Poprzez organizację Konkursu Stowarzyszenie Architektów Wnętrz chce zwrócić uwagę m. in. na aspekt profesjonalizmu w branży. Inicjatywa wyłonienia Wnętrza Roku ma służyć wyróżnieniu architektów i projektantów dbających o najwyższą jakość usług, dysponujących rozległą wiedzą projektową i wysokimi kwalifikacjami.
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi architektów i projektantów wnętrz, Stowarzyszenie skupiające renomowanych specjalistów w branży podjęło się wyzwania promocji dobrych praktyk w swojej grupie zawodowej. SAW postanowiło skupić swą uwagę na architektach, którzy zapewniają odbiorcom usługi najwyższej jakości, pracowniach tworzących ambitne projekty o wysokim poziomie estetycznym i inwestycyjnym. Konkurs, w którym pula nagród wynosi 100 tyś. zł, ma przysłużyć się promocji tych wartości.
– Mesmetric jest ambasadą najlepszego światowego wzornictwa w Polsce. Od blisko dziesięciu lat budujemy miejsce, w którym kultywujemy konkretne wartości - jakość, progresywność, innowacyjność. Staramy się samodzielnie inicjować dyskusję o praktykach obowiązujących w środowisku. Szukamy niestandardowych dróg, by rozwijać świadomość na temat roli i wagi oryginalnego wzornictwa we współczesnym świecie. Chcemy także angażować się w inicjatywy bliskie naszej filozofii. Wierzymy, że Konkurs może przyczynić się do popularyzowania dobrych praktyk zawodu i ukonstytuowania się jego etosu. Dostrzegamy w nim potencjał stworzenia ważnej platformy wymiany doświadczeń i opinii środowiska architektonicznego oraz propagowania wiedzy na temat wartościowego designu – mówi Helena Raczyńska - Pachut, współwłaścicielka Mesmetric Atelier.
– Firma ABB, jako lider technologiczny działający m.in. w obszarze inteligentnego budownictwa, zawsze chętnie angażuje się w aktywności promujące dobre praktyki i wartościowe wzornictwo. Konkurs Wnętrze Roku SAW to inicjatywa, która gromadząc i prezentując projekty rodzimych architektów wnętrz, ma realny wpływ na kształt branży wnętrzarskiej w Polsce. Renoma, jaką cieszy się Stowarzyszenie Architektów Wnętrz oraz dokonania utytułowanych architektów zasiadających w gronie jurorskim gwarantują wysoki poziom przedsięwzięcia – tłumaczy Jarosław Grabowski, ekspert ABB ds. automatyki budynku. – Dlatego też ABB z pełnym przekonaniem przyjęło propozycję partnerstwa przy tej inicjatywie, uznając za zaszczyt możliwość wspierania konkursu, który – o czym jestem przekonany – wyłoni najlepiej zaprojektowane wnętrze – dodaje.
– Forbo od wielu lat współpracuje z architektami i projektantami wspierając ich w pracy. Kolekcje wykładzin powstały m.in. przy udziale Phillipe’a Starcka, Etorre’s Sottsassa, czy Alessandro Mendini. Są też inspirowane dziełami m.in. Van Gogha oraz Tibora Reicha. Forbo z dumą popiera inicjatywę „Wnętrze Roku 2019” - największy, niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce – komentuje Monika Framska, marketing manager firmy Forbo Flooring.
Najważniejsze informacje
W Konkursie mogą wziąć udział architekci, architekci wnętrz oraz projektanci, którzy zawodowo zajmują się architekturą i posiadają właściwe dla zawodu wykształcenie wyższe. SAW przyjmuje projekty zgłaszane przez uczestników indywidualnych oraz grupowych.
Jurorzy podejmą się oceny zgłoszonego projektu wnętrza na podstawie umiejętności realizacji, oraz poziomu wykonania projektów. W gronie Jury pierwszej edycji znajdują się: fotograf Szymon Brodziak, projektant grafiki użytkowej i wnętrz, profesor ASP Bazyli Krasulak, architekt Katarzyna Kuo-Stolarska, architekt wnętrz, współzałożycielka SAW Bibianna Stein-Ostaszewska oraz architekt wnętrz Anna Wojczyńska. Jury będzie obradować pod przewodnictwem designera, eksperta w projektowaniu dla biznesu Roberta Majkuta. Funkcję Komisarza Konkursu po stronie SAW objął architekt Jacek Tryc.
Konkurs jest w pełni niezależny. Świadczy o tym m. in. brak możliwości uwzględniania w ocenie projektu zastosowania rozmaitych marek i produktów. Na werdykt nie mogą również wpływać Partnerzy. Z konkurencji wyłączeni są Założyciele SAW oraz członkowie Jury.
Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 1 września 2019 roku drogą mailową na adres: konkurs@saw.org.pl. Łączna pula nagród przewidziana w konkursie przekracza 100 000 zł. Nagrody finałowe zostaną przekazane podczas uroczystej gali w listopadzie 2019. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa najlepiej ocenionych projektów.
Mecenasem Konkursu jest Profim
Partnerzy konkursu: Cosentino, Mesmetric, ABB, Barlinek, Vibia, Gessi, Duravit, Novellini, Forbo Flooring, Marra Design
Dodatkowe informacje: www.saw.org.pl / www.okkpr.pl

-
31 marca br. ogłoszono zwycięzców konkursu Antalis Interior Design Award, organizowanego przez Antalis, wiodącego europejskiego dystrybutora papierów, rozwiązań opakowaniowych i komunikacji wizualnej. Profesjonalne międzynarodowe jury, w którym zasiadły znane osobistości z dziedziny art designu, projektowania wnętrz i szeroko pojętej sztuki, nagrodziło najbardziej odważne projekty. Wśród laureatów znalazły się dwie firmy z Polski. więcej
-
Początek roku to czas podsumowań i refleksji. Dla Stowarzyszenia Architektów Wnętrz był on wyjątkowo intensywny. Upłynął pod znakiem interakcji ze środowiskiem i obfitował w wiele aktywności istotnych dla branży. więcej
-
Już ponad 300 projektów zostało zgłoszonych do drugiej edycji międzynarodowego konkursu Antalis Interior Design Award 2019, skierowanego do specjalistów od projektowania wnętrz. Oprócz pięciu standardowych kategorii, w tej edycji uczestnicy mogą rywalizować w dwóch nowych obszarach związanych z produktami Antalis – tekstylia i folia architektoniczna. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, a zgłoszenia konkursowe oceniać będzie jeden z członków SAW – architektka Magdalena Federowicz-Boule, założycielka i prezes zarządu pracowni Tremend. więcej
-
Antalis, wiodący europejski dystrybutor papierów, rozwiązań opakowaniowych i komunikacji wizualnej, ogłasza drugą edycję Antalis Interior Design Award 2019, konkursu dedykowanego architektom i projektantom z całego świata. Ideą konkursu jest wyłonienie talentów, które w kreatywny sposób potrafią przekształcić przestrzeń w miejsce do życia. więcej
