaj rowniez
  • Przestrzeń pracy w stylu mid-century modern
    Przestrzeń pracy w stylu mid-century modern

    Ceetrus przeniósł swoją warszawską siedzibę do budynku IBC. Tam otwiera biuro, które jest wyrazem kultury panującej w firmie. Za projekt odpowiada studio projektowe Workplace Solutions. Design i projekt funkcjonalny inspirowane są stylem mid-century modern. To miejsce spotkań, które łączy przytulny klimat z biznesowym wizerunkiem. Architekci odpowiedzieli na różne potrzeby i aktywności pracowników, wdrażając założenia koncepcji Activity-Based Workplace - transparentność i różnorodność przestrzenną. więcej

Data publikacji: 29.11.2018 13:47
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.