archirama.pl

Kawalerka dla hedonisty i minimalisty

O tej ponadstumetrowej kawalerce w Poznaniu można powiedzieć krótko: formalnie minimalistyczna, egzystencjalnie maksymalistyczna. Wszystko jest tu do bólu proste, monochromatyczne, zarazem wykonane z najbardziej luksusowych materiałów i naszpikowane zaawansowanymi urządzeniami. Autorami wnętrz są architekci z pracowni wierszyłłowski i projektanci

Kawalerka dla hedonisty i minimalisty

Strefa kuchni

Fot: Maciej Frydrysiak

Najważniejszymi atutami tej ponad stumetrowej kawalerki w Poznaniu był zbliżony do prostokąta plan oraz niezwykle atrakcyjne widoki z okien. To pierwsze ułatwiło klarowne rozplanowanie funkcji i jednoczesne zachowanie poczucia otwartości i przestronności mieszkania. Dzięki temu drugiemu minimalistyczny, skomponowany z białych płaszczyzn zabudowy i ciemnych brył mebli krajobraz wnętrza został uzupełniony o kadry wycięte z nieba, zieleni, architektury i miejskich ulic – zależnie od strony świata.   Niestety, mowa o kadrach właśnie, a nie o panoramie, ponieważ architektura budynku nie wykorzystuje atutów jego położenia – ściana domykająca przestrzeń salonu została pocięta czterema niezbyt dużymi otworami ze stolarką o masywnym profilu – tu aż prosiłoby się o okno pasmowe

Architekt osłabił efekt tej „dekoracji” wnętrza, montując białe rolety, które wieczorem, po spuszczeniu tworzą gładką płaszczyznę. Na tej samej ścianie została zaprojektowana zabudowa podokienna, wielofunkcyjny mebel wykonany z płyty MDF, mieszczący kanapę, półki oraz szereg schowków. Przy sąsiadującej ścianie została zbudowana skrzynia na „inteligentne” (samopodlewające się) doniczki z bambusami, wyłożona stalą nierdzewną. Rośliny podświetlono reflektorkami ukrytymi w ziemi i zamontowanymi na ścianie.

Wiele uwagi poświęcono oświetleniu. Została zastosowana specjalna instalacja, dzięki której można uruchamiać zaprojektowane „sceny świetlne”: inny zestaw lamp zaprogramowany jest do oglądania telewizji, inny do gotowania, jeszcze inny do posiłku. Na ścianie w niewielkim korytarzu łączącym strefę wejścia z sypialnią umieszczono plafon świetlny wykonany z pleksi. Doświetla on to niewielkie przejście, ułatwiając korzystanie z umieszczonych tam szaf na ubrania i uatrakcyjnia strefę komunikacji, zwykle traktowaną drugorzędnie. 

Minimalizm wystroju wnętrza został osiągnięty przede wszystkim poprzez zastosowanie wyłącznie bieli i czerni, ale także dzięki strategii ograniczania detali wykończenia. Urządzenia klimatyzacyjne zostały ukryte nad obniżonym sufitem z płyty gips-kartonowej, wykończonej lakierowanym MDF-em. Profil mocujący szybę oddzielającą korytarz od wyspy kuchennej został pieczołowicie, i nie bez trudności, wpuszczony i schowany w posadzce.

Część sypialniana mieszkania została oddzielona od strefy dziennej szerokimi drzwiami z mlecznego szkła, mocowanymi na mimośrodzie. Nawet, gdy są zamknięte, nie tworzą bariery dla światła słonecznego i nie dzielą tej przestrzeni w agresywny sposób. Mieszczący się w osobnym pomieszczeniu gabinet także tworzy wizualną całość z salonem – jest minimalistyczny, biały i oddzielony szerokimi drzwiami. Łazienka przenika się z przestrzenią nocną mieszkania – wanna stoi bezpośrednio w sypialni, a strefa z toaletą, umywalką i prysznicem, ulokowana w osobnym pomieszczeniu ma fragment ściany stykającej się ze strefą wejściową wykonany z mlecznego szkła

Meble kuchenne oraz miejsca do przechowywania zostały zaprojektowane specjalnie do tego wnętrza. Zabudowę uzupełniają nieliczne i starannie dobrane przedmioty pochodzące od renomowanych producentów, jak Noti (sofa), Artemide (lampa przy sofie), Foscarini (lampa nad stołem), Kartel (stoliki w sypialni) czy stalowy stolik Rock autorstwa Arika Levy’ego, a także sprzęt AGD projektu Ora Ito dla firmy Gorenje. Wyciąg firmy Faber to właściwie sam mechanizm, którego obudowę architekt może zaprojektować dopasowując ją do wnętrza. Warto zwrócić uwagę na blat zintegrowany ze zlewem, wykonany w całości z corianu. Ten praktyczny materiał wymaga jednak, jak się okazuje, troskliwej opieki – po każdym zmywaniu naczyń zlew trzeba dokładnie umyć, aby nie pozostały zażółcenia. Być może to kwestia wykonawstwa.

Źródło: "Architektura od wnętrza" 1/2011
Autor: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Zdjęcia: Maciej Frydrysiak
Data publikacji: 7.06.2011 12:18

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.