archirama.pl

Dziwny dom z UK - tego jeszcze nie było! Czym jest bryła wciśnięta pomiędzy kuchnią a salonem?

Architektura wnętrz domów nie zawsze musi być konwencjonalna i do końca zgodna z trendami i designem. Szczególnie gdy bryła budynku poddana jest przebudowie i zmianie funkcji, lokalizacja obiektu znajduje się poza miastem, lub gdy zwyczajnie - właściciel domu lubi się wyróżniać. Tak było w przypadku tego dziwnego domu, który powstał w dawnej stodole

Wnętrze dziwnego domu Tithe Kitchen and Trick Cabinet autorstwa Splinter Works z UK

Wnętrze dziwnego domu Tithe Kitchen and Trick Cabinet autorstwa Splinter Works z UK

Design i architektura wnętrz dawnej stodoły

Ten dziwny dom projektu brytyjskich designerów z firmy Splinter Works, był kiedyś starą stodołą. Nowy projekt nosi nazwę Tithe Kitchen and Trick Cabinet. Projektanci wspólnie z właścicielem budynku ustalili, że nowy design obiektu będzie współczesną wersją domu nawiązującą do dawnej, specyficznej funkcji. Stąd m.in. użyte w architekturze tych wnętrz materiały – drewno i kamień. Te same materiały pojawiają się również na elewacjach dawnej stodoły.

Pomysł na kuchnię zlokalizowaną w najbardziej otwartej na zewnątrz części domu pojawił się nagle. Początkowo miała być zaaranżowana w zupełnie innym miejscu, jednak klient zaproponował to rozwiązanie z uwagi na fakt, że to właśnie w kuchni spędza najwięcej czasu. Powstał więc otwarty plan łączący wspomnianą kuchnię z salonem. Najciekawsze jest jednak to, co łączy te dwa pomieszczenia...

Bryła w progu. Czyżby ktoś zapomniał przesunąć mebel?

Rzeczywiście bryła, która znajduje się w progu, pomiędzy kuchnią a salonem, wygląda jak mebel, który utknął tam przy przeprowadzce. To jednak błędny trop. Otóż ta, pokryta stalą nierdzewną bryła jest zaprojektowana z premedytacją i wchodzi w skład aranżacji kuchni i salonu – stanowi ich połączenie. Co więcej, jest to mebel bardzo funkcjonalny. Ustawiona skośnie bryła służy jako lodówka oraz kącik do zaparzania kawy – od strony kuchennej, oraz jako kino domowe i szafka na kolekcję filmów – od strony salonu. W razie potrzeby wszystkie z wymienionych gablot można zamknąć. Czy spotkaliście się kiedykolwiek z podobnym pomysłem?

Jakby skosów było mało, autorzy architektury wnętrz dawnej stodoły zaprojektowali w kuchni również inny „skośny mebel” – być może chcieli nawiązać tym do tajemniczej bryły w progu. Tuż przy kamiennej ścianie znajduje się pokaźnych rozmiarów lodówka ustawiona skośnie - zwrócona w stronę wyspy kuchennej, na którą składa się dość długi blat roboczy z kuchenką, zakończony po obu stronach owalnymi formami – zlewem oraz, z drugiej strony, wysokim stolikiem na owoce. To ustawienie lodówki i wyspy ułatwia nieco ich wzajemną „współpracę” podczas gotowania posiłków. Przestrzeń za lodówką wykorzystano do aranżacji małej spiżarni.
Do budowy blatu kuchennego użyto kilku rodzajów drewna: orzech, klon, osika i drewno oliwkowe.

Była stodoła, zaadaptowana na dom, jest rozwiązana dość nietypowo, można by powiedzieć – dziwacznie. Mimo wszystko jest to zaleta tego obiektu, ponieważ dzięki temu jest to dom jedyny w swoim rodzaju.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 19.08.2014 10:43

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.