Kawalerki i małe mieszkania to coraz częściej wybierane wnętrza szczególnie w miastach, gdzie przeludnienie, a tym samym brak przestrzeni życiowej stanowią duży problem i wynduja ceny mieszkań bardzo wysoko.
Kawalerki i małe wnętrza – Hong Kong dobrym przykładem
Z przeludnieniem zmaga się z nim m.in. Hong Kong, który tylko w ostatnich 10 latach powiększył liczbą mieszkańców o pół miliona. Dlatego też kawalerki i bardzo miałe mieskzania stąły się podstawowym miejscem życia większości mieszkańców. Tak małe wnętrza potrzebuja nietypowych rozwiązań. Dlatego tak ważna stały się kompaktowe rozwiązania, które na małej przestrzeni zmieszczą pełnowartościowe mieszkania.
Hong Kong – kompaktowa architektura wnętrz kawalerek i małych mieszkań
Architekt Gary Chang zmieścił całe wnętrze na 32 mkw. Mimo, że jego kawalerka ma tak małą powierzchni innowacyjne rozwiązania, które architekt zastosował w architekturze wnętrz pozwalają na 24 różne układy. Tajemnicą tego domowego transformer – jak nazywa to mieszkanie jest specjalny system przesuwnych ścian, które umożliwiają zmianę funkcji wnętrza kawalerki. Przykładem jest kuchnia, której szerokość to jedynie 2 m. Architekt ukrył ja za ścianą z telewizorem. Za mediateką na 3000 płyt zaś można znaleźć szafki do przechowywania, a za nimi wannę z rozkładanym gościnnym łóżkiem umieszczonym powyżej. Biurko w tej kawalerce obraca się i przekształca w stół jadalny, z kolei podwójny materac do spania bez problemu można zamienić w sofę.
Kawalerki i małe mieszkania – ważne materiały wykończeniowe
Kawalerka z Hong Kongu sprawia wrażenie większej niż jest w rzeczywistości także poprzez materiały wykończeniowe, które optycznie powiększają małe wnętrze. Sufit małego mieszkania wykonany jest z luster odbijających światło dzienne. Jedyne w kawalerce okno wymieniono na pełnowymiarowe przeszklenie z szybami zrobionymi z barwionego szkła. Taki zabieg sprawił, że w kawalerce utworzyła się iluzja małego wnętrza skąpanego barwa zachodzącego słońca. Dzięki temu architekt przebywają w swojej kawalerce nie musi prawie wcale używać sztucznego oświetlenia w ciągu dnia.
Kawalerki i małe mieszkania mogą być także ekologiczne
Architekt zaprojektował kawalerkę w taki sposób, aby była ekologiczna. W tym małym mieszkaniu zacierają się granice między elementami budynku, a meblami. Mieszkanie w kompaktowej przestrzeni nie musi być kompromisem, może oznaczać jedynie zmianę sposobu myślenia i funkcjonowania.
