Wnętrza
WNĘTRZA

Fiesta del Vino - winiarnia w Poznaniu. Architektura wnętrz i elewacja z palet

 • Komentarze

Winiarnia Fiesta del Vino po modernizacji - nowa bryła, nowy styl, współczesna architektura

Elewacja pawilonu Fiesta del Vino w Poznaniu, projekt mode: lina architekci, listopad 2014. Wyeksponowana witryna winiarni

Fot: Marcin Ratajczak, Avantgarde Studios, Patryk Lewiński
 • Winiarnia Fiesta del Vino po modernizacji - nowa bryła, nowy styl, współczesna architektura
 • Winiarnia Fiesta del Vino przed przebudową i po niej
 • Winairnia Fiesta del Vino, wjazd na działkę - biały żwir, białe ogrodzenie, prosta bryła pawilonu
 • Tapas bar w winiarni Fiesta del Vino. Bryła baru pokryta deskami z palet
 • Sklep, tapas bar, delikatesy, nawet miejsce do nauki (zajęcia z kiperem) - bryła Fiesta del Vino musiała pomieścić wiele funkcji
 • Enoteka - biblioteka? Architektura wnętrz według projektantów z mode: lina architekci
 • W winiarni Fiesta del Vino, Poznań

Pawilon ze sklepem Fiesta del Vino zaprojektowany przez pracownię architektoniczną mode:lina zyskał nową elewację z europalet. Czy ten minimalizm pasuje do architektry wnętrz i czerwonego dywanu, prowadzącego do sklepu?

Dywan jest namalowany na betonowych płytkach. Nieodparcie przyciąga wzrok przechodniów wprost ku minimalistycznej bryle czarno–białego pawilonu z ażurową elewacją. Trudno uwierzyć, że ta elegancka, współczesna architektura jeszcze niedawno była szpecącym okolicę  koszmarkiem. Architekci z pracowni mode:lina mieli przerobić prowincjonalny postmodernizm w elegancki sklep – restaurację. Właściciele Fiesta del Vino chcieli wyeksponować witrynę, nadać styl przestrzeni.

Architekci operując prostymi materiałami i korzystając z niewielkiego budżetu „opakowali” budynek, dając mu nową, oszczędną w wyrazie fasadę. Z pomalowanych na biało i czarno europalet powstały elewacje, zasłaniające pseudodworkowy daszek. Z tego samego materiału wykonano osłonki na donice, ogrodzenie i tzw. totem, z wyeksponowanym logo sklepu. Całość jest spójna i czysta w wyrazie. Pomalowane na biało palety nie kojarzą się w tym przypadku z architekturą wnętrz hipsterskiego baru. 

Architektura wnętrz Fiesta del Vino

Poznańska winiarnia zyskała nową elewację w listopadzie 2014 roku. Projekt przygotowała pracownia mode:lina architekci (zespół: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Kinga Kin, Agnieszka Owsiany). Ta sama grupa dwa lata wcześniej zaprojektowała wnętrza winiarni. Na 120 mkw mieści się sklep z winem, dział z akcesoriami a także bar, serwujący wino i zakąski w hiszpańskim stylu. Wnętrze to trzy kolory – czerwień, czerń i biel – proste bryły mebli, przyćmione światło.

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Mode:lina - materiały prasowe, Marcin Ratajczak, Avantgarde Studios, Patryk Lewiński
Data publikacji: 24.11.2014 12:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.