Wnętrza
WNĘTRZA

EKO zamiast EGO - projektowanie w symbiozie z naturą

  • Komentarze

EKO zamiast EGO - projektowanie w symbiozie z naturą

Tremend

  • EKO zamiast EGO - projektowanie w symbiozie z naturą
  • EKO zamiast EGO - projektowanie w symbiozie z naturą
  • EKO zamiast EGO - projektowanie w symbiozie z naturą
  • EKO zamiast EGO - projektowanie w symbiozie z naturą
  • EKO zamiast EGO - projektowanie w symbiozie z naturą

O tym, że środowisko wymaga uwagi wiadomo nie od dziś. W ostatnim czasie, media i naukowcy zwracają jednak szczególną uwagę na problemy, z którymi będziemy musieli się mierzyć w związku z zanieczyszczeniem, zmianą klimatu i nadmiernym zużyciem wody. Jak do ekologii podchodzą architekci? Czy inwestorom zależy na środowisku?

O tym, że środowisko wymaga uwagi wiadomo nie od dziś. W ostatnim czasie, media i naukowcy zwracają jednak szczególną uwagę na problemy, z którymi będziemy musieli się mierzyć w związku z zanieczyszczeniem, zmianą klimatu i nadmiernym zużyciem wody. Jak do ekologii podchodzą architekci? Czy inwestorom zależy na środowisku?

Temat ekologii jest obecny wszędzie – nie stronią od niego również architekci. W jaki sposób pogodzić ideologię zero waste i oszczędność surowców z oczekiwaniami inwestorów? Okazuje się, że przy odrobinie kreatywności jest to możliwe.

Architektura zero waste

Nawet w przypadku dużych inwestycji, troska o środowisko jest możliwa. Pracownie realizujące obiekty użyteczności publicznej starają się edukować klientów i wprowadzać ekologiczne rozwiązania.

Realizując projekty, staramy się pamiętać o tym, że spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Musimy projektować na lata,  także dbać o minimalne zużycie surowców. Staramy się więc korzystać z usług lokalnych przedsiębiorców, co zmniejsza carbon footprint. Pracując nad renowacjami z kolei, często odnawiamy zastane elementy, nadajemy nowe życie przedmiotom. to nie tylko redukuje ilość odpadów, ale także nadaje wartość i charakter projektom, a także – redukuje koszty, co zawsze jest mile widziane. Chętnie sięgamy też po nowe technologie – szczególnie jeśli chodzi o łazienki – staramy się, aby wybrane przez nas urządzenia sprzyjały oszczędzaniu wody – wyjaśnia architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.

Technologia przyjazna środowisku

Kolejnym istotnym elementem realizacji sprzyjających środowisku jest technologia. Może mieć wpływ między innymi na regulację zużycia wody – co jest szczególnie ważne w hotelach.

- Każdego dnia zużywamy około 150 litrów wody – z czego ponad 60% wykorzystujemy w łazience dbając o higienę (prysznic)  oraz korzystając z toalety. Planowanie właściwego zużycia wody jest jednym z filarów projektowania naszych produktów stąd też zawsze podkreślamy istotność wyboru właściwych rozwiązań i technologii  koniecznych do świadomego  korzystania  z tak cennego zasobu jakim jest woda . Inwestorzy wybierając wskazane przez nas  rozwiązania, znajdują oczywiste  potwierdzenie swego pragmatycznego wyboru w bilansie zużycia wody(i kosztach) w swoich inwestycjach.  Na szczęście świadomość inwestorów w tej kwestii jest coraz większa – tłumaczy Cezary Kowalczyk, dyrektor sprzedaży w Grohe Polska.

Projekty, które starzeją się z godnością

Jednym ze sposobów na zmniejszenie odpadów jest projektowanie w taki sposób, aby wnętrze się nie zestarzało – użycie trwałych materiałów, wysokiej jakości wyposażenia, mebli zaprojektowanych przez uznanych designerów. To daje gwarancję, że wnętrze “zestarzeje się” z godnością i nie będzie musiało przechodzić metamorfozy, która zwykle generuje dużą ilość odpadów.

Więcej na:

http://tremend.pl oraz https://www.facebook.com/pg/tremendarchitects/posts/

przeczytaj rowniez
  • Tak będzie wyglądać AC Marriott w Krakowie
    Tak będzie wyglądać AC Marriott w Krakowie

    Hotel AC Marriott Kraków powstaje przy Al. 3 Maja, nieopodal Parku Jordana i Błoni Krakowskich. To największy obiekt tej sieci w Europie. Do dyspozycji gości przeznaczonych zostanie 300 pokoi, basen wraz ze strefą SPA, sale konferencyjne, miejsca do wspólnej pracy oraz sklep i biblioteka. Oto, jak będą prezentować się wnętrza hotelu. więcej

  • Nieruchomości komercyjne w czasie epidemii
    Nieruchomości komercyjne w czasie epidemii

    W wyniku epidemii i obostrzeń, zamknięte zostały restauracje, hotele i centra handlowe. Branża nieruchomości komercyjnych stanęła w obliczu ogromnego wyzwania. Czy istnieje recepta, aby przetrwać ten kryzys? więcej

  • Rok z życia Tremend
    Rok z życia Tremend

    Pracownia architektoniczna Tremend to jedna z najbardziej cenionych marek, od lat nagradzana w prestiżowych konkursach. Z sukcesami realizuje projekty dla wymagających klientów, w kraju i zagranicą. Miniony rok upłynął architektom warszawskiego biura pod znakiem nowych przestrzeni hotelowych, komercyjnych oraz obiektów użyteczności publicznej.  więcej

  • Nowe wnętrza hotelu B&B Hotel Warszawa-Okęcie
    Nowe wnętrza hotelu B&B Hotel Warszawa-Okęcie

    Od maja minionego roku goście Hotelu B&B Warszawa-Okęcie odpoczywają w odmienionych, komfortowych wnętrzach – za projekt rearanżacji pokojów i części wspólnych odpowiadała pracownia Tremend. więcej

Data publikacji: 11.03.2020 12:18
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.