Wnętrza
WNĘTRZA
Wyposażenie wnętrz

Łóżko z baldachimem. Kilkadziesiąt sposobów na spędzanie czasu w łóżku

  • Komentarze

Nowa kolekcja mebli Vox

Z łóżka można zrobić domowe kino

Fot: materiały prasowe

Łóżko z baldachimem to nowa propozycja w kolekcji mebli Vox. Dzięki baldachimowi mebel można w maksymalny sposób dostosować do swoich potrzeb - zrobić z łóżka domowe kino, albo małą salę do ćwiczeń. Ograniczeniem może być tylko wyobraźnia. 

4 You to nowa kolekcja marki Meble Vox. W procesie jej tworzenia, jak zapewnia producent, uczestniczył multidyscyplinarny sztab ludzi złożony nie tylko z projektantów, ale też np. z psychologów. Wszystko po to, by stworzyć funkcjonalny produkt dostosowany do indywidualnych potrzeb. Po raz pierwszy w multidyscyplinarnym zespole projektowym nad kolekcją pracowało dwoje projektantów Joanna Leciejewska i Piotr Kuchciński.

Łóżko z baldachimem

Wyposażone zostało w stelaż do baldachimu, co stwarza nieograniczone możliwości aranżacji i aplikowania dodatkowych funkcji np. kino domowe – rzutnik z ekranem, kołyskę dla dziecka, rolety. Do stelaża można zamontować drabinki boczne i górne umożliwiające indywidualizację (np. zawieszenie w odpowiednim miejscu oświetlenia do czytania, pojemników do przechowywania lub doniczek z kwiatami) lub proste ćwiczenia gimnastyczne. Łóżko zostało tak zaprojektowane, by użytkownik miał wszystko w zasięgu ręki, dlatego połączone jest od strony wezgłowia z dużym regałem na książki, a w ramie łóżka z każdej strony znajdują się półki, do których pasują kolorowe skrzynki do przechowywania i chowania rzeczy. Pod materacem na całej powierzchni znajduje się bardzo funkcjonalny pojemnik na pościel, koce, zapasowe poduszki. Dodatkowy pojemnik znajduje się także w dolnej części regału połączonego z łóżkiem. Mebel ten występuje też w klasycznej formie bez baldachimu i regału.

Stół multifunkcyjny

Łączy nową formę z multifunkcjonalnością. Integruje użytkowników, umożliwia wykonywanie różnych czynności jednocześnie, zachęca do kreatywnych działań, ma dużo miejsc do przechowywania. Podwójny blat z zaoblonymi krawędziami wsparty jest na ustawionych pod kątem, drewnianych nogach. Przestrzeń pomiędzy blatami służąca przechowywaniu zaprojektowana jest na sześć szuflad, które występują w dwóch kolorach białym i dębowym (szuflady to element dodatkowy, opcjonalny). Cechą charakterystyczną nowego stołu jest podłużny pojemnik na środku blatu umożliwiający hodowanie ziół, kwiatów, podgrzewania posiłków, przechowywanie sztućców, kredek, dekorowanie świecami itp. Pojemniki są zamykane, tworzą więc gładką powierzchnię, gdy chcemy nakryć stół np. serwetą.

Krzesło przyjazne seniorom

To przykład projektowania zrównoważonego i uniwersalnego. Proste, o nowoczesnej formie siedzisko, w dyskretny sposób kryje w sobie wiele udogodnień dla osób starszych. Autorką krzesła jest Aleksandra Pięta, studentka V roku Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Koncepcja powstała po dogłębnej analizie problemu ludzi starszych ze wstawaniem. Głównym założeniem tego projektu jest próba rozwiązania problem siadania bokiem, które jest bardzo charakterystyczne dla ludzi starszych –tzw. siadanie kontrolowane. Ważnym wyznacznikiem była też uniwersalność projektu. To wygodne siedzisko obraca się o 360 stopni pozwalając na swobodną zmianę pozycji. Z kolei oparcie ma dwie ważne cechy - zapewnia wygodne podparcie pleców oraz posiada półkę, która daje wsparcie osobie starszej przy wstawaniu. Oparcie i siedzisko krzesła zostało oparte na konstrukcji dwóch kół o takiej samej średnicy, co zapewnia mobilność, a jednocześnie prostą, uniwersalną formę.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.