Nagroda w konkursie architektonicznym
Stacji Kultura w Rumi zaprojektowana przez biuro projektowe Sikora Wnętrza otrzymała I nagrodę w międzynarodowym konkursie Library Interior Design Awards. Nagroda przyznana została w kategorii Single Space Design (projekt wnętrza jednoprzestrzennego).
W pozostałych kategoriach jury nagrodziło głównie realizacje amerykańskie. Poza biblioteką w Shenzen (Chiny, projekt BenGuo Design) projekt polskiej pracowni był jedyną realizacją spoza Ameryki Północnej.
Rewitalizacja w Rumi
efektowna biblioteka, która zwróciła uwagę jurorów mieści się we wnętrzu przebudowanego dworca kolejowego. Na terenie Polski są setki stacji, na których pociągi zatrzymują się z rzadka albo wcale. Nawet tam, gdzie pasażerów jest wielu, stare budynki okazują się często zbyt duże w stosunku do potrzeb. Żeby ograniczyć wydatki, PKP wdrożyło program budowy mniejszych, bardziej ekonomicznych dworców, a liczne stare obiekty sprzedaje albo przekazuje gminom. Niektóre z nich są dzielone by lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Właśnie tak zdarzyło się w pomorskiej Rumi. Analizy wykonane przez specjalistów z RailProjekt pokazały, że do sprawnego funkcjonowania dworca wystarczy 1/5 powierzchni obiektu. Pozostałą przestrzeń przekazano na potrzeby instytucji kultury – rozwiązanie dające w wielu przypadkach bardzo dobre efekty. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego miejska biblioteka mogła urządzić w dworcowym budynku swoją filię.
Architektura wnętrz
Projekt architektoniczny przebudowy wykonała pracownia Jana Sikory. Architekt podzielił wnętrze na strefy, dzięki którym obiekt może spełniać wiele funkcji. To nie biblioteka w starym stylu, tylko dynamiczne centrum kultury. Nagroda została przyznana w kwietniu 2016. Tylko w programie na ten miesiąc znalazły się m.in. międzynarodowa konferencja naukowa Przedmiot Architektura Miasto, wernisaż nowej wystawy, spotkania autorskie m.in. z popularnym pisarzem Łukaszem Orbitowskim, za chwilę zaczyna się festiwal animacji. Dostępna przestrzeń została wyzyskana do maksimum dzięki antresolom w wysokiej hali.
Wszystko to we wnętrzu nawiązującym wystrojem do kolejowej przeszłości. Nawiązującym zresztą dyskretnie, bo przede wszystkim kolorystyką i doborem materiałów, bez dosłownych naśladownictw. Główną rolę odgrywa czerwień przypominająca odcieniem barwę przedwojennych obiektów kolei. Uzupełniają ją neutralne szarość, biel i czerń, wnętrze jest pełne światła.
Spośród 2500 dworców PKP zaledwie ok. 600 służy do obsługi ruchu pasażerskiego; jest więc miejsce na kolejne stacje kultury.