Ekodesign w architekturze wnętrz staje się coraz popularniejszy. Człowiek chce na nowo zintegrować się ze środowiskiem naturalnym. Założenia ekodesignu zostały wykorzystanie w projekcie Florama autorstwa Haliny Kamińskiej i Edyty Makaruk, założycielek pracowni Florabo. Celem projektu było przywrócenie zieleni do szarej architektury wnętrz i codzienności, w której żyje człowiek. Ludzie większość swojego czasu spędzają w pomieszczeniach. Miniogród Florama jest sposobem na dostarczenie nam czystego powietrza bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Pierwszy raz projekt pracowni Florabo został zaprezentowany na targach Arena Design w Poznaniu w marcu 2012 roku.
Architektura wnętrz: jak działa Florama
Florama to prosta opływowa rama wykonana z tworzywa formowanego termicznie. Część materiałów pochodzi z recyklingu. Obecność roślin w architekturze wnętrz jest bardzo ważna, ale nie zawsze jest czas żeby się nimi regularnie zajmować. Dlatego samowystarczalna zielona ściana zaopatrzona jest w zamknięty system obiegu wody, który informuje kiedy trzeba podlać rośliny. Rama nie wymaga integracji z architekturą wnętrza, polegającej na podłączeniu wody i kanalizacji. Rośliny podlewa się konewką wtedy, gdy dioda umieszczona na ściance zapali się na czerwono. W ramie można umieścić 12 doniczek z roślinami. Zależnie od architektury wnętrza, w której umiejscowiony jest mini ogród można zmieniać rośliny np. w kuchni posadzić zioła i przyprawy, natomiast w salonie pachnące kwiaty.
Florama w architketurze wnetrza
Obecnie w sprzedaży dostępny jest model ramy w kolorze białym i czarnym. Istnieje jednak możliwość wykonania mini ogrodu na zamówienie. Jeśli do architektury wnętrza nie pasuje rama wykonana z formowanego tworzywa, projektantki oferują również możliwość wykonania jej z innych materiałów takich jak corian, żywica czy drewno.
