Wnętrza
WNĘTRZA
ARCHITEKTURA WNĘTRZ, ARCHITEKTURA WNĘTRZA, Małe mieszkanie. Urządzenie małego mieszkania

Jak urządzić wnętrze w MAŁYM MIESZKANIU? ARANŻACJA małego mieszkania

 • Komentarze

Modernistyczne wnętrze małego mieszkania 4

Modernistyczne wnętrze z nutką art deco w małym mieszkaniu. Do wnętrz powraca ponadczasowe drewno.

Fot: 81.waw.pl
 • Modernistyczne wnętrze małego mieszkania 2
 • Małe, a nowoczesne słoneczne mieszkanie
 • Małe, a nowoczesne słoneczne mieszkanie
 • Małe, a nowoczesne słoneczne mieszkanie
 • Czarno-białe małe mieszkanie dla singla

W obecnym budownictwie mieszkaniowym liczy się każdy metr kwadratowy. Powstają często małe mieszkania o powierzchni około 30 – 40 m2. Każdy cieszy się z własnego kąta jednak problem pojawia się kiedy chcemy małe mieszkanie urządzić. Jaka architektura małego wnętrza? Jak urządzić małe mieszkanie aby było funkcjonalne?

Małe mieszkanie wcale nie musi sprawiać wrażenia małego. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych trików architektury wnętrz a nasze mieszkanie wizualnie zyska na wielkości.

Aranżacja małego wnętrza. Co jest najważniejsze?

W małym mieszkaniu ważne jest wydzielenie poszczególnych stref. Tu jemy, tu śpimy, a tu oglądamy telewizję. Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę, że strefy najlepiej rozdzielać cienkimi ściankami gipsowymi. Jednak odpowiednio ułożone ścianki w połączeniu z płytami dyktowymi pozwalają ze ścianki stworzyć na przykład półki, które wykorzystamy jako małą biblioteczkę. Warto tez pomyśleć o stosowaniu ażurowych ścian – chociażby wycinając własnoręcznie w płycie gipsowej ciekawe wzorki.

>> Jak urządzić 13-metrowe mieszkanie? ARCHITEKTURA WNĘTRZA 

Innym sposobem jest odpowiednie dobranie kolorów i materiałów, które razem będą współgrać, ale pozwolą wyodrębnić poszczególne strefy – często stosuje się różne kolory ścian, kontrastowe, ale współgrające ze sobą.

Białe kolory powiększają wnętrze, dlatego warto wykończyć część wypoczynkową białymi meblami, z ciemnymi dodatkami - ciemny drewniany stolik i lampki. W aranżacji małego wnętrza nie można zapomnieć o zamontowaniu luster. Obecnie lustra nie muszą być tylko brzydkim, prostokątnym dodatkiem, mogą wręcz tworzyć wnętrze i nadawać mu objętości.

Małych mieszkań nie należy zaśmiecać. Nie chodzi tu o bałagan, tylko o zbyt dużą liczbę dodatków. Duża liczba ozdób sprawi, że nasze mieszkanie zamieni się w małą dziuplę, a efekt funkcjonalności pójdzie w zapomnienie. W aranżacji małego mieszkania musimy kierować się stylem minimalistycznym – dobrać jak najmniej rzeczy, które zapewnią odpowiedni klimat małego wnętrza.

>> Jak urządzić kawalerkę?

Inspiracji na to jak urządzić małe mieszkanie jest mnóstwo. Dużo dostarcza ich nowy katalog IKEA 2013. Jednak internet jest największą bazą zdjęć i inspiracji, które pomagają w aranżacji własnego wnętrza. Czasem warto również sięgnąć porady eksperta. Nie musimy od razu udawać się do biura projektowego, porady można zasięgnąć także w każdym sklepie, który zajmuje się wykończeniami wnętrz.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.