Wnętrza
WNĘTRZA

Biurowy kalejdoskop

  • Komentarze

Biurowy kalejdoskop

Mat. Aqina

  • Biurowy kalejdoskop
  • Biurowy kalejdoskop
  • Biurowy kalejdoskop
  • Biurowy kalejdoskop
  • Biurowy kalejdoskop

Beżowy gabinet, niebieska sala konferencyjna czy open space z zielonym akcentem. Okazuje się, że odpowiednio dobrane kolory w przestrzeni biurowej mają ogromny wpływ na pracowników, ich emocje oraz wydajność. Potwierdzają to opinie ekspertów z branży wnętrzarskiej, gdzie psychologia koloru znajduje praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

Kolory kluczem do efektywności pracowników

Statystyczny Polak spędza w pracy ponad 44 godziny tygodniowo, czyli ok. 2000 godzin w ciągu całego roku . Dlatego warto zadbać o to, aby przestrzeń biurowa była odpowiednio zaaranżowana. Okazuje się, że nie tylko wyposażenie ma tutaj ogromne znaczenie. Kolorystyka przestrzeni biurowej jest równie ważna, jak barwy, w których urządzamy mieszkanie. O ile w domu możemy w większym stopniu opierać się na indywidualnych odczuciach i preferencjach, o tyle w biurze należy stosować barwy, które sprzyjają dobremu samopoczuciu, efektywności i kreatywności większej liczby osób. Specjaliści z AQINA, eksperta w aranżacji przestrzeni biurowych i komercyjnych, przekonują, że umiejętnie skomponowany zestaw kolorystyczny ma ogromny wpływ na efektywność i samopoczucie w miejscu pracy.

Kolory we wnętrzach to nie tylko element dekoracyjny. One przede wszystkim oddziałują na nasz umysł, stymulują układ nerwowy, dzięki czemu stajemy się bardziej aktywni umysłowo. Dlatego kolorystyka w przestrzeni biurowej musi być odpowiednio dopasowana m.in. do charakteru pomieszczenia i jego funkcji. Open space, sala konferencyjna czy chill room to zupełnie różne strefy, które dzięki odpowiedniej kolorystyce mogą stać się jeszcze bardziej funkcjonalne – przyznaje Marcin Zieliński, przedstawiciel firmy Aqina.

Kolory bazowe i wyraziste dodatki

Barwy ziemi, czyli brązy, beże, rudości, piaskowe odcienie żółci i złamane biele to najczęściej wybierane kolory do aranżacji wnętrz. Są eleganckie, dobrze się prezentują i tworzą estetyczne kompozycje. Dodatkowo ułatwiają koncentrację i wyciszają emocje. Taka paleta barw stanowi odpowiednią bazę kolorystyczną do aranżacji przestrzeni biurowej. Dobrze sprawdzi się w indywidualnych gabinetach kadry menadżerskiej oraz pomieszczeniach reprezentacyjnych. Jednak ze względu na specyfikę takich wnętrz kolory bazowe nie powinny być monochromatyczne. Warto je połączyć z wyrazistymi akcentami, które ożywią wnętrze np. z żółtymi, pomarańczowymi czy czerwonymi elementami mebli biurowych.

Uniwersalny niebieski

Ten kolor kochają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kojarzy się ze świeżością i czystością. Wzbudza zaufanie i wiarę w profesjonalizm, dzięki czemu idealnie sprawdza się w przestrzeni biurowej, zwłaszcza w urzędach, bankach, a także w gabinetach lekarskich. W niebieskim wnętrzach pracownicy czują się bardziej zmobilizowani, skupieni i czujni, dlatego to dobry wybór do sal konferencyjnych czy szkoleniowych. Jasne, niebiańskie tony sprawdzą się również w strefach odpoczynku, natomiast ciemniejsze wersje, takie jak kobalt czy błękit paryski pobudzą twórcze myślenie w przestrzeniach zespołów kreatywnych.

Zawsze ostrożnie podchodzę do ilości i intensywności barw stosowanych w projektach wnętrz, nie inaczej jest z niebieskim uchodzącym za wyjątkowo neutralny kolor. Przymiotnikiem jaki przychodzi mi na myśl o nim jest „spokojny”. Zapewne stąd ten profesjonalizm, zaufanie co ma chyba szczególne odzwierciedlenie również w modzie. Odpowiednią gradacją koloru niebieskiego można uzyskać we świetne efekty perspektywy powietrznej albo ukoić ból np. w gabinecie stomatologicznym – twierdzi architekt wnętrz Szymon Hanczar z HanczarStudio.

Zieleń na ukojenie

W ostatnim czasie panuje moda na zielony, a najbardziej trendy stała się zieleń naturalna. W biurach pojawia się coraz więcej żywych roślin i powstają specjalne ściany zieleni, z czego płynie podwójna korzyść. Naturalne rośliny oczyszczają powietrze w pokojach biurowych, a także działają odprężająco na intensywnie pracujące umysły. Z tego powodu warto wprowadzić do biura elementy w odcieniach zieleni, aby dać pracownikom możliwość ukojenia wzorku i odpoczynku dla oczu.

Biophilic Design w przestrzeniach biurowych pozwala poczuć bliskość natury – nawet w sercu wielkiego miasta. Rośliny wprowadzają nową jakość do wnętrz – są ponadczasową ozdobą, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, a dodatkowo – oczyszczają powietrze. Wciąż dużą popularnością cieszą się także bioniczne motywy, obecne na tapetach, tkaninach czy grafikach. Kwiaty, drzewa czy ptaki pozwolą zmienić biuro w piękny ogród i sprawią, że przestrzeń zyska zupełnie nowy wymiar – opowiada o idei architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.

Uwaga na czerwony

Kolor czerwony wyjątkowo silnie działa na człowieka: aktywizuje do działania, „nakręca”, dodaje energii. Jednak wpływa również na samo pomieszczenie, ponieważ optycznie je zmniejsza. Decydując się na wybór tej barwy, warto zachować ostrożność. Najlepiej zastosować ją w roli mocnych plam bądź wyrazistych akcentów, które pobudzą pracowników do działania. W podobny sposób warto potraktować odcienie różu i pomarańczy. Te kolory doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie pracownicy nie spędzają zbyt dużo czasu np. w stołówkach czy w hallach wejściowych. Idealnym rozwiązaniem do przemycenia tych barw jest położenie na podłodze kolorowej wykładziny np. Milliken. W kolekcji Crafted Series tej marki znajdziemy całą gamę odcieni wykładziny dywanowej, która dodatkowo jest odporna na zniszczenia i ma właściwości akustyczne, dlatego idealnie sprawdza się w przestrzeniach biurowych.

Więcej:

http://www.aqina.eu/

przeczytaj rowniez
  • 10 designerskich rozwiązań, które zmienią biurową rzeczywistość
    10 designerskich rozwiązań, które zmienią biurową rzeczywistość

    Choć przestrzenie biurowe stają się coraz bardziej nowoczesne to biuro nadal kojarzy się z monotonią, klasycznymi kolorami i uniwersalnym stylem. Aqina, ekspert w aranżacji funkcjonalnych przestrzeni biurowych i komercyjnych, obala ten mit i przedstawia 10 designerskich rozwiązań, które zmienią oblicze zarówno służbowego open-space’u, jak też domowego gabinetu. więcej

  • Zadbaj o kręgosłup w biurze!
    Zadbaj o kręgosłup w biurze!

    Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje przewlekłe okresy spędzane w pozycji siedzącej, bez ruchu, jako ryzyko dla zdrowia. W przypadku wielu współczesnych zawodów, trudno jednak wyobrazić sobie inny sposób pracy, niż przed komputerem, zatem przy biurku. To oznacza, że potrzebne są nowe rozwiązania, niwelujące niekorzystny wpływ pracy biurowej na kondycję całego organizmu. Jedną z takich innowacji jest umożliwienie pracownikom poruszania się nawet w pozycji siedzącej. więcej

  • Meble biurowe a nowe technologie
    Meble biurowe a nowe technologie

    Na pierwszy rzut oka są niewidoczne, ale z uwagi na postępującą dynamikę pracy, stają się coraz bardziej przydatne. W meblach biurowych kryją się technologie ułatwiające codzienną pracę. Funkcjonalność i innowacje nie wykluczają estetycznego i minimalistycznego wzornictwa. więcej

  • Nieśmiertelny Bauhaus
    Nieśmiertelny Bauhaus

    Tego roku obchodzimy setną rocznicę Bauhausu. Rewolucyjna niemiecka szkoła sztuki i projektowania założona przez architekta Waltera Gropiusa, przyczyniła się do narodzin modernizmu. Jej idee nie zestarzały się mimo upływu lat i wciąż stanowią inspiracje dla projektantów. więcej

Data publikacji: 12.12.2019 11:01
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.