archirama.pl

Efektowny minimalizm w Brazylii

Prosto, tanio, ale nie surowo – architektura wnętrz brazylijskiego mieszkania według Alana Chu

Architektura wnętrz brazylijskiego mieszkania. Salon

Salon w mieszkaniu zaprojektowanym przez Alana Chu. Po prawej ścianka działowa z bloczków Cobogó

Fot: Djan Chu

Architektura wnętrz

Alan Chu, brazylijski architekt działający w São Paulo zaprojektował wnętrze bez zbędnych dodatków, ale nie surowe. Używając naturalnych materiałów i wąskiej gamy kolorów stworzył mieszkanie pełne światła i przytulne. Ściany, sufit i tapicerowane meble są białe. Kolor nie jest jednolity dzięki światłocieniowym efektom, różnym na miękkich fałdach materiału i pomalowanej na biało cegle. Do minimum uproszczono też oświetlenie. Nad stolikiem kawowym zwisa po prostu żarówka bez oprawy, w innych miejscach zawieszono proste, wyłącznie białe klosze. Nic więc nie zaburza bieli w górnej części mieszkania. Na takim tle każdy bardziej wyrazisty element przyciągałby uwagę.

Modernizm w São Paulo

Główną dekoracją wnętrza są wykorzystane w wielu miejscach bloczki Cobogó. Te ażurowe elementy są powszechnie stosowane w architekturze brazylijskiej ze względu na gorący i wilgotny klimat, który panuje w większości regionów kraju. Lekkie bloczki umożliwiają wentylację i oświetlenie wnętrz. Bywają stosowane w obiektach gospodarczych, mieszkalnych, handlowych, zakładach - wszędzie. Początkowo produkowano je z betonu, ale obecnie dostępne są też wersje szklane, metalowe, a przede wszystkim ceramiczne. Nazwa Cobogó pochodzi od pierwszych liter w nazwiskach trzech inżynierów, którzy na początku XX wieku opracowali ten produkt, Amadeu Oliveira Coimbra, Ernesta Boeckmanna i Antonio Goisa. W latach 30. XX wieku bloczki zostały spopularyzowane przez brazylijskich modernistów. Chętnie stosowali je m.in. Lucio Costa i Oscar Niemeyer. Alan Chu nawiązuje do tej brazylijskiej tradycji.

Koronka i minimalizm

W apartamencie z bloczków Cobogó wykonana została ażurowa ścianka działowa pomiędzy kuchnią a salonem. Pomalowana na biało, wygląda jak trójwymiarowa koronka. Ceramiczne bloczki, tym razem w naturalnym kolorze wypalonej gliny, służą jako blaty trzech dekoracyjnych stolików. Szkielet stołów zrobiony został ze stali. Pozostałe meble są z drewna dębowego i plecionki. Ozdobą salonu są trzy wielkie dzbany z nieglazurowanej gliny.
Kuchnia jest jasna, światło wpada do niej przez koronkowe ściany. W obszernym wnętrzu nie ma wielu szafek. Ich rolę przejęły otwarte regały ze stalowych prętów konstrukcyjnych. Tanie pręty zostały zespawane i polakierowane na ten sam kolor, co stoliki w pokoju dziennym.
Z bloczków Cobogó zbudowane są też ściany łazienki i toalety, w tym przypadku architekt umieścił jednak za prześwitami matową przesłonę, chroniącą przed spojrzeniami osób na korytarzu.
Brazylijska architektura wydaje się egzotyczna, ale pomysły Alana Chu dobrze sprawdziłyby się także w kamienicy w Poznaniu czy Warszawie.


Ap Cobogó
Projekt: Alan Chu
Lokalizacja: São Paulo, Brazylia
Realizacja: 2015
Powierzchnia mieszkania: 98 mkw
Fotografie: Djan Chu

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Djan Chu
Data publikacji: 18.08.2016 14:30

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.