archirama.pl

Jak wygląda penthouse w centrum Stambułu? Przedstawiamy mieszkanie dla singla - Karakoy Loft

Karkoy Loft to penthouse o powierzchni 180 mkw należący do 45-letniego kawalera. Apartament położony jest w samym sercu Stambułu, vis-à-vis starego kościoła ormiańskiego i średniowiecznego zabytku Galata Tower

Karakoy loft - mieszkanie dla singla w Stambule  Fot. Koray Erkaya

Karakoy loft - mieszkanie dla singla w Stambule

Fot. Koray Erkaya

Wyjątkowa architektura wnętrz mieszkania dla singla - Lotf Karakoy w Stambule

Dzielnica Karakoy w przeszłości była sercem handlu w Stambule. Jedna z najstarszych dzielnic miasta tętni życiem również w XXI wieku. Powstają tam nowe galerie sztuki, butiki, restauracje i hotele. Loft Karakoy to mieszkanie dla singla położone w samym centrum tego zgiełku.

Głównymi wyznacznikami w projektowaniu architektury wnętrz tego mieszkania była osobowość klienta i jego sposób życia. Klimat apartamentu nie odbiega od tego, co dzieje się na zewnątrz - jest nowoczesny i jednocześnie podkreśla tradycję. Architekci z biura architektonicznego OFIST postarali się o zaprojektowanie wygodnego i praktycznego wnętrza przepełnionego światłem i widokami na historyczny krajobraz. W tym celu powiększyli małe okna na elewacji frontowej a na dachu zainstalowali okno, które doświetla niemal cały penthouse, w szczególności salon i antresolę. Szeroki otwór okienny w murze sprawia, że właściciel może poczuć się w swoim livingroomie jak na balkonie, którego w mieszkaniu niestety brakuje.

Orientalny i nowoczeny penthouse w Stambule

Podłogę w apartamencie pokrywają płyty z kamienia naturalnego w rozmiarze 60x60 cm. Elementy nie są ustawione równolegle do ściany. Architekci postanowili ustawić płyty niestandardowo - pod lekkim kątem. Kilka istotnych elementów (np. bloki, w które wstawione są łóżko i wanna oraz powierzchnia podłogi i wnętrze prysznica) powstało z masy na bazie cementu. Użycie naturalnych materiałów w połączeniu z dekoracyjnymi rzeźbami i obrazami, które znajdziemy we wnętrzach, oddają ducha miasta. Sprawiają, że dom jest nie tylko nowoczesny, ale również utożsamia się z orientalnym klimatem Stambułu.

Kuchenny blat w podobnym kamiennym charakterze przeobraża się w jadalnię - kamienny stół z krzesłami a następnie w palenisko z kominem. Wychodzące ze ściany żelazne pręty o grubości 12 i 16 mm tworzą siatkę 60x60 cm. Jest to wielofunkcyjny regał służący przechowywaniu książek, drobnych sprzętów oraz służący jako garderoba a nawet drewutnia. Ściana z tą konstrukcją zaczyna się na dole w salonie i prowadzi aż do sufitu na piętrze. Regał który w kuchennej części służył jako półki na naczynia i słoiki - w części z kominkiem jest przechowalnią drewna na opał.

Ponieważ dom miał być przeznaczony dla jednej osoby nie było specjalnej potrzeby dzielenia pomieszczeń. Dzięki temu architekci uzyskali jedną wielką, otwartą przestrzeń. Nawet łazienka na piętrze odseparowana jest od sypialni jedynie szklaną, przezroczystą przegrodą. W tym lofcie nie ma charakterystycznej linii, która dzieli przestrzeń sypialni, biblioteki czy kuchni. Wszystko jest ze sobą połączone.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 3.11.2014 12:10

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.