archirama.pl

Łazienka dla seniora, czyli architektura wnętrz dostosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych

Jak wynika z europejskich danych aż 47% wypadków z udziałem osób powyżej 60 roku życia ma miejsce w domu. Winić za ten stan rzeczy należy złą architekturę wnętrz: otoczenie nieprzystosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Jak zmienić wnętrze aby było przyjazne dla seniora? Podpowiadamy kilka sposobów na to, aby dostosować łazienkę do potrzeb osób starszych    

Wnętrze łazienki: deszczownia z baterią termostatyczną
Fot: Grupa Armatura

Po pierwsze: funkcjonalna kabina prysznicowa zamiast niewygodnej wanny

Podczas kupowania wyposażenia łazienki należy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety zarówno kabiny prysznicowej, jak i wanny. Najczęściej do łazienki kupowana jest wanna, ponieważ klienci wychodzą z założenia, że osobie starszej wygodniej jest siedzieć podczas codziennej toalety. Tymczasem nie biorą oni pod uwagę konieczności wchodzenia i wychodzenia z wanny, które może stać się przyczyną upadków i urazów. Podpowiadamy, że bardzo wygodnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zamontowanie w łazience nie wanny, lecz funkcjonalnej kabiny prysznicowej, w której brodzik zastąpiono odpływem w posadzce. Jeśli zdecydujemy się na kabinę prysznicową pamiętajmy taż o wyeliminowaniu wysokiego progu. Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie w kabinie siedziska, co wyklucza upadek spowodowany utratą równowagi przez osobę starszą.
– W kabinach, gdzie kluczową rolę odgrywa dostosowana do potrzeb osób starszych duża przestrzeń, zastosowanie znajdą natryski typu deszczownia – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura – Dzięki szerokiemu zasięgowi strumienia i możliwości dowolnej regulacji jego kąta padania, zapewniają one bezproblemową obsługę i dostosowanie funkcjonowania zgodnie z przyzwyczajeniami użytkownika. Dodatkowo, ustawienie natrysku od lekkiej mżawki po intensywne strugi pełni funkcję masażu wodnego, który ma pozytywny wpływ na krążenie krwi i rozluźnienie spiętych mięśni.  

Po drugie: właściwie dobrana armatura

    Kolejnym elementem wyposażenia łazienki, na który należy zwrócić szczególną uwagę przy kupowaniu akcesoriów dla osoby starszej czy niepełnosprawnej, jest armatura. Bardzo ważne jest aby była odpowiednio dobrana. Podpowiadamy, że dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie baterii termostatycznej, która chroni przed poparzeniami spowodowanymi złym wyregulowaniem strumienia ciepłej wody. Ciekawa jest tutaj funkcja zapamiętywania poprzednich ustawień, która chroni przed włączeniem przez osobę starszą zbyt wysokiej temperatury wody. Poza tym przyczynia się do znacznych oszczędności. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego typu baterii warto zwrócić uwagę czy ma ona dodatkowe funkcje. Do funkcji tych należy na przykład przycisk przeciwoparzeniowy, który chroni przed przypadkowym ustawieniem temperatury wody powyżej 38°C albo wyraźne oznaczenia kolorystyczne na uchwytach. Armatura tego typu świetnie sprawdzi się w kabinie prysznicowej. Natomiast w umywalce bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie baterii bezdotykowej. Nie wymaga ona bowiem regulowania strumienia wody przy pomocy uchwytów.

Po trzecie: specjalne uchwyty, które pomagają utrzymać równowagę


Do potrzeb osób starszych można dostosować architekturę wnętrz nawet małej łazienki, wystarczy tylko wprowadzić kilka prostych pomysłów. - W miejscach, w których poruszanie się sprawia największą trudność, tj. przestrzeń przed kabiną prysznicową, przy umywalce czy misce sedesowej, warto zamontować specjalne uchwyty – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Elementy te, dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, stanowią duże ułatwienie przy siadaniu i wstawaniu oraz utrzymywaniu równowagi. Ważne także, aby akcesoria takie jak mydelniczki, stojaki na papier toaletowy, czy półka na kosmetyki wewnątrz kabiny były zamontowane na stałe w ścianie, na dogodnej dla seniora wysokości. Wyeliminujemy w ten sposób konieczność schylania się czy sięgania po przybory, które może być przyczyną urazów. Następnym prostym rozwiązaniem jest umieszczenie w kabinie prysznicowej i przez nią maty antypoślizgowej, która zapobiegnie utracie równowagi przez seniora. Warto też kupić do łazienki płytki ze żłobieniami bądź wzorami, które również zapobiegną możliwości poślizgnięcia się i upadkowi.

 

 

Agnieszka Ochenkowska

Autor: Grupa Armatura
Zdjęcia: Grupa Armatura
Data publikacji: 25.07.2014 11:27

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.