Wnętrza
WNĘTRZA

Kanadyjska sauna. Bryła bez kantów

  • Komentarze

Wnętrze sauny Grotto w Kanadzie

Trudno mówić o architekturze wnętrz sauny; całe pomieszczenie jest właściwie jednym przedmiotem

Fot: www.partisanprojects.com
  • Wnętrze sauny Grotto w Kanadzie
  • Sauna grotto, wejście do budynku
  • Sauna grotto - taras na dachu
  • Bryła tuż nad wodą

Wewnątrz prostopadłościennego budynku kryje się architektura wnętrz jakby ukształtowana przez spływający lodowiec. Saunę Grotto zaprojektowała pracownia Partisans

Zatoka Gregoriańska to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Kanady, nie bez przyczyny nazywany krainą trzydziestu tysięcy wysp, z niewielką tylko przesadą. Morze usiane jest niewielkimi wysepkami, w większości porośniętymi lasem i pełnymi pobrużdżonych skał. To pejzaż w stylu skandynawskim, ukształtowany przez lodowiec i morze.

Skandynawski rodowód ma też budynek zaprojektowany przez architektów z pracowni Partisans. Sauna, jak każe obyczaj wybudowana została z drewna. Od zewnętrz wygląda raczej surowo i skromnie. Ciemny prostopadłościan z surowego drewna wybudowany został na samym brzegu wyspy. Płaski dach służy jako taras i punkt widokowy. Ale to, co najbardziej zasługuje na uwagę, ukryte zostało we wnętrzu.

Jeśli bryła ma geometryczny kształt, to we wnętrzu trudno znaleźć choćby jedną prostą linię. Wszystkie płaszczyzny płynnie łączą się ze sobą, jakby uformowała je woda i lód. Okno i świetlik w dachu mają kształt nieco nieregularnych owali, krawędzie siedzisk i framugi drzwi zostały wyoblone. Całość kojarzy się z bardziej rozrzeźbioną wersją słynnego Pawilonu Renifera zaprojektowanego przez biuro Snøhetta dla Parku Narodowego Dovrefjell w Norwegii.

Bryła i wnętrze

Choć sauna sprawia wrażenie wyrzeźbionej z wielkiego kawałka drewna, zbudowana została z precyzyjnie połączonych elementów. Całą powierzchnię wnętrza pokrywają panele z drewna cedru. Pierwszym etapem prac były dokładne pomiary na miejscu. Na podstawie skanów projektanci wykonali dziesiątki wariantów budynku, tak, by stał się przedłużeniem otaczających go skał. Następnie wykonano model, a wreszcie wyprodukowano wszystkie elementy. W ramach testów całość złożono w Toronto, a następnie rozmontowaną saunę przewieziono na wyspę. Montaż i prace wykończeniowe w budynku zajęły trzy tygodnie.   

Budynek został nagrodzony w konkursie A’ Design Competition 2014-2015.

Grotto Sauna
Lokalizacja: Zatoka Gregoriańska, Kanada
Autorzy: Partisans
Realizacja: 2014
Powierzchnia: 73,2 mkw
Wymiary bryły: 6 x12,2 m
Fotografie: Jonathan Friedman

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.