Weekend Architektury w Gdyni
Stałym punktem w programie Weekendu Architektury w Gdyni jest rozstrzygnięcie konkursu na projekt gdyńskiego apartamentu. Zgodnie z regulaminem architektura wnętrz ma być lokalna, kojarząca się z miejscowymi rozwiązaniami, a więc przede wszystkim modernizmem w jego różnych odmianach. Celem nie jest jednak tworzenie „muzealnych” wnętrz, powtarzających stare rozwiązania, tylko twórcze rozwinięcie modernistycznych pomysłów. W tegorocznej, szóstej edycji Weekendu projektantom pozostawiono dużą swobodę, nie krępowały ich narzucony z góry plan ani budżet – w poprzedniej edycji konkursu, której tematem była współczesna czynszówka, czynnik ekonomiczny był istotny.
Konkurs architektoniczny
Poza przygotowaniem projektu, tj. planu i wizualizacji mieszkania, architekci mieli też opisać funkcjonowanie zaplanowanej przez siebie przestrzeni. Częścią pracy była więc opowieść o mieszkańcach, którym służy apartament.
Główną nagrodę otrzymali projektanci z pracowni CGL. Biuro specjalizuje się we wnętrzach przedszkoli, znajomość tematu architekci wykorzystali także w konkursie. Docelowym użytkownikiem mieszkania jest nauczycielka (50 lat) prowadząca w swoim mieszkaniu punkt opieki dziennej dla kilkuosobowej grupy dzieci. Salon zaprojektowany został jako wielofunkcyjna przestrzeń; w dzień jest otwartym pomieszczeniem, większość mebli ukrywa się w zabudowie. Wieczorem to samo pomieszczenie może służyć jako tradycyjny salon z kanapą i telewizorem. Wystrój kojarzy się trochę z dawną szkołą. Jest parkiet w jodełkę, boazeria, dużo drewna zestawionego z białą powierzchnią ścian.
Jury przyznało dwie II nagrody ex equo. Jedną z nich odebrał zespół w składzie Martyna Florkiewicz, Aleksandra Józefiak, Paulina Kubiak. Wizualizacje pokazują wnętrze chłodne, pełne przecinających się prostych linii, utrzymane w jasnych kolorach. Apartament przeznaczono dla młodego projektanta, który może sobie pozwolić na duże mieszkanie w nowym budynku, z przeszkloną w całości ścianą salonu.
Równorzędną II nagrodę otrzymały Anna Orchowska i Agata Karolczuk. Projektantki zdecydowały się na przygotowanie projektu wnętrza do konkretnego budynku, gmachu Bankowca w centrum Gdyni. Modernistyczny apartament ma amfiladowy układ i klasyczny wystój.
Salon w bunkrze
Również III nagroda przyznana została ex equo dwóm zespołom. Pierwszy, czyli Wioletta Chmielewska oraz Jakub Bałanda sięgnął do luksusowych wnętrz tzw. stylu międzynarodowego, łączącego modernizm i art deco. W skrócie – dużo ozdobnego kamienia, polerowany mosiądz, skórzane meble. Wnętrze reprezentacyjne, choć nieco bezosobowe, jak z luksusowego hotelu.
Projektanci z Formativ nadesłali projekt adaptacji bunkra na gdyńskiej plaży. Betonowa bryła pozostała na plaży jako pamiątka wojenna. Autorzy proponują dodanie do niej szklanych ścian i dachu. Wnętrze mieści wyłącznie hamak; to raczej schron niż salon w tradycyjnym sensie.
Wszystkie projekty nadesłane na konkurs architektoniczny zostały zaprezentowane w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.
