Piotrkowska, niegdyś najsłynniejsza ulica w Polsce, salon Łodzi, od kilku lat przeżywa spory regres. Dziś życie miasta znanego z filmowej „Ziemi Obiecanej” koncentruje się w centrach handlowych, w tym w największym z nich – w Manufakturze. Jednak Piotrkowska wciąż jeszcze potrafi czymś zaskoczyć. W tym roku otwarto tam restaurację „zmianatematu”, której wystrój wnętrz może zadowolić najbardziej wybrednych estetów.
Lokal powstał w parterze typowej neoklasycznej kamienicy. Jednak aranżacja wnętrz restauracji jest w zupełnym kontraście do szacownego frontu. W środku króluje bowiem surowy industrial korespondujący z poprzemysłowym klimatem Łodzi, ale i tym co ma się dziać w restauracji. Jej właściciele chcą bowiem stworzyć miejsce otwarte na wszelkiego rodzaju działania artystyczne, wystawy, spotkania z artystami, happeningi. Poprosili więc architektów o zaprojektowanie takiej przestrzeni, która by mogły pomieścić różnego typu imprezy.
Młodzi architekci z warszawskiego zespołu projektowego xm3 oczyścili wnętrza z dziesięcioleci naleciałości, aż dotarli do surowej konstrukcji budynku. To ona stała się punktem wyjścia do całego projektu.
Na surowych tynkach i podłodze z betonu pojawiła się huba, rzeźbiarska narośl, która tworzy cały charakter wnętrza. Formują ją pasy z ciętej frezem sklejki świerkowej, których krawędzie mają płynną linię. Do wygenerowania całej aranżacji wnętrza architekci korzystali z komputerowego oprogramowania Rhino/Grasshopper. Narośli spływa z sufitu tworząc w centrum restauracji kontuar baru, ten z kolei płynnie przechodzi w długą ławkę.
Ze sklejki wykonane są także stoliki kawowe, których rzeźbiarskość może nasuwać skojarzenia z Metropol Parasol w Sewilli (gigantyczne przykrycie placu projektu Jurgena Mayera). Co ciekawe pomysłowe meble od xm3 wykonane są bez żadnego spoiwa. Konstrukcja powyginanego rusztu stolików zakleszcza się na własnych elementach, a sztywność utrzymana jest poprzez nałożenie na nie tafli szkła hartowanego.
Przemysłowy charakter wnętrzom nadają także instalacje poprowadzone na ścianach w stalowych, czarnych osłonach. Także oświetlenie ma industrialny, bezpretensjonalny charakter.
Choć architektura wnętrz restauracji „zmianatematu” projektu xm3 przypomina bardzo restaurację Banq Restaurant w Bostonie (projektu Office dA) to jednak jest ciekawym przykładem na efektowną aranżację przy skromnym budżecie. Oby więcej tak dobrze zaprojektowanych lokali na Pietrynie!
- 1
- 2
