Design i architektura wnętrz dawnej stodoły
Ten dziwny dom projektu brytyjskich designerów z firmy Splinter Works, był kiedyś starą stodołą. Nowy projekt nosi nazwę Tithe Kitchen and Trick Cabinet. Projektanci wspólnie z właścicielem budynku ustalili, że nowy design obiektu będzie współczesną wersją domu nawiązującą do dawnej, specyficznej funkcji. Stąd m.in. użyte w architekturze tych wnętrz materiały – drewno i kamień. Te same materiały pojawiają się również na elewacjach dawnej stodoły.
Pomysł na kuchnię zlokalizowaną w najbardziej otwartej na zewnątrz części domu pojawił się nagle. Początkowo miała być zaaranżowana w zupełnie innym miejscu, jednak klient zaproponował to rozwiązanie z uwagi na fakt, że to właśnie w kuchni spędza najwięcej czasu. Powstał więc otwarty plan łączący wspomnianą kuchnię z salonem. Najciekawsze jest jednak to, co łączy te dwa pomieszczenia...
Bryła w progu. Czyżby ktoś zapomniał przesunąć mebel?
Rzeczywiście bryła, która znajduje się w progu, pomiędzy kuchnią a salonem, wygląda jak mebel, który utknął tam przy przeprowadzce. To jednak błędny trop. Otóż ta, pokryta stalą nierdzewną bryła jest zaprojektowana z premedytacją i wchodzi w skład aranżacji kuchni i salonu – stanowi ich połączenie. Co więcej, jest to mebel bardzo funkcjonalny. Ustawiona skośnie bryła służy jako lodówka oraz kącik do zaparzania kawy – od strony kuchennej, oraz jako kino domowe i szafka na kolekcję filmów – od strony salonu. W razie potrzeby wszystkie z wymienionych gablot można zamknąć. Czy spotkaliście się kiedykolwiek z podobnym pomysłem?
Jakby skosów było mało, autorzy architektury wnętrz dawnej stodoły zaprojektowali w kuchni również inny „skośny mebel” – być może chcieli nawiązać tym do tajemniczej bryły w progu. Tuż przy kamiennej ścianie znajduje się pokaźnych rozmiarów lodówka ustawiona skośnie - zwrócona w stronę wyspy kuchennej, na którą składa się dość długi blat roboczy z kuchenką, zakończony po obu stronach owalnymi formami – zlewem oraz, z drugiej strony, wysokim stolikiem na owoce. To ustawienie lodówki i wyspy ułatwia nieco ich wzajemną „współpracę” podczas gotowania posiłków. Przestrzeń za lodówką wykorzystano do aranżacji małej spiżarni.
Do budowy blatu kuchennego użyto kilku rodzajów drewna: orzech, klon, osika i drewno oliwkowe.
Była stodoła, zaadaptowana na dom, jest rozwiązana dość nietypowo, można by powiedzieć – dziwacznie. Mimo wszystko jest to zaleta tego obiektu, ponieważ dzięki temu jest to dom jedyny w swoim rodzaju.
Milena Glinojecka