Wnętrza
WNĘTRZA

Dziwny dom z UK - tego jeszcze nie było! Czym jest bryła wciśnięta pomiędzy kuchnią a salonem?

 • Komentarze

Wnętrze dziwnego domu Tithe Kitchen and Trick Cabinet autorstwa Splinter Works z UK

Wnętrze dziwnego domu Tithe Kitchen and Trick Cabinet autorstwa Splinter Works z UK

 • Otwarcie widokowe z kuchni - najważniejszego miejsca w domu
 • Szkic przedstawiajacy aranżację architektury wnętrz w domu
 • Widok na wnętrze główne - kuchnię
 • Za ogromną lodówką, ustawioną pod skosem, znalazło się miejsce na małą spiżarnię
 • Widok z kuchni na salon i tajemniczą, dziwną bryłę, która stoi w progu...
 • Dziwna bryła, za którą kryje się salon pokryta jest stalą nierdzewną. Niektóre części oryginalnej, kamiennej ściany w kuchni są odsłonięte.
 • Tu widać jak tajemnicza bryła przebija ścianę, która rozdziela kuchnię i salon
 • Dziwna bryła odkrywa tajemnicę od strony kuchennej - to mała lodówka i kącik, w którym można zaparzyć kawę lub herbatę
 • A co kryje część bryły, która wtargnęła do salonu?
 • W galbocie kryje się... kino domowe!

Architektura wnętrz domów nie zawsze musi być konwencjonalna i do końca zgodna z trendami i designem. Szczególnie gdy bryła budynku poddana jest przebudowie i zmianie funkcji, lokalizacja obiektu znajduje się poza miastem, lub gdy zwyczajnie - właściciel domu lubi się wyróżniać. Tak było w przypadku tego dziwnego domu, który powstał w dawnej stodole

Design i architektura wnętrz dawnej stodoły

Ten dziwny dom projektu brytyjskich designerów z firmy Splinter Works, był kiedyś starą stodołą. Nowy projekt nosi nazwę Tithe Kitchen and Trick Cabinet. Projektanci wspólnie z właścicielem budynku ustalili, że nowy design obiektu będzie współczesną wersją domu nawiązującą do dawnej, specyficznej funkcji. Stąd m.in. użyte w architekturze tych wnętrz materiały – drewno i kamień. Te same materiały pojawiają się również na elewacjach dawnej stodoły.

Pomysł na kuchnię zlokalizowaną w najbardziej otwartej na zewnątrz części domu pojawił się nagle. Początkowo miała być zaaranżowana w zupełnie innym miejscu, jednak klient zaproponował to rozwiązanie z uwagi na fakt, że to właśnie w kuchni spędza najwięcej czasu. Powstał więc otwarty plan łączący wspomnianą kuchnię z salonem. Najciekawsze jest jednak to, co łączy te dwa pomieszczenia...

Bryła w progu. Czyżby ktoś zapomniał przesunąć mebel?

Rzeczywiście bryła, która znajduje się w progu, pomiędzy kuchnią a salonem, wygląda jak mebel, który utknął tam przy przeprowadzce. To jednak błędny trop. Otóż ta, pokryta stalą nierdzewną bryła jest zaprojektowana z premedytacją i wchodzi w skład aranżacji kuchni i salonu – stanowi ich połączenie. Co więcej, jest to mebel bardzo funkcjonalny. Ustawiona skośnie bryła służy jako lodówka oraz kącik do zaparzania kawy – od strony kuchennej, oraz jako kino domowe i szafka na kolekcję filmów – od strony salonu. W razie potrzeby wszystkie z wymienionych gablot można zamknąć. Czy spotkaliście się kiedykolwiek z podobnym pomysłem?

Jakby skosów było mało, autorzy architektury wnętrz dawnej stodoły zaprojektowali w kuchni również inny „skośny mebel” – być może chcieli nawiązać tym do tajemniczej bryły w progu. Tuż przy kamiennej ścianie znajduje się pokaźnych rozmiarów lodówka ustawiona skośnie - zwrócona w stronę wyspy kuchennej, na którą składa się dość długi blat roboczy z kuchenką, zakończony po obu stronach owalnymi formami – zlewem oraz, z drugiej strony, wysokim stolikiem na owoce. To ustawienie lodówki i wyspy ułatwia nieco ich wzajemną „współpracę” podczas gotowania posiłków. Przestrzeń za lodówką wykorzystano do aranżacji małej spiżarni.
Do budowy blatu kuchennego użyto kilku rodzajów drewna: orzech, klon, osika i drewno oliwkowe.

Była stodoła, zaadaptowana na dom, jest rozwiązana dość nietypowo, można by powiedzieć – dziwacznie. Mimo wszystko jest to zaleta tego obiektu, ponieważ dzięki temu jest to dom jedyny w swoim rodzaju.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.