Zatoka Gregoriańska to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Kanady, nie bez przyczyny nazywany krainą trzydziestu tysięcy wysp, z niewielką tylko przesadą. Morze usiane jest niewielkimi wysepkami, w większości porośniętymi lasem i pełnymi pobrużdżonych skał. To pejzaż w stylu skandynawskim, ukształtowany przez lodowiec i morze.
Skandynawski rodowód ma też budynek zaprojektowany przez architektów z pracowni Partisans. Sauna, jak każe obyczaj wybudowana została z drewna. Od zewnętrz wygląda raczej surowo i skromnie. Ciemny prostopadłościan z surowego drewna wybudowany został na samym brzegu wyspy. Płaski dach służy jako taras i punkt widokowy. Ale to, co najbardziej zasługuje na uwagę, ukryte zostało we wnętrzu.
Jeśli bryła ma geometryczny kształt, to we wnętrzu trudno znaleźć choćby jedną prostą linię. Wszystkie płaszczyzny płynnie łączą się ze sobą, jakby uformowała je woda i lód. Okno i świetlik w dachu mają kształt nieco nieregularnych owali, krawędzie siedzisk i framugi drzwi zostały wyoblone. Całość kojarzy się z bardziej rozrzeźbioną wersją słynnego Pawilonu Renifera zaprojektowanego przez biuro Snøhetta dla Parku Narodowego Dovrefjell w Norwegii.
Bryła i wnętrze
Choć sauna sprawia wrażenie wyrzeźbionej z wielkiego kawałka drewna, zbudowana została z precyzyjnie połączonych elementów. Całą powierzchnię wnętrza pokrywają panele z drewna cedru. Pierwszym etapem prac były dokładne pomiary na miejscu. Na podstawie skanów projektanci wykonali dziesiątki wariantów budynku, tak, by stał się przedłużeniem otaczających go skał. Następnie wykonano model, a wreszcie wyprodukowano wszystkie elementy. W ramach testów całość złożono w Toronto, a następnie rozmontowaną saunę przewieziono na wyspę. Montaż i prace wykończeniowe w budynku zajęły trzy tygodnie.
Budynek został nagrodzony w konkursie A’ Design Competition 2014-2015.
Grotto Sauna
Lokalizacja: Zatoka Gregoriańska, Kanada
Autorzy: Partisans
Realizacja: 2014
Powierzchnia: 73,2 mkw
Wymiary bryły: 6 x12,2 m
Fotografie: Jonathan Friedman
