archirama.pl

Klub o profilu jazzowym

Projektanci klubu Jazz Cafe w Chorzowie wykorzystali tanie materiały budowlane, żeby stworzyć efektowne i nieco psychodeliczne wnętrze, którego cały wystrój można szybko i łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce

Klub o profilu jazzowym

Jazz Cafe w Chorzowie / Projekt: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Wojciech Eksner

Fot: Piotr Ostrowski

Wnętrza klubu jazzowego Jazz Cafe w Chorzowie to jedna z pierwszych realizacji medusa industry – firmy należącej do medusa group, zajmującej się nietypowymi zamówieniami i projektami w mniejszej skali. Najemca niewielkiej kawiarni, działającej w zmodernizowanym w ostatnich latach Teatrze Rozrywki, chciał, by miała ona charakter odmienny od reszty gmachu. Ten, po przebudowie według projektu Studia Stożek, stanowi kwintesencję mieszczańskiego stylu, potraktowanego jednak ze sporą dozą ironii i przekory – w teatrze wszechobecne są bowiem czerwone dywany i lustra, zestawione z przemysłową cegłą oraz rdzewionymi elementami stalowymi. Podobnie wyglądał klub. Inwestor nie mógł jednak całkiem swobodnie przebudować jego wnętrz, ograniczały go zapisy umowy najmu oraz skromny budżet. Architekci, zainspirowani lokalizacją kawiarni, rozwiązali problem czysto teatralnie, traktując wystrój lokalu jako scenografię.

Jazz Cafe na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie lodowej groty z setkami stalaktytów. Dopiero po baczniejszym przyjrzeniu się widać prawdziwą naturę aranżacji. Ściany, bez naruszania ceglanej substancji, zostały pokryte kurtyną z około tysiąca luźno wiszących stalowych profili wykorzystywanych do montażu płyt gipsowo-kartonowych. Sufit też tworzą profile, pocięte na różne długości i podwieszone za pomocą zwykłego drutu do przemysłowej siatki (architekci żartują, że opróżnili do cna magazyn hurtowni materiałów budowlanych). To ideał scenografii: wykreowanie niesamowitej iluzji za pomocą kilku prostych zabiegów. Całość wykonać mógłby nawet niewykwalifikowany robotnik z użyciem najprostszych narzędzi. Na kamienną posadzkę nałożono płyty OSB z przyklejonym przemysłowym parkietem, który, z chwilą wygaśnięcia umowy najmu, restaurator będzie mógł zdemontować i zabrać. Przebudowę klubu udało się przeprowadzić bez ciężkich i kosztownych prac (z wyjątkiem demontażu pierwotnego sufitu podwieszanego).

Profile, niewidoczny zazwyczaj element gipsowo-kartonowych konstrukcji, będących elementem pospolitego standardu wykańczania wnętrz, to część gry z nibymieszczańską konwencją projektu całego teatru. Architekci jakby przenicowali ściany z papendekla, jak na śląsku mówi się o gips-kartonie, wywlekając na wierzch ich nieszczerość. A następnie umeblowali surowe, industrialne wnętrze kawiarni o lekko steampunkowym zabarwieniu na przekór, po mieszczańsku, pseudobarokowymi, rzeźbionymi meblami; podłogę zaś przykryli ciężkimi skórami bydlęcymi. Nie zabrakło też klasyków ironicznego dizajnu, jak czarne plastikowe krzesła Louis Ghost autorstwa Philippe’a Starcka czy stoliki kawowe o sylwecie owcy projektu Benoit Conversa, produkowane przez francuską firmę Ibride. Zastosowanie tanich profili sprawiło, że architekci mieli więcej środków na wysokiej klasy umeblowanie, które nadaje kawiarni znamię luksusu. Wystarczyło nawet na wykonanie autorskich stołów z rzeźbionymi nogami, które, dla kontrastu, umieszczono na przemysłowych kółkach, ułatwiających szybkie przearanżowanie wnętrza. Zaprojektowali też ladę wyglądającą jakby była wykonana z czarnego corianu, tymczasem ten dekonstrukcyjny mebel tworzą zwykłe zespawane ze sobą, malowane płyty stalowe i blat z czarnej pleksi.

Medusa industry rozpoczęła działalność od sukcesu – za nowy wygląd Jazz Cafe otrzymała nagrodę Wnętrze Roku w ostatniej, 16. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2009/2010. Znając dokonania śląskich architektów, projekt klubu można potraktować jako kolejny manifest o treści „na pohybel drobnomieszczaństwu”. Dosłownie, bo kwintesencja wnętrzarskiego kołtuństwa, profile systemu gips-karton, zostały powieszone.


 

Klub jazzowy Jazz Cafe\Jazz Cafe club
Chorzów, ul. Marii Konopnickiej 1
Autorzy: medusa industry, Wojciech Eksner, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współautorzy: student Michał Sokołowski
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 118 m2
Projekt: 2010
Realizacja: 2010
Nie podano kosztu inwestycji

Źródło: "Architektura-Murator" 03/2011
Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: Piotr Ostrowski
Data publikacji: 15.06.2011 11:49

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.