Wnętrza
WNĘTRZA

Komfort świeżego powietrza w domu

 • Komentarze

Komfort świeżego powietrza w domu

System wentylacji vasco

Stały dopływ świeżego powietrza bez otwierania okien, mniej smogu i alergenów, oszczędność na ogrzewaniu – oto kilka prostych korzyści, które znacząco wpływają na wygodę i zdrowie mieszkańców domów jednorodzinnych. Aby cieszyć się nimi na co dzień, wystarczy zamontować w naszych domach zrównoważony system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła VASCO SILENT VENTILATION, który jest nie tylko niezawodny, ale również niewidoczny i niesłyszalny.

Rosnący poziom zanieczyszczeń w środowisku wpływa negatywnie na jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Jednak odpowiednia wentylacja naszych domów pozwoli nam kontrolować wymianę powietrza w pomieszczeniu i zapewnić jego wysoką jakość. Tutaj z pomocą przychodzi firma Vasco Group z nowoczesnym systemem rekuperacji - wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Gwarantuje on skuteczną wymianę powietrza z uwzględnieniem maksymalnej energooszczędności i najwyższego komfortu mieszkańców.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania energii cieplnej z usuwanego z domu powietrza za pomocą rekuperatora. Dzięki systemowi kontrolowanej wentylacji mechanicznej przez całą dobę dostarczane jest świeże, filtrowane powietrze do wszystkich pomieszczeń „suchych” typu salon czy sypialnia. Jednocześnie z pomieszczeń „mokrych” typu kuchnia, łazienka, WC, pralnia usuwane zostaje powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2 i wilgoci. W ten sposób w całym domu zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Bezpieczny i zdrowy mikroklimat

Sercem systemu wentylacji mechanicznej jest rekuperator wyposażony w specjalne filtry. To do niego trafia świeże powietrze zasysane z zewnątrz oraz zużyte powietrze gotowe do odprowadzenia. Zarówno jedno, jak i drugie przechodzi proces filtracji, który eliminuje wszelkie zanieczyszczenia, kurz, roztocza, alergeny, pyły czy cząsteczki smogu. To jedyny system instalacji w budynku, który bez wątpienia wpływa na zdrowie mieszkańców i łagodzi dolegliwości, takie jak alergie, astma, bóle głowy, migreny czy osłabienie organizmu.

Niższe koszty ogrzewania

Wymiennik ciepła w rekuperatorze odzyskuje cześć ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i ogrzewa nim powietrze nawiewane, dzięki czemu ciepło pozostaje wewnątrz domu. Nawet w okresie srogiej zimy rekuperator ogrzewa powietrze z zewnątrz do temperatury 15 stopni. Oznacza to, że do pomieszczeń nie dostaje się mroźne powietrze, również jeśli temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera.

Mniejsze wydatki na klimatyzację

W okresie gorącego lata, jeśli dom jest aktywnie chłodzony za pomocą klimatyzatora, wentylacja z rekuperacją zatrzymuje chłód wewnątrz domu, zmniejszając tym samym wydatki na klimatyzację. Jeśli dom nie posiada aktywnego chłodzenia, wentylacja mechaniczna automatycznie wykorzystuje niższe temperatury powietrza zewnętrznego do nocnego przewietrzania domu.

Wygoda na co dzień

System kontrolowanej wentylacji niesie ze sobą również wiele innych korzyści odczuwalnych w codziennym funkcjonowaniu. W lecie, dzięki wymianie powietrza bez konieczności otwierania okien, eliminowane są latające owady, takie jak muchy i komary. Co więcej do domu dostaje się mniej kurzu, a hałas wewnątrz pomieszczeń jest dużo niższy, ponieważ z zewnątrz nie docierają już uciążliwe odgłosy. W zimie okna nie będą zaparowywać od zbyt wysokiej wilgotności powietrza, a pomieszczenia będą idealnie wywietrzone bez utraty ciepła. Nie musimy już pamiętać o zamykaniu okien, gdy zaczyna padać deszcz. Dodatkowo powietrze dostające się do wnętrza domu, nawet przy największych mrozach ma dodatnią temperaturę, ponieważ rekuperator dba o to, żeby nie miało mniej niż około 15 stopni.

Aspekt ekonomiczny systemu wentylacji

Na pierwszy rzut oka montaż rekuperacji może wydawać się sporym wydatkiem. Nic bardziej mylnego - taka inwestycja szybko się zwróci, ponieważ budując nowy dom nie musimy się martwić o instalację kominów wentylacyjnych. W przypadku modernizacji istniejącej już wentylacji, burzymy komin lub go zaślepiamy oraz ograniczamy liczbę grzejników, co również wpłynie na przyszłe wydatki.

Warto wspomnieć, że wraz z montażem systemu wentylacji mechanicznej wzrasta również wartość domu, co będzie miało znaczący wpływ od 2021 roku. Według wytycznych prawa budowlanego WT2021 zastosowanie wentylacji mechanicznej w budynku stanie się koniecznym wymogiem budownictwa niskoenergetycznego.

Wentylacja wcale nie musi być głośna

Osoby, posiadające już w swoich domach mechaniczną wentylację, częstą narzekają na szumy i inne uciążliwe dźwięki, które mogą w pewien sposób niwelować korzyści płynące z tej inwestycji. Jednak na rynku dostępne są już systemy, które rozwiązują ten problem. Oferowany przez firmę VASCO SILENT VENTILATION system wentylacji domu rodzinnego działa bezgłośnie i nie jest słyszalny w pomieszczeniach mieszkalnych. Taki efekt udało się uzyskać producentom, dzięki materiałom, które nie przenoszą hałasu oraz wbudowanym elementom tłumiącym dźwięki. Dodatkowo prosta i estetyczna forma wyciągów i nawiewów oraz dekoracyjne osłony zaworów sprawiają, że instalacja VASCO doskonale wtapia się w każde wnętrze i nie wpływa na jego estetykę.

Więcej informacji o VASCO na stronie:

https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation

przeczytaj rowniez
 • Wnętrze przyjazne alergikom
  Wnętrze przyjazne alergikom

  Alergia na pyłki, kurz czy grzyby może skutecznie uprzykrzyć życie. Osoby borykające się z tym problemem powinny w szczególny sposób zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają. Jak stworzyć wnętrze przyjazne alergikom, a czego unikać? Rekuperacja, wybór farby czy zabezpieczenie przed wilgocią. Oto kilka prostych rozwiązań. więcej

 • 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o rekuperacji
  10 rzeczy, które musisz wiedzieć o rekuperacji

  Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowo powstających budynkach. To niewątpliwie najlepszy krok w stronę oszczędności energii, wciąż budzi jednak wiele pytań i wątpliwości np. jaki rodzaj rekuperatora wybrać, jaki to będzie miało wpływ na ogrzewanie w domu itd. Eksperci z VASCO Group postanowili odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. więcej

 • Rekuperacja w energooszczędnym domu
  Rekuperacja w energooszczędnym domu

  Energooszczędny, komfortowy w codziennym użytkowaniu, a przede wszystkim zdrowy – taki powinien być nowoczesny dom. Najlepszy rozwiązaniem, aby spełnić te trzy warunki jest decyzja o rekuperacji mechanicznej, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła już na etapie projektowania swoich czterech kątów. Warto zatem wybrać producenta, który da nam gwarancję jakości systemu na długie lata. VASCO Group daje taką pewność, a przy zakupie całego systemu VASCO SILENT VENTILATION oferuje 6-letnią gwarancję, program corocznych przeglądów i wiele innych korzyści. więcej

 • Zdrowy mikroklimat w Twoim domu
  Zdrowy mikroklimat w Twoim domu

  O zdrowym mikroklimacie wewnątrz budynku marzy każdy z nas. Prostym sposobem na utrzymanie świeżego powietrza w domu jest systematyczne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Jednak zdecydowanie bardziej skutecznym rozwiązaniem będzie montaż systemu wentylacji mechanicznej VASCO SILENT VENTILATION, który działa przez całą dobę, a dzięki odpowiednim czujnikom stale monitoruje poziom CO2 i wilgotności w pomieszczeniach. więcej

Data publikacji: 9.01.2020 13:45
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.